Magyar Diaszpóra Tanács: erősítik a fiatalok identitását
Lauer Edith, az Amerikai Magyar Koalíció tiszteletbeli elnöke arra hívta fel a figyelmet, az Egyesült Államokban a nagy távolságok miatt eddig nem minden ott élő magyar állampolgárnak volt lehetősége ara, hogy a magyar külképviseleteken adja le szavazatát a magyarországi választásokon. Feltételezése szerint a levélben történő szavazással jelentősen megnő majd azoknak az amerikai magyaroknak a száma, akik szavazni fognak.
Kunckelné Fényes Ildikó, a Latin-Amerikai Magyar Országos Szervezetek Szövetségének elnöke, aki a venezuelai fővárosban, Caracasban él, elmondta, magyar nagykövetség és konzulátus híján a venezuelai magyaroknak nagy könnyebbséget jelent majd az útlevélcsere leegyszerűsítése. Szerinte a levélben szavazás lehetősége is üdvözlendő. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a fiatalabb generációknál – amennyiben lehetőségük adódik arra - a magyarországi élmények azok, amelyek egész életükre meghatározó módon megerősítik a magyar nemzethez való kötődésüket.
Lendvai-Lintner Imre, a Külföldi Magyar Cserkésszövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a cserkészetben elsősorban 18 évesnél fiatalabb, választójoggal még nem rendelkező gyerekek vesznek részt, a mozgalom pedig nem politizál. Azt viszont támogatják, és arra biztatják a külhoni cserkészek szüleit, hogy felvegyék a magyar állampolgárságot és éljenek azzal a lehetőséggel, hogy szavazhatnak a magyarországi választásokon. Ezzel is tovább erősítik kettős kötődésüket, Magyarországhoz és az őket befogadó államhoz.
Deák Ernő, a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségének elnöke elmondta, hogy a magyar hatóságok továbbra is támaszkodhatnának arra a korábbi gyakorlatra, amelyben magyar egyesületek, szervezetek csatolt ajánlását is elfogadták az állampolgári kérvények esetében.
Az egész napos tanácskozás zárónyilatkozat elfogadásával ért véget. A dokumentum szerint a tanács tagjai a jövőben is kiemelt hangsúlyt fektetnek a magyar fiatalok identitásának erősítésére. A nyilatkozatban - amelyben üdvözölték a tanács új tagjait és kinyilvánították, nyitottak a szélesebb és mélyebb együttműködésre - rögzítették, hogy jó példának tartják a diaszpórában élő fiatalok esetében a ReConnect Hungary - Magyar Birthright Programot. Ennek célja, hogy a nyugati magyar fiatalok felmenőik származási országával kapcsolatba lépve családjuk múltját, illetve saját identitásukat jobban megértsék.
A szervezetek kijelentik, hogy segítik azt az információs munkát, amelyet a konzulok folytatnak az állampolgársági lehetőségek népszerűsítésében, illetve az állampolgárság kérvényezésében. Elismerik és támogatják a diaszpórában szolgáló egyházak munkáját a magyar közösségek megerősítéséért.
A Magyar Diaszpóra Tanács tavaly novemberben alakult. Alapító okirata szerint a diaszpórában élő magyarságnak - húsz évvel a rendszerváltoztatás után - végre kellő figyelmet kell kapnia a nemzetpolitikában. A tanács a világon szétszórtságban élő magyarság szervezeteinek közös fóruma, amely a diaszpórában élők sajátos igényeit és érdekeit tartja szem előtt, valamint megteremti a diaszpóra magyarságának önálló képviseletét.