Manchesteri robbantás - Hajtóvadászat a merénylő feltételezett bűntársai ellen

"A kérdés az: az elkövető egyedül, vagy valamilyen terrorhálózat tagjaként tervelte ki és vitte véghez a merényletet. Erre a kérdésre összpontosít jelenleg a nyomozás" - mondta a forrás a Reuters brit hírügynökségnek. A nyomozók szerint a merényletnél használt robbanószerkezet megépítése egy bizonyos szintű szakértelmet és hozzáértést igényel, ennek alapján feltételezik azt a hatóságok, hogy a robbantó nem egyedül építette meg a pokolgépet, hanem annak összeszerelésében mások is segítettek neki.
A hajtóvadászat keretében a brit rendőrség szerdán razziát tartott egy belvárosi épületben, a manchesteri Piccadilly vasútállomás közelében - jelentette az EFE spanyol hírügynökség. A helyi lakosok elmondása szerint a - 62 lakásból álló - "Granby House" bérházba fegyveres rendőrök és símaszkot viselő fegyveresek hatoltak be. A rajtaütés idejére a közeli vasútállomás területét átmenetileg lezárták - közölte a rendőrség egyik szóvivője.
A merénylet feltételezett elkövetőjének apja, Ramadán Belkászem Abedi az AP amerikai hírügynökségnek Tripoliból telefonon nyilatkozva cáfolta, hogy a fia kapcsolatban állt volna szélsőségesekkel. Elmondta: a múlt héten beszélt fiával, aki szerinte Szaúd Arábiába, onnan pedig Líbiába készült utazni, hogy a muzulmán böjti hónapot, a ramadánt a családjával tölthesse. "Nem hiszünk ártatlanok legyilkolásában. Nem ilyenek vagyunk" - jelentette ki.
Szerdai adatok szerint a Manchester Arena rendezvényközpontban elkövetett öngyilkos merényletnek 22 halálos áldozata volt, a sebesültek száma 64, közülük húszan válságos állapotban vannak.
A brit rendőrség eddig összesen négy embert vett őrizetbe a hétfő éjjeli merénylettel összefüggésben. Szerdán három embert Manchesterben, egy további személyt pedig a londoni Stansted repülőtéren vettek őrizetbe terrorcselekmény előkészítésének gyanújával. Az illető éppen Törökországba akart utazni. Az őrizetbe vettek között van Abedi 23 éves testvére is.
Õrizetbe vették a feltételezett manchesteri merénylő fivérét Tripoliban
Õrizetbe vették szerdán a manchesteri merénylet feltételezett elkövetőjének, Salman Abedinek a fivérét Tripoliban, akit azzal gyanúsítanak, hogy kapcsolatban áll az Iszlám Állam terrorszervezettel - közölte Ahmed Bin Szalem, a líbiai terror elhárítási erők (Rada) szóvivője.
Bin Szalem szerint az 1997-ben született Hásem Abedi kapcsolatban állt bátyjával. "Bizonyítékunk van arra, hogy a testvérével együtt az Iszlám Állammal állnak kapcsolatban. Másfél hónap óta tartjuk megfigyelés alatt. Kapcsolatban állt bátyjával is, és tudott a támadásról" - hangsúlyozta a szóvivő.
"Hálózatot" sejt a rendőrség az elkövető mögött, rendőr az áldozatok között
A manchesteri rendőrfőkapitány szerint "hálózat" állhatott a hétfő éjjeli öngyilkos robbantásos merénylet elkövetője mögött. Ian Hopkins szerda délutáni sajtótájékoztatóján elmondta azt is, hogy a terrorcselekmény 22 halálos áldozatának egyike egy rendőrnő.
Szerdai brit médiaértesülések szerint a rendőrnő családjával, szolgálaton kívül volt jelen nézőként a Manchester Arenában rendezett hétfői popkoncerten, amelynek végén a merénylet történt. A robbantásban a sajtóbeszámolók szerint súlyosan megsérült az áldozat férje és két gyermeke is.
Õ a második brit rendőr két hónapon belül, aki terrortámadásban halt meg. Március 22-én egy magányos merénylő, Khalid Masood járművével nagy sebességgel a gyalogosok közé hajtott a londoni Westminster híd járdáján, majd kocsijából kiszállva, a parlament épületénél késsel megölt egy rendőrt. Annak a támadásnak a rendőrrel együtt öt halálos áldozata volt. A merénylőt a parlament fegyveres őrsége helyszínen agyonlőtte.
Szélsőségesként tartották számon a líbiai hatóságok a merénylő édesapját
Szélsőségesként tartották számon a líbiai hatóságok Ramadán Belkászem Abedit, a manchesteri robbantó, Salman Abedi édesapját - közölte szerdán az al-Arabija pánarab televíziós csatorna.
A hatóságok szerint az 1965-ös születésű Ramadán Abedi korábban őrmesterként szolgált a helyi rendőrség különleges alakulatánál, ahonnan végül dezertált. A líbiai hatóságok később azért kezdték el keresni, mert a férfiról kiderült, hogy csatlakozott egy terroristaként nyilvántartott tripoli fegyveres csoporthoz. Ramadán Abedi 1991 után a feleségével Nagy-Britanniába költözött, ahol politikai menedékjogot kapott. Néhány évvel később, 1994-ben Ramadán Manchesterbe - itt született később fia, Salman Abedi - költözött, ahol prédikációkat tartott a helyi mecsetben, melyet fia is gyakran látogatott.
Egyes beszámolók szerint Ramadán szoros kapcsolatokat ápolt egyebek között Abdel-Hakim Belhadzzsal, aki közeli munkatársa a - szélsőségesnek minősített - Muzulmán Testvériség iszlamista szervezet muftijának, Ali asz-Szalibinek. A nyugati hírszerző ügynökségek információi szerint Belhadzs az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet egyik aktív támogatója.
A 22 éves Salman Abedi hétfő éjjel hajtott végre öngyilkos merényletet a 21 ezer férőhelyes Manchester Arena rendezvénycsarnokban, ahol Ariana Grande amerikai énekesnő adott koncertet. Abedi az előadás végén, a Manchester Arena - a legnagyobb brit fedett rendezvényközpont - előcsarnokában, a koncertről távozó tömegben robbantotta fel a nála lévő pokolgépet. A robbantásban Abedi is életét vesztette.
Németországban járt a manchesteri merénylő a támadás előtt néhány nappal
A németországi Düsseldorfban járt Salman Abedi, a manchesteri öngyilkos merénylet elkövetője a robbantás előtt néhány nappal - jelentette szerdán a Der Tagesspiegel című német lap biztonsági forrásokra hivatkozva.
A berlini lap értesülése szerint Salman Abedi május 18-án, a merénylet előtt négy nappal Düsseldorfban tartózkodott, és még aznap repülővel Manchesterbe utazott. Ezért a német biztonsági szervek most vizsgálják, hogy van-e mégiscsak német vonatkozása a hétfőn történt terrorcselekménynek.
Salman Abedi Németország előtt Líbiában tartózkodott, és egy prágai géppel érkezett a düsseldorfi repülőtérre. Az még nem ismert, hogy találkozott-e valakivel az Észak-Rajna-Vesztfália tartományi fővárosban. Meglehet, hogy csak átszállt a manchesteri járatra, és nem hagyta el repülőtéri tranzitzónát.
A német hatóságok egyelőre nem találtak kapcsolatot a merénylő és a németországi radikális iszlamista szubkultúra között, amelynek egyik központja éppen Észak-Rajna Vesztfália.
