Moszkva elutasította a német-francia felszólítást
Moszkva elfogadhatatlannak tartja azt, hogy a német kancellár és a francia államfő követeli Oroszországtól a Kercsi-szorosnál elfogott ukrán tengerészek szabadon engedését.
Az orosz külügyminisztérium szombaton közleményében reagált arra, hogy előző nap Merkel és Macron közös közleményben felszólította Oroszországot az ukrán tengerészet szabadon bocsátására, és arra, hogy gondoskodjon a tengerszoros szabad átjárhatóságáról.
Merkel és Macron nagyon szerint nyugtalanító az emberi jogok helyzete a nemzetközi jog megsértésével Oroszországhoz csatolt Krím félszigeten, és az is, hogy Oroszország katonai erőt alkalmaz az Azovi-tenger bejáratát alkotó Kercsi-szorosnál, és ezzel ellenőrzése alá vonja az Azovi-tengert.
Az orosz külügyminisztérium szerint sajnálatra méltó a közleménynek az a része, amelyben Berlin és Párizs "ellentmondást nem tűrő hangon vádolja Oroszországot valamifajta emberi jogsértésekkel a Krím félszigeten, a feszültség növekedésével az Azovi-tengeren és a Kercsi-szorosban, és elfogadhatatlan követeléseket fogalmaz meg".
"Ami pedig a Kercsi-szoros átjárhatóságát illeti, az orosz fél a továbbiakban is szavatolni fogja a hajózhatóság szabadságát a térségben a hatályos orosz-ukrán megállapodásokkal, a belső jogrend és a vonatkozó nemzetközi normákkal összhangban, természetesen figyelembe véve a valós biztonsági kockázatokat, fenyegetéseket és esetleges provokációkat Ukrajna és nyugati barátai részéről" - áll az orosz külügyminisztérium közleményében.
A moszkvai külügyminisztérium felszólította Oroszország "partnereit", hogy ne mérjenek kettős mércével, és ahelyett, hogy kioktatják Oroszországot, fordítsanak nagyobb figyelmet inkább arra, hogy Kijev szembeötlően és durván megsérti azokat az emberi és szabadságjogokat, amelyek érvényesítésére a Nyugat gondot fordít.
A külügyminisztérium emlékeztet arra, hogy az ukrán hatóságok fogva tartják a márciusban "kalózmódszerekkel" elfogott Nord halászhajó kapitányát, a hajóját pedig teljesen törvénytelenül áruba bocsátották, alaptalanul tartják fogva Herszon kikötőjében a Mehanyik Pogogyin nevű olajszállító hajót a legénységével együtt, illetve május óta sínylődik ukrán börtönben Kirill Visinszkij orosz újságíró, akit kizárólag azért üldözik, mert végezte a munkáját.
Moszkva arra is felhívja Merkel és Macron figyelmet, hogy a "kijevi rezsim" még mindig nem nevezte meg azokat, akik felelősök a kijevi Majdanon 2014 februárjában végrehajtott "kivégzésekért", az ogyesszai szakszervezeti központ több tucat halálos áldozatot követelő felgyújtásáért, illetve a mariupoli gyilkosságokért 2014 májusában. Sérelmezi továbbá, hogy az ukrán hatóságok a legdurvábban beavatkoznak a vallási életbe, és eltiporják a kisebbségek, elsősorban az orosz ajkúak jogait.