2011. szeptember 6., 16:19

Megépülhet a magyar-szlovák gázvezeték

BUDAPEST, POZSONY. Kétmilliárd forintos (7,2 millió euró) alaptőkével céget hoz létre a magyar Villamos Távvezeték Zrt.-ből (OVIT) az északi-déli gázvezeték magyar-szlovák szakaszának megépítésére. Az anyavállalat, a Magyar Villamosművek rendkívüli közgyűlése ma döntött a cégalapításról.

A kétmilliárdos alaptőke-emelés mellett úgy döntöttek, az OVIT-ból kiemelik a magyar-szlovák összekötő vezeték kivitelezésére és üzemeltetésére a Magyar Gáz Tranzit Zrt.-t. Az összekötő vezeték Vecsés és Nagykürtös között épül meg, szlovák területen 20, magyar területen 95 kilométer hosszú lesz.

A gázszállítás a vezetéken 2015. január elsején indulhat meg. A vezeték az európai gázhálózat része, észak-déli irányban a horvátországi és lengyelországi hálózatokat köti össze, a visegrádi négyeket érintve.

A vezeték megépítését mint stratégiai beruházást az Európai Bizottság anyagilag támogatja az európai energetikai programból, 30 millió euróval. A vezeték megépítéséről január 28-án Iveta Radièová szlovák és Orbán Viktor magyar kormányfő kormányközi szerződést írt alá Pozsonyban.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.