Magyarország a fekvése miatt lehet kiemelkedő partnere Kínának

Melyik ország ma a világ vezető gazdasági nagyhatalma? Egyes vélemények szerint Kína előzni készül, de az is lehet, hogy már beérte az Egyesült Államokat. Az M1 Ma este című műsorának Matura Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója volt a vendége.
„Amikor a világ közvéleményét kérdezik, folyamatosan változik a tendencia, és egyre többen mondják azt, hogy a világ vezető gazdasági nagyhatalma ma már Kína” – hangsúlyozta Matura Tamás.
A valós adatok azonban azt mutatják, hogy Kína lemaradása még nagy, évtizedekig eltarthat, ha egyáltalán képes lesz az Egyesült Államokat behozni – vélekedett a szakértő.
Száz éves lemaradást hozott be Kína
Matura Tamás elmondta: a felfogásban is sokat kell még a kínaiaknak tanulnia ahhoz, hogy egy modern, fejlett, tudásalapú gazdaságot építsenek ki. „Ugyanakkor ha megnézzük, hogy Kína az elmúlt harminc év alatt száz éves lemaradást hozott be, akkor feltételezhetjük, hogy esetleg a következő harminc évben is ilyen fejlődési ütemet tudnak diktálni” – fogalmazott Matura Tamás.
Újabb kétpólusú világrend felé tartunk
Bő tíz évvel ezelőtt sokat hallhattunk az úgynevezett BRICS-országokról, amely a legnagyobb feltörekvő országok csoportját jelenti. Ebbe Brazília, India, Oroszország és Kína mellett Dél-Afrika tartozott bele – magyarázta a szakértő.
Hozzátette: ebből az öt országból négy erősen lemaradt, sőt, akár vissza is fordult a gazdasági fejlődés útján. Egyedül Kína maradt, úgy tűnik, hogy egy újabb kétpólusú világrend felé tartunk – tette hozzá.
A közép-európai régió gazdasági összefogásában érdekeltek a kínai befektetők
Kína a közép-európai államok versengése helyett a térség gazdasági összefogásában érdekelt, hiszen csak a régiós szintű lehetőségek elég nagyok a távol-keleti állam befektetői számára – mondta Matura Tamás.
A szakértő szerint a kínaiak elsősorban nem munkahelyteremtő beruházásokkal érkeznek – emiatt az olcsó munkaerő sem érdekli őket –, inkább infrastruktúrát fejlesztenének és nagyvállalatokat vásárolnának.
Magyarország a globális ellátási láncok része
Úgy vélte, Magyarország elsősorban a fekvése miatt lehet kiemelkedő partnere Kínának, hiszen árui innen juthatnának tovább a nyugati piacokra. A magyar kivitel elsősorban más államok – elsősorban Németország – döntésein múlik, hiszen Magyarország a globális ellátási láncok része, a magyar kivitel túlnyomó része nemzetközi nagyvállalatokhoz kapcsolódik – tette hozzá.