Moszkva védelmébe vette Iránt
Az orosz külügyi vezető utalt arra is, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa már vezetett be szankciókat Teherán ellen annak érdekében, hogy az iráni vezetés ismét tárgyalóasztalhoz üljön a hatok (Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország) képviselőivel.
Gatyilov szerint mind a mai napig hiányzanak a bizonyítékok arra, hogy az iráni atomprogram katonai célú lenne. Sajnálkozott, hogy ennek ellenére más országok hivatalos képviselői lehetséges katonai csapásmérésről beszélnek Iránnal kapcsolatban.
Egyéb külpolitikai kérdésekről szólva a külügyminiszter-helyettes hangsúlyozta, hogy Moszkva nem támogatja nemzetközi békefenntartók Szíriába küldését, ha ilyen döntés egyáltalán születik az ENSZ-ben.
Moszkva szerint az Arab Ligának folytatnia kell küldetését, a szíriai ellenzék magatartását azonban bírálja, mert szerinte nem hajlandó együttműködni a politikai rendezésben.
Mindazonáltal Moszkva kész folytatni a vitát az ENSZ Biztonsági Tanácsának Szíriával kapcsolatos határozatáról, de továbbra is kizárja az erőszakos beavatkozást. Az orosz külügyminiszter-helyettes a Jemenben kialakult helyzettel kapcsolatosan kijelentette, hogy belpolitikai rendezést a korábbi megállapodások, a Perzsa-öböli országok kezdeményezése alapján maguknak a jemenieknek kell lefolytatniuk - mondta.
Gennagyij Gatyilov azt is bejelentette, hogy Oroszország hamarosan kivonja egységét az ENSZ dél-szudáni békefenntartó kontingenséből, mert nem tartja kielégítőnek biztonságukat. Dél-Szudánban orosz helikopteres egység teljesít szolgálatot ENSZ-misszió keretében. Körülbelül 120 orosz békefenntartó tartózkodik ott, az egységet több alkalommal támadás érte.