Magyarországon is pusztított a májusi fagy
A felső-szabolcsi, a beregi és a nyírségi mezőgazdasági ültetvényekben és a szántóföldi növényekben okozta a legsúlyosabb károkat a hét végi fagy - a Magyar Hírlap értesülése szerint. A három körzetben mínusz hét-nyolc fokos hideg tarolt szombatra virradóra, amely jelentős károkat okozott a burgonya-, a borsó-, a napraforgó-, a korai vetésű kukoricatáblákban, valamint a gyümölcsültetvényekben. Öt éven belül ez már a negyedik rossz éve a szabolcsi gazdáknak. Hol a jégverés, hol a fagy, hol a belvíz miatt nem volt árbevételük.
A károk pontos felmérését ma kezdik meg a megyei földművelésügyi igazgatóság munkatársai, így annak pontos mértékét csak később tudják összesíteni. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mintegy 13 900 hektáron almát, 4900 hektáron meggyet, hétszáz hektáron pedig cseresznyét termelnek a gazdálkodók, amelynek jelentős része teljesen odaveszhetett a hét végén. A májusi természeti csapás főként a Dél-Nyírséget, valamint Kisvárda és Vásárosnamény környékét sújtotta leginkább, utóbbi város körzetében az eddigi adatok alapján százszázalékos a kár, itt gyakorlatilag a teljes idei gyümölcstermés elpusztult.
A kárt szenvedett szabolcsi gazdák a kormánytól várnak segítséget. A károsultak azt kérik, hogy gyorsuljon fel fel a kárfelmérés, s egyben javasolják, hogy a gyümölcstermelők a befektetési összeg nagyságához mérten nagyobb kockázatviselési díjjal járuljanak hozzá a befizetési alaphoz.