May: a biztonsági szolgálatok tudják, ki követte el a merényletet

May, aki kedden a brit kormány válsághelyzeti tanácskozó testülete, a COBRA értekezletén elnökölt, az ülés után tartott Downing Street-i tájékoztatóján kijelentette: a nyomozás jelenlegi szakaszában még nem fedheti fel a merénylő kilétét. Hozzátette ugyanakkor: a rendőrség és a biztonsági szolgálatok meggyőződése szerint egyetlen merénylőről van szó, de folyik a vizsgálat annak kiderítésére is, hogy az elkövető egyedül, vagy valamely csoport tagjaként cselekedett.
A brit kormányfő közölte: nem fér kétség ahhoz, hogy terrortámadás történt Manchesterben, olyan "hideg számítással" elkövetett merénylet, amelynek elkövetője a brit társadalom legfiatalabb tagjait vette célba.
A merényletet Ariana Grande amerikai énekesnő teltházas koncertjének végén hajtották végre, a 21 ezer férőhelyes Manchester Arena előcsarnokában, a jegypénztárak közelében, olyan időpontban, amikor ezrek távoztak az előadásról.
A koncert közönségében nagyon sok tizenéves, illetve még fiatalabb gyermek is volt, és a rendőrség tájékoztatása szerint a sebesültek, illetve a halálos áldozatok között is vannak gyerekek. A hatóságok kedd délután közölték, hogy az áldozatok egyike egy nyolcéves kislány.
Sok sebesültnek válságos az állapota
Theresa May keddi nyilatkozata szerint minden terrorcselekmény ártatlan emberek elleni gyáva támadás, de a manchesteri merénylet különösen kirívó, mivel az elkövető szándékosan védtelen fiatalok és gyerekek ellen követte el a robbantásos akciót. Elmondta: a merényletnek 22 halálos áldozata van, a sebesültek száma 59, őket nyolc manchesteri kórházban kezelik. Theresa May szerint a sebesültek közül soknak az állapota válságos.
A brit kormányfő hangsúlyozta: továbbra is a második legmagasabb terrorkészültségi szint érvényes Nagy-Britanniában, de a belső elhárítás - MI5 - kötelékében működő egyesített terrorizmus-elemző központ (Joint Terrorism Analysis Centre, JTAC), amelynek hatáskörébe tartozik a készültségi szint módosítása a rendelkezésére álló hírszerzési adatok alapján, folyamatosan tanulmányozza a helyzetet.
Andrew Parker, az MI5 vezérigazgatója rövid, érdemi részletek nélküli keddi nyilatkozatában közölte, hogy a szolgálat a rendőrséggel együttműködve vizsgálja a merényletet.
II. Erzsébet királynő a Buckingham-palota által kedd délután nyilvánosságra hozott közleményében a legmélyebb részvétét fejezte ki a halálos áldozatok és a sebesültek hozzátartozóinak. A 91 esztendős uralkodó köszönetet mondott a sürgősségi szolgálatoknak a merénylet helyszínén végzett professzionális munkájukért, és nagyrabecsüléséről biztosította Manchester lakosságát azért az emberi, együttérző magatartásért, amelyet "e barbár cselekedet után" tanúsított.
A merénylet után manchesteriek ezrei ajánlottak fel szállást, ételt és gondoskodást azoknak, akik a leállított közlekedési hálózat miatt nem tudtak hazautazni.
A Manchester Arena alatt működik az észak-angliai nagyváros egyik főpályaudvara, a Manchester Victoria Station. A robbantás után a pályaudvaron leállt a vasúti közlekedés, és a hatósági tájékoztatás szerint kedden valószínűleg nem is indul újra. Emellett a koncertcsarnok széles körzete is teljes rendőrségi zárlat alatt van, és ez az észak-angliai nagyváros tömegközlekedésében is fennakadásokat okoz.
A Scotland Yard megerősítette London védelmét
A manchesteri merénylet nyomán a Scotland Yard megerősítette londoni járőrtevékenységét. A londoni rendőrség kedd délután közölte azt is, hogy részletesen felülvizsgálják a brit főváros közeljövőbeni rendezvényeinek biztosítási terveit. Ez kiterjed olyan kisebb rendezvényekre is, amelyeken eredetileg nem lett volna rendőrségi jelenlét.
A Scotland Yard - hivatalos nevén Metropolitan Police Service (Met) - közleménye szerint emellett emelt létszámú, fegyveres és fegyvertelen rendőrökből álló egységek kezdenek "megnyugtató célú, jól látható" járőrözést London kiemelt körzeteiben és olyan negyedeiben, amelyeket rendszerint tömegek látogatnak.
A Met felveszi kapcsolatot a rendezvényszervezőkkel is, ellátva őket a legkorszerűbb védelmi-biztonsági tanácsadással, annak érdekében, hogy a zenei rendezvényeket a lehető legnagyobb biztonságban lehessen megtartani. A Scotland Yard bejelentette azt is, hogy már megkezdte a hétvégi londoni sportesemények rendőri biztosítási terveinek teljes felülvizsgálatát, különös hangsúlyt helyezve a Wembley stadionra, ahol szombaton az angol kupadöntőt játsszák. A Met Police közölte, hogy ide az eredetileg tervezettnél több fegyveres rendőrt vezényel.
A közlemény szerint mindemellett általánosságban is erősítik a fegyveres rendőri jelenlétet Londonban, annak érdekében, hogy "a brit főváros a merénylőjelöltek számára a lehető legellenségesebb környezetté váljon".
A világ vezetői elítélték a terrorcselekményt
A világ vezetői elítélték kedden az előző este a Manchester Arénában tartott könnyűzenei koncerten elkövetett robbantásos merényletet. Angela Merkel német kancellár hangsúlyozta, hogy Németország kiáll Nagy-Britannia mellett, és tovább folytatja a küzdelmet a terrorizmus ellen. Hasonlóan foglalt állást Emmanuel Macron francia államfő és Donald Trump amerikai elnök is.
Merkel kifejezte részvétét az áldozatoknak, sebesülteknek és a hozzátartozóknak, felfoghatatlannak nevezve, hogy valaki egy "vidám popkoncertet" használjon fel arra, hogy "oly sok embernek elvegye az életét, vagy súlyos sebesüléseket okozzon neki". Frank-Walter Steinmeier államfő közleményében azt írta, hogy megrázták a "gyilkos merényletről" szóló hírek. Kifejezte részvétét a szövetségi kormány több tagja is.
Az eset nyomán Németországban felerősödött a figyelem a következő nagy tömegrendezvény, a szerdán kezdődő Német Evangélikus Egyházi Napok (Deutscher Evangelischer Kirchentag) biztonsági vonatkozásai iránt. A hatóságok szerint a manchesteri támadás miatt nem kell átdolgozni a terveket.
A francia kormány Nagy-Britanniával együtt folytatja küzdelmét a terrorizmus ellen - jelentette ki keddi közleményében Emmanuel Macron francia államfő. Édouard Philippe francia miniszterelnök "a leggyávább terrorizmusnak" minősítette a robbantást, különös tekintettel arra, hogy azzal szándékosan gyermekeket vettek célba. A kormányfő mély szomorúságát fejezte ki, és "a francia nép megingathatatlan barátságáról" biztosította a briteket. A francia kormány a biztonsági intézkedésekre vonatkozóan új utasítást adott ki a sport- és kulturális rendezvények szervezőinek - jelentette be Gérard Collomb belügyminiszter.
Ma együtt gyászolunk, holnap pedig együtt harcolunk azok ellen, akik el akarják pusztítani európai életstílusunkat - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kedden, reagálva a 22 halálos áldozatot követelő és 59 ember sebesülését okozó előző napi robbantásra. Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke Twitter-üzenetében sokkolónak nevezte a manchesteri robbantást. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke üzenetében együttérzéséről biztosította a támadás áldozatainak hozzátartozóit. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára üzenetében hangsúlyozta: az észak-atlanti szövetség Nagy-Britannia mellett áll a terrorizmus elleni küzdelemben.
Telefonon fejezte ki együttérzését kedden Donald Trump amerikai elnök Theresa May brit kormányfőnek a merénylet miatt. Donald Trump felajánlotta Londonnak az Egyesült Államok segítségét a merénylet kivizsgálásához, és hitet tett a terrorizmus elleni közös harc folytatása mellett.
Hszi Csin-ping kínai elnök II. Erzsébet királynőnek fejezte ki részvétét telefonon. A kínai államfő biztosította a brit uralkodót arról, hogy "ezekben a nagyon nehéz időkben" Kína az Egyesült Királyság mellett áll.
Az orosz elnök a brit kormányfőnek küldött táviratában hangsúlyozta: "Határozottan elítéljük ezt a cinikus, embertelen bűncselekményt. Arra számítunk, hogy a merénylet megrendelői nem kerülik el a megérdemelt büntetést. Vlagyimir Putyin megerősítette készségét a terrorellenes együttműködés növeléséhez a brit partnerekkel, mind kétoldalú alapon, mind pedig a széles körű nemzetközi erőfeszítések keretében.
António Guterres, az ENSZ főtitkára támogatását és szolidaritását tolmácsolta a brit kormánynak, és reményét fejezte ki, hogy rövidesen felelősségre vonják "az indokolatlan erőszak" felelőseit. Elítélte "az ártatlan fiatalok ellen elkövetett" merényletet az ENSZ Biztonsági Tanácsa is.
A terrorizmus elleni harcban fontos az együttműködés az iszlám hitközösségekkel, hiszen "a politikai iszlám a terrorizmus melegágya" - jelentette ki Sebastian Kurz, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnökségét betöltő Ausztria külügyminisztere kedden Bécsben, a szervezet terrorizmusellenes fórumán. Sebastian Kurz úgy vélte: a manchesteri robbantás megmutatta, hogy a hagyományos biztonsági intézkedéseken túl a szélsőségessé válás elleni küzdelem is fontos. "A pánik a lehető legrosszabb reakció" - hangsúlyozta.
Kemény szavakkal ítélte el a merényletet Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök. "A terrorizmus globális veszély, s a felvilágosult országok feladata, hogy mindenütt legyőzzék" - hangsúlyozta.
Andrej Duda lengyel államfő II. Erzsébet brit királynőnek címzett részvétnyilvánító levelében hangsúlyozta, hogy a terrorizmus a civilizációnkat érő halálos kihívás, közösen kell fellépni az európai értékek védelmében.
Amennyiben az Európai Unió sikeresen akarja felvenni a harcot a terrorizmussal, meg kell erősíteni a tagállamok biztonsági együttműködését és az információcserét a titkosszolgálatok között - jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök kedden Prágában, miután tárgyalt Jüri Rutas észt kormányfővel. Rutas leszögezte: miután Észtország fogja betölteni a következő fél évben az EU soros elnöki tisztségét, kormánya rendkívüli figyelmet fog fordítani a biztonsági együttműködésre.
Elítélte a robbantás Charles Michel belga, Malcolm Turnbull ausztrál, Justin Trudeau kanadai kormányfő, Evo Morales bolíviai elnök, a mexikói kormány, a japán kormány szóvivője és a tunéziai külügyminisztérium is.
