Martonyi: a kormány hallgat a barátaira
A berlini diplomácia vezetőjével közösen tartott sajtótájékoztatón Martonyi elmondta: "német barátaink számos aggodalmat táplálnak" az utóbbi másfél év magyarországi fejleményeivel kapcsolatban. A magyar kormány szeretne ezekről a "gondokról, aggodalmakról, fenntartásokról beszélni, tájékoztatni, megmagyarázni, megérteni, meghallgatni és javítani" - fogalmazott Martonyi János.
Ugyanakkor a kormány nem fogadja el, ha bárki is kétségbe vonja elköteleződését a demokrácia, az emberi jogok és az alapvető európai értékek iránt – tette hozzá. A januárban indult kötelezettségszegési eljárásokról szólva azt mondta: a kormány ezeket a "lehető legrövidebb időn belül" rendezi. "Megvannak a megoldásaink lényegében valamennyi kérdésre, és nagyon bízunk abban, hogy ezek kivétel nélkül elfogadhatók lesznek" – tette hozzá.
Guido Westerwelle ezzel kapcsolatban kifejtette: Németország szerint bölcs kezdeményezés a kötelezettségszegési eljárásokban érintett törvények tisztázása, és ez érdeke Magyarországnak is. Leszögezte: "komolyan kell venni" a jogszabályok körül kialakult "kétségeket, vádakat és aggodalmakat", és a tisztázás mellett az is Magyarország érdeke, hogy szükség esetén igazítsák az uniós joghoz a három kifogásolt törvényt. Németország úgy véli, hogy ha hiányosságokat tár fel a brüsszeli eljárás, akkor ezeket a magyar kormánynak a lehető leggyorsabban pótolni kell – tette hozzá.
Martonyi János kiemelte: Magyarországon a költségvetési hiány az idén 3 százalék alatt lesz, és "ez lesz a helyzet 2013-ban is". A kormány a napokban juttat el további anyagokat az Európai Bizottsághoz, amelyekben alátámasztja, hogy jövőre is a 3 százalékos határérték alatt lesz a deficit.
A külügyminiszteri találkozót a Magyarország és Németország közötti baráti együttműködéséről és európai partnerségéről szóló szerződés aláírásának 20. évfordulója alkalmából tartották. Ezzel kapcsolatban Guido Westerwelle hangsúlyozta: Magyarország az 1989 szeptemberében tanúsított szolidaritással "különleges helyet foglalt el a németek szívében", az 1992-ben aláírt szerződés pedig új alapokra helyezte a két ország kapcsolatát. "Soha nem feledkezünk meg a bátor magyar népről", amely jelentős mértékben járult hozzá a német egységhez, és így Európa egységéhez is - mondta.
Martonyi János azt emelte ki, hogy Németország "továbbra is Magyarország legfontosabb partnere gazdasági, politikai, kulturális és emberi szempontból egyaránt". Hozzátette: "nekünk nagyon fontos az, hogy a németek, a német közvélemény, a német politika mit gondol rólunk".
Hangsúlyozta: a látogatás "nagyon jókor történik, megünnepeljük a húszéves évfordulót, visszatekintünk és elgondolkodunk, mi az, ami jól sikerült és mi az, ami kevésbé jól, és hogy hol vannak a gondok".