Moszkva hidegháborúval fenyegetőzik
Dmitrij Medvegyev szerdai sajtóértekezletén nyomatékot adott Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes hétfői parlamenti beszédének, melyben kilátásba helyezte: Oroszország kilép a támadó fegyverzetek csökkentéséről szóló START-III szerződésből, ha az európai rakétapajzsot Moszkva véleményének figyelembe vétele nélkül fejlesztik. Kijelentette: "Nem tudjuk megkezdeni az együttműködést a konkrét projektekben, amíg nincsenek jogi garanciáink arra, hogy a majdani rendszerek nem irányulnak biztonságunk ellen".
Medvegyev mai sajtóértekezletén leszögezte: ha az Egyesült Államok Moszkva tiltakozása ellenére is kitart az európai rakétapajzsról szóló elképzelés mellett, akkor Oroszország "válaszlépések megtételére kényszerül", amiket pedig inkább szeretne elkerülni. "Akkor a nukleáris képességünk támadó potenciáljának fejlesztéséről beszélünk majd. Ez egy nagyon rossz forgatókönyv lenne", visszavihetné a világot a hidegháború korszakába – hangoztatta az orosz elnök.
Dmitrij Medvegyev a hét végén a NATO-tagállamok államfőihez intézett levéllel próbálta fokozni a diplomáciai nyomást. Azt írta: az európai védelmi rendszer csakis Oroszország részvételével lehet hatékony és életképes. Az alig 46 éves államfő újra kitért a fő kérdés elől, hogy vajon legalább a maga számára eldöntötte-e, szeretne-e indulni a tavaszi elnökválasztáson. "A politikai élet nem show, hanem nehéz munka, meghatározott technológiákkal, amelyeket be kell tartani, és a döntéseket akkor kell közétenni, amikor erre megérett minden feltétel" - mondta, de hozzátette: a bejelentésre már nem kell sokáig várni.
Hangsúlyozta: Putyinnal a kulcskérdésekről egyformán gondolkodnak, értékrendjük közel áll egymáshoz, de a részletekben nem mindig értenek egyet. Példaként a modernizálást hozta fel, amelyet Putyin lassabb, fokozatos folyamatnak tart, míg szerinte Oroszország képes és kész a modernizáció felgyorsítására. Mindketten arra törekszenek azonban, hogy az ország korszerűvé és hatékonnyá legyen, hogy az emberek jól éljenek - mondta.
Kérdésre elmondta: Oroszország nem támogatja az ENSZ BT Szíriára vonatkozó esetleges határozatát, amennyiben az a líbiai határozatokhoz hasonló lesz, mert megmutatkozott, hogy az ilyen határozatokkal lehetséges a manipuláció.
A sajtóértekezleten azonban az előtérben belpolitikai kérdések álltak. Kijelentette: meggyőződése, hogy elnökként "nem szakad el a Földtől", jól látja a körülötte lévő valóságot, és ebben egyebek mellett sokat segít az internet, az emberekkel való érintkezés a világhálón és a minőségi újságírás.
Arra a kérdésre, hogy Mihail Hodorkovszkijnak, a Yukos kőolaj-ipari konszern bebörtönzött volt főrészvényesének szabadon engedése mennyiben veszélyes a társadalomra, Medvegyev annyit mondott: "semennyiben".
Mosolygós, könnyed, sokat tréfálkozó elnök állt ki a mintegy 800 akkreditált orosz és külföldi újságíró elé, szuverén módon állta a rohamot, és példátlan módon maga is vezette a sajtóértekezletet a modernizációs törekvései emblémájának számító Szkolkovo tudományvárosban.