Mi várható 2020-ig az unióban?
Felhívta a figyelmet arra: az európai uniós költségvetés más természetű, mint a nemzeti, hét évre terveznek, nem egyre, mint a tagállamoknál. Ráadásul a legfontosabb, hogy a periódus végén legyen pénz. A mostani ciklusban is a 2011-2012-2013-as év a fontos, hiszen ekkor érnek be a programok, melyekre pályáztak a szervezetek, régiók – érvelt a biztos.
Beszélt arról is: a mostani körülményeken nem tudunk változtatni, de el kell kezdeni arról tárgyalni, miből élünk 2014 és 2020 között. Erre körülbelül egy évünk van. Annyi biztos, hogy krízisben nehezebb racionális döntéseket hozni. Mindenkit nyomaszt a stressz, és a 90-es évek nagylelkűsége és szolidaritása eltűnt, de mi 2020-at tartjuk szem előtt, és nem azzal tervezünk, hogy a mostani egy soha véget nem érő válság – fejtette ki Janusz Lewandowski.
Hozzátette: nagyon realistának kell lennünk. Mi most a 2013-as mutatókat, és az arra az évre rendelkezésre álló forrásokat vesszük alapul, és az azt követő hét évre hétszer ennyit kalkulálunk. Így nem növekvő gazdasággal számolunk. Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy a 2007 és 2013 közötti időszakra jutott 864 milliárd eurós büdzsével terveznek a következő ciklusra is, ez a tagállamok összeadott GDP-jének az egy százaléka.
Arra a kérdésre, hogy szerinte lesz-e 2020-ban még euró, azt válaszolta: nem vagyok jós és spekulálni sem szeretnék, az a piac dolga. Mint európai politikusnak azonban a jobbik forgatókönyvre kell spekulálnia, az a dolga, hogy tegyen a közös pénzért. Szerinte a következő költségvetési időszakban bővülhet is az eurót használó országok köre.
Beszélt arról is: látva a piacok bizalmatlanságát szerinte jó döntés volt, hogy Magyarország meghozta az elővigyázatossági intézkedéseket, és felvette a kapcsolatot az Európai Bizottsággal, valamint az IMF-fel. Hangsúlyozta ugyanakkor: jó az elővigyázatosság, de Magyarországnak a saját házi feladatát is el kell készítenie. Nem Kelet- és Közép-Európában van a gond, de függünk egymástól – szögezte le a biztos.