2017. június 16., 20:11

Londoni tűzvész - Akár hetven halott is lehet

LONDON. A londoni rendőrség szerint nem biztos, hogy a szerda hajnali tűzvész mindegyik áldozatát sikerül megtalálni és azonosítani. A rendőrség pénteki tájékoztatása szerint legalább harmincan meghaltak a tűzvészben, a brit médiában megjelent egyes nem hivatalos becslések szerint ugyanakkor a halottak száma meghaladhatja a hetvenet.
201706161242090.101.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

Stuart Cundy, a Scotland Yard területileg illetékes parancsnoka, aki a rendőrségi vizsgálatot vezeti, péntek délutáni sajtótájékoztatóján elmondta: az egyik áldozat a kórházban halt bele sérüléseibe. Hozzátette: még mindig vannak holttestek a kiégett nyugat-londoni toronyházban, de az épület veszélyes állapota miatt az átvizsgálás hosszú időt vesz igénybe. A rendőrparancsnok szerint semmilyen jel nem utal arra, hogy gyújtogatás történt volna.

A pénteki tájékoztatásig a rendőrség tizenhét halálos áldozatról tudott. Stuart Cundy rendőrparancsnok nem bocsátkozott részletekbe arra a kérdésre, hogy összesen hány halálos áldozata lehet a tűzvésznek, csak annyit mondott: a rendőrség akkor közöl végleges számot, ha teljesen bizonyos abban, hogy pontos adatok birtokában van.   

A parancsnok egy korábbi, péntek reggeli nyilatkozatában azt mondta: reméli, hogy a végleges szám "nem lesz három számjegyű". Hozzátette: nem biztos, hogy a tűzvész mindegyik áldozatát sikerül megtalálni és azonosítani.   

A brit médiában pénteken megjelent egyes nem hivatalos becslések szerint a halottak száma meghaladhatja a hatvanat.

Az első megnevezett áldozat egy szíriai menekült, Mohammed Alhajali volt, aki 2014-ben érkezett Nagy-Britanniába, és általános mérnöki tanulmányokat folytatott. Õ a teljesen kiégett, 24 szintes, nyugat-londoni Grenfell Tower 14. emeletén lakott bátyjával, akit a tűzoltók kimenekítettek a lángoló toronyházból.  

A Scotland Yard pénteken bűnügyi vizsgálatot indított a tűzvész ügyében. Cundy rendőrparancsnok azonban hangsúlyozta: ez nem azt jelenti, hogy a rendőrség meggyőződése szerint bűncselekmény történt, ilyen súlyos szerencsétlenségek után mindig indul vizsgálat annak kiderítésére, hogy terhel-e valakit büntetőjogi felelősség.   

A műszaki vizsgálat jelenleg a 127 lakásos épület tavaly befejeződött felújítására összpontosul. A toronyházat a renoválás során külső hő- és esőszigetelő burkolóelemekkel látták el, és a szakértők azt próbálják kideríteni, hogy ezek alapanyaga mennyire volt tűzálló.  

Nagy-Britanniában négyezer hasonló toronyház épült az 1960-as és az 1970-es években. Nick Hurd, a brit belügyminisztérium államtitkára, aki a rendőrség és a tűzoltóság munkáját is felügyeli, elrendelte az összes ilyen lakóépület teljes tűzbiztonsági felülvizsgálatát.

Pénteken látogatást tett II. Erzsébet királynő és unokája, Vilmos herceg - az Egyesült Királyság majdani uralkodója - az egyik befogadó központban, ahol a megsemmisült toronyház hajléktalanná vált egykori lakóit helyezték el.

Kivitelezői fukarság vezethetett a tragédiához

A Grenfell Towert borító védőburkolat az USA-ban tiltólistán van; a kivitelező vélhetőleg költséghatékonysági megfontolásból választotta az anyagot - írja az Independent. "Bizonyos jelentések szerint a Londonban szerdán kigyulladt toronyház, a Grenfell Tower esetében alkalmazott védőburkolat az USA-ban tiltólistán szerepel – tűzbiztos verziójának használata egyes híresztelések szerint a kivitelező számára mindössze 5 ezer fontos többletköltséget jelentett volna" – olvasható a cikkben.

Az épület szerkezetét illető spekulációk gombamód szaporodnak, elvégre a toronyház úgy égett le, akár egy gyufaszál, melynek következtében legalább tizenheten meghaltak és többen megsérültek.

A Grenfell Tower külsejét borító alumínium panelek felszerelését egy 10 millió fontos beruházás részeként végezték el tavaly májusban, holott az az Egyesült Államokban tűzvédelmi szempontból már akkor is tiltott anyagnak minősült a 12 méternél magasabb építményeken.

Ráadásul a szóban forgó anyag állítólag éppen az USA-ból származott, méghozzá egy Reynobond nevű cégtől, mely három típusú burkolópanelt gyárt: egyet gyúlékony- és kettőt tűzbiztos belső réteggel – úgy tűnik, a brit kivitelező az olcsóbb, polietilén maggal ellátott modellt választotta.

Ha számosítani akarjuk az ügyet, elmondható, hogy a tűzbiztos burkolat ára 24 font négyzetméterenként, ami csupán 2 fontos pluszt jelent a végül ténylegesen alkalmazott megoldással szemben – ennek értelmében tehát az épület teljes, kétezer négyzetméteres felületét tekintve a kivitelező alig 5 ezer fontot spórolt.

A közeljövőben várhatóan több ezer lakóépület szerkezetét vizsgálják majd felül, hogy mihamarabb lecserélhessék a Németországban szintén gyúlékonynak minősített anyagot.

Tiltakozók hatoltak be a kerületi tanács épületébe

Tüntetők hatoltak be péntek délután a londoni Kensington and Chelsea kerület tanácsának épületébe, tiltakozva amiatt, hogy a kerület egyik toronyházát elpusztító szerdai tűzvész károsultjai nem kaptak biztosítékokat lakhatásuk mielőbbi megoldására.

A 24 emeletes, 127 lakásos toronyépület a kerület északnyugati határában emelkedik, és a szerda hajnali tűzvészben teljesen kiégett. A londoni rendőrség pénteki tájékoztatása szerint a Grenfell Tower nevű toronyházban pusztító tűzben legalább harmincan meghaltak, de ez a szám bizonyosan emelkedni fog, mivel még mindig vannak holttestek az épületben.

Nem hivatalos pénteki értesülések szerint a halálos áldozatok száma 70 körül lehet, bár ezt a rendőrség egyelőre nem erősítette meg.

Péntek délután a lakás nélkül maradt károsultak közül mintegy százan összegyűltek a kerületi tanács épületénél, és többen be is hatoltak az irodahelyiségekbe. A tanácsi épületen belül kisebb összetűzés is volt a biztonságiakkal és a rendőrökkel, de a tüntetők zöme ezután visszament az utcára.

A Facebook közösségi portálon megszervezett demonstráció vezérszónokai elmondták: fő követeléseik közé tartozik, hogy panaszaikat és követeléseiket közvetlenül a kerületi tanács vezetője, Nick Paget-Brown hallgassa meg, és adjon írásos biztosítékokat a követelések teljesítésére.

Az egyik szervező a BBC-nek elmondta: bűnügyi vizsgálatot követelnek az épület tavaly elvégzett felújításának kivitelezője ellen. Véleménye szerint a tanács ingatlankezelő cége által végrehajtott renoválás célja nem az épület biztonságosabbá tétele, hanem csak "külső csinosítása" volt, hogy a leggazdagabb londoni kerület jómódú polgárainak ne "egy ronda tornyot kelljen nézniük".

A szervezők követelték azt is, hogy a tanács haladéktalanul gondoskodjon a hajléktalanná vált tűzkárosultak lakáshelyzetének tartós rendezéséről, és kifogásolták, hogy többszöri ígérgetés ellenére elhelyezésük megszervezése még el sem kezdődött, sőt a tanácsi vezetők meg sem hallgatták őket.

201706161242090.101.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.