2013. december 21., 21:15

Még mindig dúsgazdag lehet Mihail Hodorkovszkij

MOSZKVA. Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz kőolajipari konszern egykori főrészvényese és Oroszország valaha leggazdagabb embere val ószínűleg még ma is jelentékeny vagyonnal bír.
Az orosz média 200 millió euróra (mintegy 60 milliárd forint) becsülte az olajmágnás kezén lévő összeget. A közszájon forgó adatot hivatalos források nem erősítették meg, így pontosan nem tudni, hogy a Jukosz szétdarabolása és a börtöntáborban eltöltött tíz év után mennyi maradt Hodorkovszkij mesés vagyonából.

A kérdés időről időre felmerül, hiszen a most ötvenéves orosz olajmágnás nem csupán a legjobb - és legdrágább - ügyvédeket foglalkoztatja évek óta, hanem költséges PR-cégeket is csatasorba állított, hogy segítségükkel sikerüljön megnyernie a Kreml ellen vívott "hírháborúját", és maga mellé állítania a közvéleményt.

Saját internetes oldalán Hodorkovszkij 2011-ben a következőképpen válaszolt arra a kérdésre, hogy még mindig milliárdosnak tekinthető-e: "Vicces kérdés. Tegyék fel az ügyvédeknek is. Õk azok, akik mindent tudnak. Ezt én is nagyon szeretném tudni."

A Vlagyimir Putyin elnökkel szembeszálló egykori olajmágnás jogászai leszögezték, hogy Hodorkovszkijnak már nincsenek milliárdjai. Ezt azonban valószínűleg annak tudatában jelentették ki, hogy az orosz állam hatalmas követeléseket támasztott Hodorkovszkij ellen, akit csalás és adóelkerülés, pénzmosás és kőolajlopás miatt 2005-ben tizennégy, majd később tizenhárom év börtöntáborra ítéltek az orosz hatóságok.

Az egykori milliárdos New Yorkban élő fia, Pavel tavaly októberben az Echo Moskvy rádiónak elmondta, hogy a 2003-ban 15 milliárd dollárra (mintegy 3,2 billió forint) becsült vagyonból "összehasonlíthatatlanul csekély összeg" maradt.

Hodorkovszkij a büntetőtáborban egyszerű fogolyként csupán néhány ezer rubelt (néhányszor hatezer forintot) tarthatott magánál.

Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken írta alá a Mihail Hodorkovszkij megkegyelmezéséről szóló rendeletet. Az orosz olajmágnást még aznap szabadon is engedték. Az elnöki kegyelmi rendelet a Kreml indoklása szerint emberiességi szempontok alapján született. Az orosz elnöki hivatal közölte, hogy a rendelet azonnali hatállyal érvénybe lépett.

Az Interfax orosz hírügynökség névtelenül nyilatkozó igazságügyi forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a 2003 óta bebörtönzött orosz olajmágnás pénteken helyi idő szerint 12 óra 20 perc körül hagyta el a karéliai Szegezsa városban lévő büntetőtelepet.

Putyin csütörtökön jelentette be váratlanul, hogy megkegyelmez Hodorkovszkijnak, aki egykoron Oroszország leggazdagabb embere volt, és a hatalom bírálói politikai fogolynak tekintették.

A bejelentés meglepte az oroszokat és elnyerte az üzleti világ tetszését. A lépést széles körben az orosz emberi jogi gyakorlat bírálóinak tett gesztusnak tekintik a Szocsiban jövő év februárjában tartandó téli olimpia előtt.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.