Mélyülnek a törésvonalak az EU-n belül
Tehetetlen és bénult az Európai Unió, amelynek egyik fő oka, hogy egészen más válaszokat adnának a kérdésekre az unió hatáskörét bővíteni szándékozók és a nemzetállamok erősítésének hívei – mondta Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense. „A gazdasági kormányzás elemeinek alapjait lerakta az integráció, de a migránsválság miatt a kérdések megoldása késik. Megoldás csak a nemzetállamok hatékony válaszával lehetséges – tette hozzá.
Kiszely Zoltán politológus szerint sorsdöntő időszakot él most Európa, mert a föderális Európa koncepcióját támogató német kormány, Brüsszel és a transzatlanti együttműködés támogatói még 2017 előtt szeretnék átruházni a döntés jogát a nemzetállamoktól a közösségi szintre. Ezzel a már sikeres gazdasági együttműködést helyeznék új alapokra, egyes tagállamok szerint ez nem feltétlenül a jó irány – tette hozzá.
Ilyen lenne többek között a permanens betelepítési kvóta, valamint a német pénzügyminiszter javasolta az európai hadsereg felállítását és az európai parlament jogainak kiszélesítését – magyarázta a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a politológus. Kiszely Zoltán szerint bizonytalan, hogy a jelenlegi európai elit képes-e egységes válaszokat találni az alapvető kérdésekre az unió jövőjét illetően.