Mégsem indul a Lokomotiv a bajnokságban
Jurij Jakusev, a Lokomotiv Jaroszlavl klubelnöke szombaton bejelentette: sokkal nagyobb a gyász érzése, mint az erő egy új csapat építésére, és ezért úgy döntöttek, hogy nem indulnak el a KHL 2011/12-es szezonjában. "Elsődlegesen az áldozatok hozzátartozóinak szeretnénk segíteni. Egy új csapat felépítése várhat" - emelte ki.
A Lokomotiv Jaroszlavl repülőgépe szerdán a csütörtöki minszki rajtra tartott, amikor a felszállás után lezuhant. A csapat teljes kerete, olimpiai és világbajnokok, Stanley Kupa-győztesek - egy játékos kivételével - odavesztek.
A bajnoki rajt hétfőn lesz, a Szalavat Julajev-Atlant meccs győztese immár nem a "Nyitány Kupát", hanem a "Lokomotiv Kupát" kapja majd - olvasható a KHL honlapján.
Kedden már a többi együttes is pályára lép.
Tegnap az állami duma egyperces csenddel emlékezett meg a szerdai jaroszlavli légi katasztrófa áldozatairól, és Moszkvában az emberek virágokat, játékokat vittek azoknak az államoknak a nagykövetségeihez, amelyeknek állampolgárai életüket vesztették a Jak-42-es lezuhanásakor. Csehország, Szlovákia, Fehéroroszország, Ukrajna és Svédország nagykövetségein kitették az áldozatok fekete szalaggal átkötött fotóit, és az emberek ide helyezik a virágokat.
Az illetékes főhatóság közölte: a gép mindkét fekete dobozát megtalálták, és mindkettő ép, de mivel a víz alól hozták ki, időt vesz igénybe megszárításuk és a rögzített anyag feldolgozása.
Bejelentették, hogy egész Oroszországban minden Jak-42-est soron kívül átvizsgálnak. Az ilyen típusú repülők használatát nem tiltják be, de minden egyes gép esetében külön döntenek majd arról, hogy repülhet-e a továbbiakban. Az orosz lapok pénteken arra a megállapításra jutottak, hogy bármi volt is a legutóbbi légi katasztrófa közvetlen oka, a hiba az orosz polgári légi forgalom egész rendszerében van, a repülőgépgyáraktól a pilóták képzésén át a karbantartás területéig mindenütt problémák vannak.
A Moszkovszkij Komszomolec című lap első oldalán idézte fel Magomed Toboljev berepülő pilóta, Oroszország hőse augusztusi interjúját, amely ezzel a címmel jelent meg: "Húsz éve gyilkolják az orosz repülést". Toboljev akkor egyebek között azt mondta: "Õsz, tél, és megint kezdenek potyogni. A Jak és AN gépek teljesen amortizálódtak, azonnal le kellene állítani őket".
A lapban további berepülő pilóták beszéltek arról, hogy szerintük a pilóta követhette el a hibát, de e mögött is a rendszer belső problémái állnak: a külföldi gépeken repülő pilóták jóval magasabb fizetést kapnak, ezért a legjobbak ilyen munkát keresnek. De már a kiképzéssel is nagy bajok vannak, mert a főiskolákon nem maradtak jó szakpedagógusok, ezért képzetlen emberek kerülnek ki onnan. De még a gyakoroló repülőgépek sem felelnek meg a célnak.
Elmondták: szép, amit Dmitrij Medvegyev elnök mondott, hogy bármi áron, akár külföldről biztonságos gépeket kell beszerezni. Ám a polgári repülés rendszert alkot, s azokat a gépeket, amelyeket ki akarnak most vonni a forgalomból, a Jakovleveket, Antonovokat külön az orosz körülményekre tervezték, és nem lehet helyettük csak úgy külföldi gépeket alkalmazni, vagy pedig át kell venni hozzájuk a megfelelő rendszert, infrastruktúrát, ami hatalmas kiadásokat követelne.
A nyilatkozók egybehangzóan javasolták az egykori polgári repülésügyi minisztérium újbóli megszervezését, mert úgy vélték: a problémák jelentős része abból ered, hogy számtalan, egymástól teljesen független hatóság és főhatóság irányítja a repülést, és így semmilyen rendszert nem lehet megteremteni. A Komszomolszkaja Pravdában egy szakértő szintén azt fejtette ki: az oroszországi repülőgép-balesetek idei statisztikája felülmúlja a nemzetközi átlagot, és bár minden alkalommal eltérő okokat állapítanak meg, nyilvánvaló: a légi közlekedésben Oroszországban összesűrűsödtek a megoldatlan problémák, és elérték a kritikus tömeget.