2016. április 5., 08:32

Magyarországi önkormányzatok támogatják a Rákóczi Szövetség beiratkozási kampányát

BUDAPEST, POZSONY. A budapesti Rákóczi Szövetség 2002 óta folyamatosan beiratkozási ösztöndíjjal és más módon is támogatja a felvidéki magyar gyerekek magyar tannyelvű általános iskolába történő beíratását. A szövetség iskolaválasztási kampánya a Felvidéken 4 200 iskolakezdés előtt álló gyermeket szólít meg. Az immár 260 magyarországi település önkormányzata és magánszemélyek által is támogatott programról, illetve az ezzel kapcsolatos tapasztalataikról dr. Halzl József, a szövetség elnöke nyilatkozott portálunknak.
201604050832150.halzl01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A Rákóczi Szövetség mikor és milyen céllal döntött arról, hogy saját beiratkozási kampányával és ösztöndíjával segíti a határon túli, köztük a felvidéki magyar családok helyes iskolaválasztását?

Beiratkozási programunk azáltal vált aktuálissá, hogy bebizonyosodott, a magyar azonosságtudat kialakítása szempontjából döntő fontosságú a magyar tanítási nyelvű iskola igénybevétele, a gyermekek oktatásában való közreműködése. A magyar történelemről ugyanis valós képet, illetve a magyar irodalmi értékekről sokszínű beszámolót csupán a magyar tannyelvű iskolák nyújthatnak, s a magyar nyelv minél magasabb szintű elsajátítását és használatát segíti az, ha a felvidéki diákok magyar tannyelvű iskolai végzettséget szereznek. 2002-ben indítottuk a programunkat, aminek a lényege az, hogy elsősorban a magyarországi civil társadalom adományaiból egy olyan rendszert vezettünk be, hogy minden határon túli magyar tannyelvű általános iskolába bejelentkezett gyermeket, illetve szüleit egyszeri beiratkozási ösztöndíjban részesítünk.

Magyarországon milyen fogadtatásra talált ez a civil akció, kik támogatták hasznos kezdeményezésüket? Változott-e valamelyest az évek során az ösztöndíj-rendszer?

Akciónkhoz nagyon sokan csatlakoztak. Megszólítottuk a magyarországi önkormányzatokat, és rajtuk kívül már magánszemélyek is támogatják a programunkat. Annak megvalósításához tavaly már több mint 260 település önkormányzata nyújtott anyagi támogatást, aminek köszönhetően a magyar általános iskolába beíratott gyerekek egy-egy ünnepség keretében fejenként 10 ezer forintos ösztöndíjat kapnak. Tehát mindazokat megajándékozzuk, akik véglegesen elkötelezik magukat a magyar iskola mellett. Megjegyezném: ezzel kapcsolatban pozitív és negatív tapasztalataink is vannak. Akadnak olyan korábban magyar tannyelvű iskolába beíratott gyerekek, akik szeptemberben mégis szlovák iskolába kezdték meg a tanulmányaikat. Fordított esetek is előfordultak, az eredetileg szlovák iskolába beíratott kicsik végül mégis magyar iskolákban kötöttek ki. Az említett összeghez a további tanulmányaik során a magyar állam által felajánlott (a Bethlen Gábor Alapról szóló törvény értelmében meghirdetett „Szülőföldön magyarul“ nevelési, oktatási, valamint tankönyv- és taneszköz támogatás, illetve hallgatói támogatás ösztöndíj pályázat – a szerző megj.) további évi 20 ezer forintos ösztöndíj jár még. Örvendetes, hogy a múlt évben némileg nőtt a magyar tannyelvű iskolákba beíratott kicsik száma, amit részben ennek a programunknak tulajdonítunk. Az sem mellékes, hogy az ösztöndíj-átadó ünnepségek mindenütt nagyon megindítóak, rendkívül nagy élményt jelentenek úgy a szülők, mint a Magyarországról a rendezvényekre érkező vendégek, a programot támogató polgármesterek és más közéleti személyiségek számára. Minden alkalommal együtt örülhetünk annak, hogy a felvidéki magyar iskolák újabb erőre kaphatnak.  

Idén bónuszként népmeseválogatás-könyvvel is megörvendeztették a nagycsoportos óvodásokat, a szüleiknek pedig egyidejűleg egy tartalmas levelet nyújtottak át...

Kampányunk első eleme már karácsonykor megvalósult, hiszen az óvodai ajándékcsomag-átadások azt a célt is szolgálják, hogy a magyar iskola előnyeit 12 pontban rögzítsük, s azt is átadjuk a szülőknek. A döntéssel kapcsolatos racionális érveket sorolunk fel, hogy gyermekük felnőttként remélt boldogulása és a magyar közösségek hosszú távú megmaradása szempontjából az a leghelyesebb, ha magyar, nem pedig államnyelvű iskolát választanak gyermeküknek. A külhoni magyar iskolák többlettudást nyújtanak, hiszen a magyar nyelv és kultúra mellett magas szinten biztosítják a többségi nemzet nyelvének és kultúrájának oktatását is. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a szülők minél több oldalról kapjanak impulzust, minél több síkon szólítsuk meg őket a helyes iskolaválasztás érdekében. Mivel időközben magyarországi népmesekönyvek ajándékozására vonatkozó felajánlást is kaptunk, úgy döntöttünk, hogy azok átadását is a karácsonyi óvodai akciók részévé tesszük. Némely óvodákban pedig a gyerekek később kapták meg ezeket a népmesekönyveket. A lényeg az, hogy valamennyi érintett nagycsoportos óvodással és szüleikkel ily módon megismertessük a magyar gyermekirodalom értékeit, szépségeit.

Önök mennyire elégedettek a helyi oktatási szakemberek és civilek által beiratkozási kampányuk sikere érdekében nyújtott segítségével?

Már sok éve együttműködünk a felvidéki partnerszervezetünknek számító ún. célalapokkal. Azok olyan polgári társulásokat jelentenek, amelyek tagsága az egyes magyarlakta területeken magyar ügyek érdekében munkálkodó személyeket foglal magába. Szlovákia-szerte jelenleg 25 egész Dél-Szlovákiát behálózó célalapunk van, amelyek munkatársai egyebek mellett a beiratkozási programunk megvalósítását támogatják. Például oly´ módon, hogy a helyi civil szervezetek közreműködésével segítenek összegyűjteni azokat a családokat, akik a programunkban részt vehetnek. Szándékunk szerint a lehető legtöbb magyarul beszélő gyermeket be akarjuk vonni e programba. Az is előfordul, hogy például a vegyes házasságokba született kicsik hibásan beszélnek magyarul, mégis azt gondoljuk, érdemes megszólítanunk minden olyan szülőt, akinek az esetében némi remény van arra, hogy csemetéje magyar tannyelvű iskolába kerüljön. 

Beiratkozási kampányuk már a magyar nevelési nyelvű óvodák választására is kiterjedt. Elképzelhető, hogy a jövőben majd a magyar óvodát választó családok is részesülhetnek beiratkozási ösztöndíjban?

Azt gondolom, hogy a magyar iskolába történő beiratkozás szempontjából nagyon fontos, hogy lehetőség szerint a gyerekeket korábban magyar nevelési nyelvű óvodába adják a szüleik. Ehhez oly módon járulunk hozzá, hogy az óvodai beíratás előtt is szorgalmazzuk az e célt szolgáló óvodai rendezvények megtartását. Célalapjaink és helyi civil szervezetek segítségével szerezzük meg a jövendő óvodások címét, szüleik elérhetőségeit. Ekképp beiratkozási programunk nagyon átfogóvá válik, és reméljük, hogy szüleik egyre több gyermeket íratnak majd be szlovákiai magyar oktatási intézményekbe. Az említett 10 ezer forintos beiratkozási ösztöndíjjal ezúttal csak a magyar általános iskolába készülő gyermekeket tudjuk segíteni. A megszólított gyermekek szüleinek megígérjük, hogy a szeptemberi iskolakezdést követően – magyar iskolaválasztás esetén – számíthatnak a magyarországi civil társadalom és a települési önkormányzatok elismerését kifejező beiratkozási ösztöndíjra, amelyet személyesen, az őszi iskolai ünnepségek keretében vehetnek majd át. A magyar óvodába történő beiratkozás jelenleg nincs összekapcsolva ilyen támogatással. Ha azonban a jövőben e célra is össze tudjuk majd gyűjteni a megfelelő anyagi forrásokat, akkor a következő években az efféle támogatásunk is szóba jöhet. Megfontoljuk ezt a lehetőséget.

201604050832150.halzl01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás