Madárcsapdák Gúta mellett - Pénzjutalom a nyomravezetőknek
Az egyik csapdában hétfőn egy védett fajhoz tartozó ragadozó ölyvet találtak. A csapda szétvágta és eltörte a lábát, ezért el kellett altatni. Annak közelében egy másik csapdában egy további ölyv maradványaira bukkantak. Az esetet már a rendőrség vizsgálja, amely büntetőeljárást indított.
"Orvvadászat miatt büntetőeljárás indult, s egyidejűleg állatkínzás, természetvédelem és általános veszélyeztetés kapcsán többféle törvényt megsértettek. A tettest akár öt évre is bebörtönözhetik. Gúta polgáraira hagyatkozunk, akik valamit tudnak az esetleges elkövetőről, kérjük hogy ismereteiket a rendőrségnek a 158-as számon vagy a dunaszerdahelyi munkahelyünkön jelentsék" – nyilatkozta Lengyel József, az Állami Természetvédelmi Hatóság zoológusa.
Az említett csapdák alkalmazását humánus okokból az egész Európai Unióban betiltották. "Az ekképp elhelyezett csapdák az emberek számára is nagyon veszélyesek, mert azokat megtalálhatnák a gyerekek, és súlyosan megsérülhetnének. Sajnos, jelenleg is hallani olyan értelmetlen és semmivel alá nem támasztott állításokat, hogy a ragadozó madarak a kisebb állatok számának csökkenését okozzák, amit egyes vadászok is gyakran hangoztatnak" – nyilatkozta Roman Slobodník, a Szlovákiai Ragadozók Védelme elnevezésű szervezet elnöke.
Az ornitológusok az utóbbi években a megmérgezett csalik elhelyezésével, továbbá a védett ragadozófajok törvénytelen kilövésével és a halált okozó csapdákkal kapcsolatos esetek számának jelentős megnövekedését tartják nyilván. "A folyamatosan ismétlődő esetekre való tekintettel úgy határoztunk, hogy azon információk nyújtásáért, amelyek a nemrég elpusztult ragadozókkal kapcsolatos tettesek elítéléséhez vezethetnek, 3000 eurós pénzjutalmat ajánlunk fel" – tette hozzá Jozef Chavko, a Szlovákiai Ragadozók Védelme szervezet elnöke.