2013. december 19., 16:21

Merkel: új korszak kezdődhet a francia-német kapcsolatokban

PÁRIZS. Új korszak kezdődhet a francia-német együttműködésben - vélekedett Angela Merkel német kancellár Párizsban, újraválasztása utáni első külföldi útján.
"Az elmúlt hónapokban is nagyon szoros volt az együttműködésünk, de most egy új korszakba léphetünk" - mondta Merkel szerdán, Párizsba érkezése után, amikor Francois Hollande francia elnökkel közösen rövid nyilatkozatot tett a sajtónak. A német kancellár közölte, február 19-én a német és a francia kormány közös megbeszélést tart azzal a céllal, hogy elmélyítsék a két ország közötti kapcsolatokat.

Merkel és Hollande egyebek mellett az Európai Unió csütörtökön kezdődő kétnapos csúcsértekezletéről egyeztetett egymással Párizsban. Az EU-csúcson egy európai bankunió és a szorosabb gazdasági együttműködés kérdései kerülnek terítékre.

Franciaországnak és Németországnak különleges felelőssége van Európa jövőjét illetően - jelentette ki Hollande. A francia elnök méltatta Merkel kompromisszumkészségét a bankunió kérdésében. "Előbbre akarjuk vinni Európát és a legerősebb kontinenssé akarjuk tenni" - mondta Merkel az uniós csúcsra utalva.

Merkel egy szociáldemokrata-konzervatív nagykoalíció élén kezdte meg harmadik hivatali idejét. A kancellárt elkísérte Párizsba külügyminisztere, Frank-Walter Steinmeier, aki, akárcsak Hollande, szociáldemokrata párti politikus. Steinmeier a környezetéből származó források szerint célul tűzte ki, hogy "újra beindítsa a német-francia motort". "Németország és Franciaország barátsága egyedülálló, az országaink közötti kapcsolatok pótolhatatlanok" - jelentette ki Steinmeier.

Angela Merkel első és második megválasztása után is Franciaországba indult első hivatalos útjára, s a francia elnökök is Berlinbe látogattak először. Akkor Jacques Chirac, illetve Nicolas Sarkozy személyében konzervatív államfők voltak Merkel tárgyalópartnerei.

A múltban az együttműködést többször nehezítették nézetkülönbségek európai politikai kérdésekben. Merkel a szigorú takarékossági politika mellett érvel, míg Hollande befektetésekkel ösztönözné a növekedést. Párizsban azt remélik, hogy a nagykoalíciós német kormánnyal könnyebbé válik a két ország együttműködése.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.