2015. december 2., 12:17

NATO-tag lehet Montenegró

BRÜSSZEL. A NATO külügyminiszterei hivatalosan meghívták Montenegrót, hogy csatlakozzon 29. tagként az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez.

"Gratulálunk Montenegrónak" - jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a tagországok külügyminiszterei előtt a szövetség brüsszeli székházában. "Ez egy csodálatos szövetség kezdete" - tette hozzá.

Stoltenberg elmondta, hogy a döntéssel megkezdődhetnek a tárgyalások az egykori jugoszláv tagköztársaság belépéséről. "Ez csak az út kezdete. Montenegrónak folytatnia kell az intenzív reformokat, például a korrupció elleni harc terén, továbbá meg kell erősítenie a NATO-csatlakozás folyamatának társadalmi támogatottságát" - fogalmazott a főtitkár.

A hidegháború vége óta a NATO Egyesült Államok vezette katonai tömbje Oroszország tiltakozása ellenére 12 új taggal bővült, elsősorban a közép- és kelet-európai volt szocialista országok csatlakozásával. A szövetséghez legutóbb, 2009-ben Horvátország és Albánia csatlakozott.

Szijjártó Péter: Montenegró megérdemelten kapott meghívást a NATO-ba

Történelmi jelentőségű Montenegró NATO-meghívása és a csatlakozási tárgyalások megindítása, amelyhez Magyarország sokban járult hozzá podgoricai NATO-összekötő követsége révén - nyilatkozott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a NATO kétnapos brüsszeli külügyminiszteri értekezletének második napján, szerdán.

Montenegró megérdemelten kapta a NATO-meghívást, amely összhangban van a NATO és Magyarország érdekeivel. A meghívással a szövetség elismeri Montenegró elmúlt években nyújtott teljesítményét, hiszen a közös NATO-akciókban nagy szerepet vállalt - hangsúlyozta a miniszter.

Szijjártó Péter elsőként kapott szót a témában a brüsszeli tanácskozáson, fogalmazása szerint ez annak az elismerése, hogy a podgoricai követség révén Magyarország nagyban hozzájárult Montenegró csatlakozásához. Beszédében elmondta, Magyarország részéről nincs kétség afelől, hogy Montenegró már most készen áll a teljes jogú NATO-tagságra, ezért arra kérte a jelen lévő illetékeseket, hogy a lehető legjobban gyorsítsák fel a csatlakozási folyamatot.

Európát és a NATO-t komoly kihívások érik minden irányból. Magyarországnak és ezáltal Európának a nyugat-balkáni menekültútvonal kezelése szempontjából is fontos a montenegrói csatlakozás. Az európai stabilitáshoz és biztonsághoz az integráción keresztül vezet az út - hangsúlyozta a miniszter.

Szijjártó Péter Montenegró meghívását Európa stabilitása szempontjából is történelmi jelentőségűnek nevezte. Szerinte a döntés arra is világosan rámutat, hogy a bővítést folytatni kell Grúzia és Macedónia tárgyalási folyamatainak felgyorsításával. Szijjártó Péter beszámolt arról, hogy a kétnapos NATO-értekezleten részt vevő miniszterek megvitatták a szövetség és Oroszország kapcsolatát is, amelynek tekintetében a tagországok igen eltérő megközelítésről tettek tanúbizonyságot. A vélemények eltérése azonban nem veszélyezteti a NATO belső szolidaritását és egységét - tette hozzá.

A NATO-nak fenn kell tartania a párbeszédet Oroszországgal annak érdekében, hogy hosszú távon béke és stabilitás legyen Európában - hangoztatta Szijjártó Péter. Ezzel párhuzamosan végre kell hajtani a védelmi képesség erősítését és a honvédelmi feladatokat tagországi szinten.

Az ülésező miniszterek beszéltek annak lehetőségéről és fontosságáról is, hogy felújítsák a NATO-Oroszország Tanács munkáját. Magyarország ezt a felvetést támogatja - hangsúlyozta a miniszter. Szijjártó Péter hozzátette, hogy az Oroszországgal kapcsolatos rossz tapasztalatok ellenére számos olyan együttműködés jött létre, amelyekkel nemzetközi konfliktusokat sikerült rendezni.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.