2014. március 13., 11:48

Monitor 9 – bonyodalmak nélkül folyt a tesztelés

POZSONY. Zökkenőmentesen zajlott a kilencedikesek szerdai országos Monitor-tesztelése. Ez alkalommal a világhálón sem köröztek hamis tesztek és azok eredményei – nyilatkozta a TASR hírügynökségnek Romana Kanovská, a tesztelést felügyelő Certifikált Mérésekkel Foglalkozó Nemzeti Intézet igazgatónője.

Pár évvel ezelőtt kiszivárogtak, majd a világhálóra is felkerültek a tesztkérdések, máskor pedig hamis feladatok terjedtek a honlapokon. "Valóban nagyon minimális az eltitkolt információk utáni hajsza szükségszerűsége. Ezt az okozza, hogy minden elérhető információt közzéteszünk, a tanulók gyakorolhatják a tesztfeladatokat, az előző évfolyamok kérdéseit nyilvánosságra hozzuk a világhálón” – fejtette ki Kanovská. Hozzáfűzte: a Certifikált Mérésekkel Foglalkozó Nemzeti Intézet (NÚCEM) munkatársai napközben figyelték a világhálót, hogy azon nem bukkannak-e fel a tesztek hamis változatai.

A tegnapi tesztelés a szlovák tanítási nyelvű alapiskolákban a szlovák nyelvvel, a magyar tannyelvűekben pedig a magyar nyelvvel és irodalommal kezdődött. A szünet után került sorra a matematika. A kisebbségi iskolák diákjai végül szlovák vagy ukrán nyelvből és irodalomból adtak számot tudásukról. Az illetékesek pótidőpontként március huszonötödikét, keddet jelölték ki. A NÚCEM a tesztelés eredményeiről március végéig elektronikus formában értesíti az iskolákat. A tanulók papíron április elején kapják meg a saját eredményeikről szóló értesítést. Mindazok, akik legalább 90 százalékosra írták meg a szlovák és matematikai tesztjüket, mentesülnek a középiskolai felvételi beszélgetések alól.

A középiskolások írásbeli vizsgáztatása március 18-21. között történik. Kedden szlovák nyelvvel kezdődik, szerdán idegen nyelvvel folytatódik a megmérettetés, csütörtökön pedig a matematika kerül sorra. A magyar és ukrán tannyelvű középiskolák diákjaira többletteherként hárul az anyanyelvi tesztelésük.

A pedagógusok arra figyelmeztetnek, hogy mivel a tesztelések után csökken a diákokban előzőleg felhalmozódott feszültség, szívesen „megfeledkeznek“ a további tanulásról. Ennek pedig minden évben az a következménye, hogy a középiskola első évfolyamában nagyon nehezen szoknak vissza a rendszeres ismeretgyarapításra, ha egyáltalán sikerül visszaszokniuk... Emiatt a pedagógusok azt javasolják, hogy a további években a kilencedikesek tesztelését csak májusban végezzék.

A „monitorozás“ későbbre halasztását kéri a Pedagógusok Kamarája és az Önkormányzati Iskolák Társulása is.

„Már több éve erre figyelmeztetjük a minisztériumot. Jó lenne elhalasztani az időpontot, hogy a tanulóknak legyen motivációjuk tanulni, és ne veszítsék el a tanulási készségeiket“ – magyarázta Alena Petáková, az említett társulás elnöke.

Az oktatási tárca sajtóosztálya közzétette, hogy a tesztelés márciusi időpontja az érvényes jogszabály nyújtotta lehetőségekből következik, ugyanis a tanulóknak mindig április 10-ig fel kell tüntetniük saját teszteredményeiket a középiskolai jelentkezési lapjaikon. Emiatt a tesztelés májusra halasztása egyúttal a középiskolai felvételiztetés elhalasztását is eredményezné.

A pedagógusok az időpont megváltoztatásán kívül azt is javasolják, hogy a „Monitort“ inkább a középiskolákban írják majd meg a diákok. Ezzel ugyanis megakadályozható lenne az, hogy egyes alapiskolai tanítók segítsenek a tesztek kitöltésében saját diákjaiknak. A minisztérium az összes javaslatról tárgyalni akar a középiskolák képviselőivel.

Májusban azonban a „monitorozás“ nélkül is pezseg az élet a középiskolákban. Május első hetében zajlanak a felvételiztetések, majd a végzősök szóbeli és gyakorlati vizsgái következnek. Ahhoz, hogy a kilencedikesek tesztelését májusra halasszák, az érvényben levő jogszabályt és a felvételi vizsgák időpontját is meg kellene változtatni – véli František Tamašoviè, a Középiskolai Szakképzés Fejlesztésével Foglalkozó Társulás munkatársa. Alapjában véve a kilencedikesek tesztelésének későbbre halasztásával egyetért, s azt nem tartja rossz ötletnek.

A tesztelés során már most is előfordul, hogy más alap- vagy középiskolákból külső felügyelet érkezik az alapiskolai osztályokba. Õk Romana Kanovská szerint a megmérettetés objektivitását biztosítják. A külső felügyeletet ellátó pedagógusokat a járási hivatalok oktatásügyi osztályán választják ki – írja a Pravda.sk, a Pravda napilap internetes portálja.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.