Mától Davosban üléseznek a világ urai

A Világgazdasági Fórum (WEF) keddtől péntekig ülésezik a svájci Davosban, ahová 1900 üzleti vezető, 230 médiaszemélyiség, 70 államfő érkezik összesen 110 országból. A világ elitklubjának számító rendezvényre tegnap már megérkeztek az első nagyvállalati vezetők, többek között a Goldman Sachs, a HSBC, a Bank of America, a Google, a Rolls Royce, a UPS, a Bosch, az Alibaba, a GlaxoSmithKline, a Novartis és a Cisco részéről.
A legnagyobb várakozás az előreláthatólag csütörtökön érkező Donald Trump amerikai elnök beszédét övezi, az elitfórumon ugyanis 2000 óta nem tette tiszteletét amerikai elnök. Trump várhatóan bemutatja az USA politikai programját a világ politikai és gazdasági vezetőinek.
Az előkelő vendéglistán idén Norendra Modi indiai elnök, Emmanuel Macron francia elnök, Theresa May brit kormányfő, Paolo Gentiloni olasz miniszterelnök és Mauricio Macri argentin elnök is szerepel, amerikai kormányzati részről pedig jelen lesz Steven Mnuchin pénzügyminiszter és Rex Tillerson külügyminiszter is. Az eseményre az utóbbi években egyre több médiaszemélyiség is meghívót kapott: eddig többek között Angelina Jolie, Brad Pitt, a U2 frontembere, Bono, Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Goldie Hawn és Forest Whitaker tette tiszteletét, idén biztos vendégnek számít Cate Blanchett színésznő és Elton John zenész. Az eseményről, közel 500 újságíró tudósít.
A meghívottak mindössze egyötöde nő, ezért a szervezők úgy döntöttek, hogy egy héttagú női elnökséget is létrehoznak, melynek tagjai között szerepel Christine Lagarde, az IMF elnök-vezérigazgatója, Erna Solberg norvég kormányfő, illetve az IBM vezérigazgatója, Ginni Rometty. A tegnap este közölt első felmérések szerint a meghívottak kifejezetten optimista hangulatban kezdik meg a holnapi ülésezést, a globális gazdaság kilátásait hat éve nem ítélték ennyire kedvezőnek, mint most. A WEF saját magát egy politikától független szervezetnek minősíti, melyet 1971-ben alapítottak Genfben, a szervezet munkáját a tagok, és a partnervállalatok befizetéséből finanszírozzák, a nem üzleti vállalkozások meghívott képviselőinek pedig ingyenes a részvétel.
Minden évben egy olyan témát ölel fel a fórum, amely globális kihatással bír, az idei mottója a „közös jövő építése egy széttöredezett világban" címet kapta. A fórum magyarázata szerint ebbe a témakörbe politikai szinten a megosztottságot okozó kormányzati narratívák, míg gazdasági szempontból a fenntartható növekedés, és a negyedik ipari forradalom kihívásai tartoznak, összességében pedig azok a közös célok, amelyek a nemzetközi biztonság, a környezetvédelem és a globális gazdaság fellendítését irányozzák.
A davosi fórum előtt minden évben közzéteszik a Globális kockázatok című jelentés. Eszerint 2018 legvalószínűbb kockázati tényezőit a szélsőséges időjárás, a természeti katasztrófák, a klímaváltozás okozta károk, valamint a kibertámadások, az adatcsalások és adatlopások jelentik, míg a legpusztítóbb hatásúak a tömegpusztító fegyverek, a szélsőséges időjárás, a természeti katasztrófák, valamint az ivóvízhiány lesznek.
Szakértő: a világgazdasági növekedésnek több mint a felét Kína és az Egyesült Államok adja
A világgazdaság növekedésének több mint a fele két országhoz, az Egyesült Államokhoz és Kínához köthető - mondta Pesuth Tamás, a Corvinus Egyetem nemzetközi igazgatója kedden az M1 aktuális csatornán.
Az igazgató a kedden kezdődő 48. davosi Világgazdasági Fórum apropóján elmondta, nem véletlen, hogy tavaly a kínai elnök nyitotta meg a rendezvényt, míg idén az indiai miniszterelnökre hárul ez a feladatat. Ez azt jelzi, hogy az ázsiai gazdaságnak továbbra is két kiemelt szereplője van, Kína és India - tette hozzá.
Ugyanakkor jelképes az is, hogy az Egyesült Államok elnöke jelen van a fórumon, sőt beszédet mondd, hiszen utoljára Bill Clinton vett részt személyesen a davosi ülésen - tette hozzá. Pesuth Tamás kitért arra is, Magyarországnak alapvetően a gazdasági trendekre kell figyelnie, illetve a regionális együttműködésekre és az Európai Unió kezdeményezéseire.
Cate Blanchett, Elton John és Sáhruh Khán emberi jogi díjat kapott
Az emberi jogok területén végzett munkája elismeréseként vehetett át díjat Cate Blanchett ausztrál színésznő, Elton John brit énekes-dalszerző és Sáhruh Khán bollywoodi szupersztár a kedden megkezdődött 48. davosi Világgazdasági Fórum (WEF) előestéjén.
Blanchett a menekültek ügye iránti elkötelezettsége, Elton John az általa létrehozott AIDS alapítvánnyal végzett jótékonysági tevékenysége, Sáhruh Khán pedig az indiai nők és gyermekek jogaiért való kiállásának elismeréseként kapta meg a Crystal Award nevű díjat, amelyet olyan művészeknek ítél oda a WEF, akik pozitív változást próbálnak hozni a társadalomba.
A díjakat egy davosi ceremónia keretében adták át hétfőn, a Világgazdasági Fórum előestéjén.
A kétszeres Oscar-díjas Cate Blanchettet 2016 májusában nevezték ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) jószolgálati nagykövetévé. A menekültek ügye iránti elkötelezettségét bizonyítva, az ausztrál színésznő már Libanonba és Jordániába is elutazott, hogy szíriai menekültcsaládokat látogasson meg.
"A tanulatlan, jogaiktól megfosztott és hazájukat elhagyni kényszerülő gyerekek odavesző nemzedékei nem csupán a bennük rejlő lehetőségek elvesztését jelentik, hanem a jövőbeli globális biztonságra és jólétre is fenyegetést jelentenek" - figyelmeztetett a színésznő.
