Megdöbbentő részletek a manchesteri terrortámadásról

A brit hatóságok korábban a 18 éves Georgina Callander haláláról számoltak be, de már a nyolc éves Saffie Rose Roussos halálát is megerősítették. A nyolc éves gyermek édesanyjával és nővérével ment el az esti koncerte.
A gyermek életét vesztette a robbantásos terrortámadás alatt, anyját és nővérét különböző kórházakba vitték a helyszínre siető sürgősségiek – közölte Lancashire megyei tanácsa.
Kedd délután a tarletoni áltlános iskola igazgatója közleményben emlékezett meg elhunyt tanulójukról és a hétfői tragédiáról: “Saffie halálhíre mindannyiunk számára óriási sokk volt, ezúttal szeretnénk legmélyebb részvétünket közvetíteni a kislány családjának és a barátainak. A gondolat, hogy valaki elmegy egy koncertre, és soha nem tér haza, egyszerűen szívszorító. Saffie egy gyönyörű kislány volt, a szó minden értelmében. Mindenki szerette, és sokáig fogunk emlékezni kedvességére. Saffi egyszerre volt csendes és lenyűgöző, nagyon kreatív kislány volt” – mesélt az elhunyt kislányról Chris Upton. Az igazgató hozzátette, hogy jelenleg a diákjaikra koncentrálnak, megpróbálnak segíteni nekik a tragédia feldolgozásában.
Saffie szülei egy kis éttermet vezetnek Leylandben, Lancashire-ben. A lány édesanyja és testvére is ott volt a koncerten, őket jelenleg is kórházban ápolják. A nyolcéves kislány volt a legfiatalabb az eltűnt személyek listáján. A merénylet 59 sérültje közül 12-en 16 éven aluli gyerekek.
Magyar orvos Manchesterben: mind a nyolc műtőben dolgoztak egész éjjel
A Híradónak sikerült elérni az egyik manchesteri kórházban dolgozó magyar orvost, aki azt mondta, délre lett teljes a beteglista, és nem szerepelnek magyarok a sérültek között.
Rákóczi György orvos az M1-nek elmondta: fél órán belül 40 mentő érkezett a kórházba. Akit tudtak, mozgósítottak. Több orvos is bent volt és segített a betegek ellátásán. Rákóczi György elmondta: ilyen jellegű, ilyen volumenű sürgősségi betegfelvétel a manchesteri kórházban, amely egyébként Európa legnagyobb gyerekkórháza, még nem volt.
Hasi mellkasi sérült gyereket csak egyetlen egyet kellett az éjszaka folyamán megoperálni, sokkal több gyermek érkezett fejsérüléssel, végtagsérüléssel, szemsérüléssel, akiket operálni kellett – mondta az általános gyermeksebész. Az orvos elmondta, egész éjjel dolgoztak mind a nyolc műtőben.
“Délre tudtuk meg a beteglistát. Magyar gyerek nem volt a sérültek között a mi kórházunkban, de más kórházakba is vettek fel gyerekeket, akiket mi már az intenzív osztály túlterheltsége miatt nem tudtunk felvenni. Arról nem tudok, hogy magyar gyerekek vannak-e köztük” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a keddre tervezett műtétek és a betegfelvétel elmaradtak, csak a legsúlyosabb esetekben kerül sor a betegek felvételére.
Egy magyar tanárnő diákja is életét vesztette a manchesteri robbantásban
Egy Manchesterben dolgozó magyar tanárnő diákja is elhunyt a hétfő éjjel történt terrortámadásban. A magyar nő Manchester közelében, Chorley-ban, az egyik általános iskolában dolgozik. Spanyol nyelvre tanította Georgina Callandert is, a manchesteri robbantás elsőként megnevezett, 18 éves áldozatát.
"Legalább 15 diákunk ott volt a tragikus koncerten, az egyikük meghalt. Az iskolaigazgató korán reggel e-mailben értesítette a tanári kart, a gyerekekkel egész nap pszichológusok foglalkoznak" - mondta a tanárnő.
Az Indexnek egy kint élő magyar nő azt mondta a Manchester Aránáról, hogy nincs fémdetektor, a rendezvényre érkezőket pedig nem vizsgálják át, így nem feltűnő ha valakinél nagyobb csomag van.
Két lengyel állampolgár is meghalt a támadásban
Legalább két lengyel állampolgár meghalt a manchesteri terrortámadásban, egy lengyel pedig megsebesült - közölte szerda reggel a lengyel külügyi tárca azzal, hogy a tényt a brit hatóságok megerősítették.
Witold Waszczykowski külügyminiszter pedig az RMF FM lengyel kereskedelmi rádiónak nyilatkozva elmondta: a két halálos áldozat az Ariana Grande koncertjén jelen lévő két lány szülei, akik a rendezvény végén gyerekeikért mentek. Az egyik lány felnőtt, a másik kiskorú, Waszczykowski közlése szerint a brit hatóságok és a manchesteri lengyel konzulátus gondoskodnak róluk. A külügyminiszter nem említette, hogy Nagy-Britanniában élő vagy odalátogató lengyelekről van-e szó.
A lengyel média viszont már kedden beszámolt egy, az Egyesült Királyságban családjával élő lengyel lánynak a Facebook közösségi oldalon tett bejegyzéséről, mely az eltűnt szülőknek közvetlenül a koncert előtt készült fényképét is tartalmazta. "Ha találkoztok szüleimmel, kérlek, adjatok hírt, mert nem láttuk őket a támadás óta" - írta.
A lengyel sebesültről a külügyminiszter elmondta, hogy ő is koncertet hallgató lengyel fiatalok apja. "Nehéz műtéten esett át, de minden jel szerint életben marad" - tette hozzá.
Beata Szydlo miniszterelnök szerdán Twitter-bejegyzésben fejezte ki részvétét a lengyel áldozatok iránt. "A terrortámadásban honfitársaink haltak meg, imádkozzunk értük" - írta a kormányfő.
Tudatos stratégia volt, hogy gyermekekre irányult a támadás
Póczik Szilveszter kriminológus szerint tudatos stratégia volt, hogy gyermekek voltak az áldozatok. Az Országos Kriminológiai Intézet tudományos munkatársa az M1-en azt mondta: egyértelműen megállapítható, hogy kifejezetten a gyerekek voltak a terrorcselekmény célpontjai Manchesterben. Hozzátette: az utóbbi években, különösen az Iszlám Állam, és egyéb terrorcsoportok fennállása és megerősödése óta a terrorizmus jellegzetességei erőteljesen átalakultak.
Míg a korábbi, „klasszikus” terrorizmus esetében elsősorban médiahatásra törekedtek az elkövetők alacsony áldozatszámmal, ma tömeges áldozattá válásra játszanak.
A korábbi években nagyon céltudatosan kerülték a szenzitív célcsoportokat – mint gyermekek vagy idősek –, ma azonban rájuk utaznak – fűzte hozzá. A fiatal énekesnő, aki a 10-14 éves korosztály egyfajta idoljává vált, illetve közönsége is célpont volt – emelte ki Póczik Szilveszter.
Az Iszlám Állam az utóbbi időben mindent magára vállalt, hiszen nagymértékben szorul vissza, ennek megfelelően minden módon igyekszik ellencsapást produkálni. Nem csak Nagy-Britanniában, de Európa más országaiban is látható, hogy nagy számban térnek vissza olyanok, akik csatlakoztak a terrorszervezethez – magyarázta a kriminológus, hozzátéve, elképzelhetőnek tartja, hogy a nagy brit terrorellenes offenzíva volt az, amire ez egyfajta válaszcsapásnak minősülhet.
