2016. január 22., 20:25

Megegyezés híján hétfőn több mint 11 ezer pedagógus lép sztrájkba

POZSONY. Arról, hogy a január 25-i pedagógussztrájk alatt egy-egy iskola zárva lesz-e, vagy lesz, ahol esetleg korlátozott üzemmódban folyik majd az oktatás, a szülők az iskolaigazgatóktól vagy az osztályfőnököktől szerezhetnek tudomást – tájékoztattak a Szlovákiai Tanítók Kezdeményezésének, az ISU-nak a képviselői, akik hétfőre éles, korlátlan időtartamú sztrájkot hirdettek. Közben a minisztérium fenyegetőzik, törvénysértésnek nevezte, ha a sztrájkolók igazgatói szabadnapot kapnának.
201601221216470.01a_crman_ped_sztrajk.jpg

A Szlovákiai Tanítók Kezdeményezésének adatai szerint szombat reggelig 11 253 pedagógus és pedagógiai alkalmazott 696 iskolából csatlakozott a sztrájkfelhíváshoz. A pedagógusok száma országos szinten eléri a 89 ezret. A felhíváshoz csatlakozott iskolák között számos magyar tanítási nyelvű oktatási intézmény is található. A csatlakozott iskolák névsora megtalálható a Szlovákiai Tanítók Kezdeményezésének honlapján.

Vladimír Crmoman, az ISU képviselője úgy véli, hogy az iskolaigazgatónak előre kellene értesítenie a szülőket arról, hogy az adott intézmény a sztrájk alatt zárva lesz-e, vagy sem.

"A szülőknek ezt tudniuk kellene, őket előre kellene értesíteni az iskola weboldalának vagy az osztályfőnököknek a közreműködésével arról, hogy az iskola majd zárva tart-e, vagy korlátozott üzemmódban működik-e" – fejtette ki Crmoman. Branislav Koèan, az ISU képviselője hozzátette: azokban az iskolákban, ahol csak néhány pedagógus marad, az igazgatók legalább a legkisebb gyermekek számára igyekeznek biztosítani az oktatást. "Azért, hogy a szülőknek a lehető legkevesebb gondot okozzák" – tette hozzá.

Ha a hét végén semmi sem változik, akkor a pedagógusok egy része január 25-én, hétfőn éles, korlátlan időtartamú sztrájkba kezd, s egyes iskolák zárva maradnak. Az elégedetlen pedagógusok ugyanis január 21-én, csütörtökön nem egyeztek meg követeléseik teljesítéséről Juraj Draxler oktatási miniszterrel.

A pedagógusok az államtól az összes regionális oktatásügy területén munkálkodó pedagógiai és szakdolgozó tarifabérének előbb havi 140, majd a 2017-es év elejétől 90 euróval történő emelését kérik. Továbbá azt, hogy a kormány fogadja el a pedagógiai és szakdolgozókról szóló törvénymódosítást, amellyel ismét bevezetnék a kompetenciákkal kapcsolatos kreditszerzés lehetőségét, és megszűnne a kreditek hétéves korlátozott érvényessége. A pedagógusok egyúttal azt is akarják, hogy az idei évre vonatkozólag 400 millió euróval azzal a céllal emelkedjenek az oktatási és belügyi tárca költségvetései, hogy kiegyenlítődjenek az iskolák felszereltsége közti különbségek. 

Draxler úgy véli, hogy a pedagógusok követeléseinek technikai szempontból lehetetlen eleget tenni. "Amit tehetünk, az éppen az, hogy a minisztérium valóban olyan megoldásokra vonatkozó technikai javaslatokat készítsen elő, amelyeknek köszönhetően valamennyi probléma megoldódna, amiket ezen kezdeményezés felhívása is érintett" – nyilatkozta a tanácskozás után Draxler. Például a pedagógusok folyamatos művelődését érintő változásokról van szó. A tárca az iskolák finanszírozása és a pedagógusok karrierépítése terén is kész különféle lehetőségekkel előrukkolni.

A hétfői pedagógussztrájk részeként a pozsonyi Szlovák Nemzeti Felkelés terén 11 órakor tüntetés kezdődik.

Törvénysértés az ok nélküli igazgatói szabadnap - figyelmeztet a minisztérium

Az oktatási minisztérium figyelmezteti az iskolafenntartókat és az iskolaigazgatókat, hogy az igazgatói szabadnap nem használható fel a sztrájkra. A nevezett szabadnap intézménye a tárca szerint csak komoly szervezési, illetőleg üzemeltetési okok miatt vehető igénybe. „Ez esetben nem az adott szakszervezet által a kollektív tárgyalásokról szóló törvény értelmében szervezett sztrájkról van szó“ - tájékoztatta az állami hírügynökséget Beáta Dupa¾ová Ksenzsighová, az oktatási minisztérium szóvivője.

Juraj Draxler oktatási miniszter szerint a sztrájkért, melyet január 25-től, hétfőtől a Szlovákiai Tanári Kezdeményezés hirdetett meg, egyetlen jogi személyiséggel rendelkező tetőszervezet sem vállalta a felelősséget, tehát az akció során minden egyes pedagógus magáért felel. „Saját maga viseli a jogi kockázatokat is“ – nyilatkozta Draxler.

Az oktatási tárca arra figyelmeztet, hogy ha a tanárok kiegészítő tevékenység végzése mellett döntenek, és nem jelentkeznek ki az egészségbiztosítótól, az igazgató ezt az igazgatói szabadnap intézményével való visszaélésnek minősítheti, ami törvénysértésnek tekinthető. „Nem a minisztérium foglalkoztatja a tanítókat, tehát a munkajogi viszonyokba sem fog beleavatkozni. A nevezett akcióban résztvevőket formálisan senki sem képviseli, a sztrájk szervezésébe egyetlen, bármely iskolatípust képviselő szakmai szervezet sem kapcsolódott be“ – magyarázta a miniszter. Véleménye szerint az ilyen ernyőszervezet nélkül szervezett rendezvényre nincs példa Európában.

A sztrájk alatt az alkalmazottak semmiféle, a munkaadó által nyújtott juttatásra nem tarthatnak igényt, mivel saját akaratukból sztrájkolnak. „ A nevezett időszak alatt nem tarthat igényt a bérére, s a munkaadó az egészségügyi biztosítást sem köteles befizetni” – hangsúlyozta a szóvivő. Azzal, hogy az igazgatók önkényesen szabadnapot rendelnek el, a bér- és járulékigények fenntartása érdekében a törvényt igyekeznek megkerülni anélkül, hogy a pedagógusok munkába lépnének és teljesítsék kötelességeiket. „Amennyiben az igazgatói szabadnap intézményével való visszaélés bebizonyosodik, az igazgatókat a fenntartóknak kell majd felelősségre vonniuk” – szögezte le Dupa¾ová Ksenzsighová.

Megosztás