Moszkvában tárgyal Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin
A Kreml tájékoztatása szerint a felek megvitatják majd a kétoldalú együttműködés erősítésének lehetőségeit, többek között a Vlagyimir Putyin tavaly februári budapesti látogatásán elért megállapodások végrehajtásával összefüggésben.
A megbeszélések napirendjén a kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok fejlesztésének lehetőségei, az energetika és a magasan fejlett technológia alkalmazása terén megvalósítandó közös projektek előmozdítása, a kulturális együttműködés szerepel.
Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin tavalyi budapesti tárgyalásán - napra pontosan egy éve - a fő témák között szerepelt az orosz-magyar gázszállítási szerződés ügye, a két ország közötti gazdasági együttműködés és az ukrajnai helyzet.
Orbán Viktor legutóbb két évvel ezelőtt járt Oroszországban és folytatott megbeszélést Novo-Ogarjovóban Vlagyimir Putyinnal. A tárgyalásokon a nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodás, ennek keretében - Németh Lászlóné akkori nemzeti fejlesztési miniszter és Szergej Kirijenko, a Roszatom vezetője - egyezséget írtak alá két új paksi erőművi blokk építéséről.
Nézőpont: többen támogatják a magyar-orosz gazdasági kapcsolatok erősítését, mint tavaly
Az egy évvel ezelőttinél harmadával többen támogatják a magyar-orosz gazdasági kapcsolatok erősítését - derült ki a Nézőpont Intézet felméréséből, amelynek összefoglalóját szerdán juttatták el az MTI-hez.
Egy évvel ezelőtt a teljes felnőtt népesség 38 százaléka támogatta a magyar-orosz gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzését, idén januárban 49 százalék volt ez az arány - írták, megjegyezve, a mutató megközelítette az ukrán válság előtt, 2014 januárjában mért 55 százalékot.
Felidézték, 2014 augusztusában 49 százalék erősítette volna a két ország gazdasági kapcsolatait, 2015 augusztusában 44 százalék. Közlésük szerint a kapcsolatokat 12 százalék lazítaná most, míg tavaly januárban 20 százalék nyilatkozott így. Két éve 9 százalék volt ez az arány.
A Nézőpont Intézet szerint alapvetően pozitív a magyarok véleménye az Oroszországgal való gazdasági kapcsolatokról, de nem független a világpolitikai eseményektől. A támogatottság átmeneti csökkenése azt intézet szerint annak tulajdonítható, hogy Oroszország korábban negatívabb fényben jelent meg a magyar sajtóban a felerősödő ukrán válság kapcsán.
A Nézőpont január 22. és 24. között készítette el telefonos kutatása ezerfős, reprezentatív mintán készült.