2016. január 13., 19:46

Meghosszabbítják az ideiglenes határellenőrzést a német-dán határon

KOPPENHÁGA. Koppenhága húsz nappal meghosszabbította az ideiglenes határellenőrzést a német-dán határszakaszon - közölte a dán belügyminisztérium szerdán.

A dán kormány döntése eredetileg tíz napra szólt, de a jelenlegi változtatás február 3-áig tolja ki ezt az időszakot. "Az értékelések szerint még mindig komoly a kockázata annak, hogy nagyobb számú illegális bevándorlócsoport akar bejutni Dániába" - indokolta döntését a belügyi tárca.

Koppenhága legelőször azután döntött a határellenőrzés visszaállítása mellett, hogy a szomszédos Svédország szintén így tett, ami Dánia felé terelte a bevándorlókat.

A jelenlegi meghosszabbítás előzménye egy Svédország által elfogadott változtatás volt, amely szerint a Dániából földön vagy vízen érkező járművekre csak olyan utasokat engedhetnek fel az üzemeltetők, akik rendelkeznek érvényes úti okmányokkal.

2015-ben több mint egymillió migráns vette az irányt a Közel-Keletről és Észak-Afrikából Európába, ahol többségük a hazájukban tomboló háború és szegénység elől keres menedéket. Ellátásuk komoly pénzügyi terheket ró az európai országokra, illetve jócskán megnöveli a biztonsági kockázatokat, így egyre több állam dönt úgy, hogy visszaállítja a határellenőrzést, ezzel próbálva gátat szabni az áradatnak.

Németország után Svédország fogadta be a legtöbb menekültet: 2015-ben 163 ezer embert. Stockholm a múlt héten február 8-áig meghosszabbította az ideiglenes ellenőrzést határain.

Dániában tavaly mintegy 21 ezer ember kért menedékjogot, míg 2014-ben még csak 14 800 volt ez a szám. Koppenhága úgy számol, hogy idén 25 ezren dönthetnek úgy, hogy Dániában keresnek menedéket.

A dán parlament szerdán tárgyalja azt a vitatott törvényjavaslatot, amely szerint a dán hatóságok költséghozzájárulás gyanánt elkobozhatják a bevándorlók 10 ezer koronánál többet érő értéktárgyait és vagyonát. Egy másik javaslat szerint a menekültek a jelenlegi egy helyett három év után adhatnák csak be családegyesítési kérvényeiket. A dán kormány emellett csökkentené a bevándorlók juttatásait, illetve korlátozná bizonyos típusú letelepedési engedélyek érvényességét.

A kisebbségi liberális kormányt a jobbközép pártok is támogatják a kérdésben, amely azt jelzi, hogy a bevándorlási törvény reformja átmehet a parlamenten. A módosításokról még nem írtak ki szavazást.

Athén tengeri kitoloncolási útvonalat tervez

Athén az Európai Unió határőrizeti ügynökségéhez (Frontex) készül fordulni annak érdekében, hogy segítséget kérjen egy tengeri kitoloncolási útvonal létrehozásához, amelyen keresztül az illegális bevándorlókat szállítanák vissza Törökországba - közölte szerdán egy görög illetékes, név nélkül nyilatkozva.

A tisztségviselő az AP amerikai hírügynökségnek elmondta: a tervekben szerepel az is, hogy a hatóságok Leszboszon és más görög égei-tengeri szigeteken bérelnének ki hajókat, hogy azokon szállítsák vissza azokat a migránsokat Törökországba, akiket nem tartanak jogosult menedékkérőnek az Európai Unióban. Az illetékes azért nyilatkozott névtelenül, mert Athén hivatalosan még nem vetette fel az ügyet más európai kormányoknál.

Tavaly több mint 850 ezer migráns érkezett Görögországba, majd folytatta útját az úgynevezett balkáni útvonalon. Időközben számos uniós tagállam és nem EU-tag balkáni ország is szigorította határellenőrzéseit.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.