2011. november 30., 10:07

Menekülnek a britek Irakból

TEHERÁN. Kimenekíti diplomatáit Teheránból Nagy-Britannia, miután iráni radikális diákok megtámadták a brit képviseletet. A diplomaták első csoportja egy Dubajba induló gépre szállt fel.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter és Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára is elítélte a történteket. Az iráni parlament elnöke megvédte a teheráni brit képviseletet lerohanó radikális diákokat.

Nagy-Britannia kimenekíti diplomatáit az iráni fővárosból, miután iráni radikális diákok megtámadták teheráni képviseletét – közölte szerdán a brit külügyminisztérium.

A tárca szóvivője – az Iránban lévő diplomáciai források értesüléseit megerősítve – elmondta, hogy az előző napon történtek miatt és annak érdekében, hogy szavatolják a követség személyzetének biztonságát, folyamatban van munkatársaik evakuálása Teheránból.

Nyugati diplomáciai források elmondták, hogy a brit diplomaták első csoportja szerda délelőtt a teheráni repülőtéren felszállt egy Dubajba induló gépre. A képviselet többi alkalmazottja a nap folyamán követi őket. 

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter és Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára is elítélte szerdán az iszlamista tüntetők előző napi támadását a teheráni brit nagykövetség ellen. A két politikus egy nemzetközi fejlesztési konferencián vett részt a dél-koreai Puszanban. Clinton nyilatkozatában követelte, hogy Irán védje meg az országában szolgálatot teljesítő külföldi diplomatákat és a diplomáciai testület vagyonát. Ban Ki Mun a történtekről Andrew Mitchell-lel, a nemzetközi fejlesztések brit miniszterével beszélt. Kijelentette, hogy a támadás sokkolta és felháborította.

Megvédte a teheráni brit képviseletet lerohanó radikális diákokat szerdán Ali Laridzsáni, az iráni parlament (medzslisz) elnöke, aki szerint a támadást a brit parancsuralmi politika iránti düh váltotta ki. Laridzsáninak a törvényhozásban mondott szavait az iráni televízió idézte.

A politikus egy felszólalásában hangoztatta, hogy a teheráni brit nagykövetség előtt tüntető diákokat a londoni kormány magatartása háborította fel, és ennek során egyesek behatoltak a képviseletre. Dühüket Nagy-Britanniának az Iránban folytatott több évtizedes parancsuralmi politikája váltotta ki.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.