Londoni merénylet - Nyolcra emelkedett a halálos áldozatok száma

"A London hídi terrortámadást vizsgáló nyomozók szerda hajnalban házkutatást tartottak a kelet-londoni Ilford kerületben egy címen. Õrizetbe vettek egy 30 éves férfit azzal a gyanúval, hogy terrorista cselekményt készített elő, követett el, vagy erre bujtott fel" - olvasható a rendőrségi közleményben.
Három terrorista szombaton késő este egy bérelt fehér Renault furgonnal felhajtott a London híd járdájára, gyalogosokat gázolt el, majd a közeli piac, a Borough Market környékén sok embert megkéselt. Nyolc embert megöltek, 48-at megsebesítettek. A támadókat a rendőrség agyonlőtte. Az áldozatok között brit, új-zélandi, spanyol és francia állampolgárok is vannak.
Két ausztrál állampolgár is meghalt a támadásban
Két ausztrál állampolgár is meghalt a hét életet követelő szombati londoni terrortámadásban - jelentette be az ausztrál kormány szerdán.
Julie Bishop külügyminiszter elmondta: Canberra továbbra is együttműködik az Egyesült Királyság hatóságaival, amelyek az áldozatok személyazonosságának megerősítését és a családjaik hivatalos értesítését kérték, mielőtt nyilvánosságra hozzák a halottak neveit.
Három francia állampolgár halt meg, nyolc megsérült
Három francia állampolgár halt meg a szombati londoni terrortámadásban - jelentette be szerdán Emmanuel Macron francia elnök. Az államfő nem beszélt arról, hogy ki a harmadikként azonosított francia áldozat, de nem sokkal korábban a brit rendőrség bejelentette, hogy a Temzében megtalálták az addig eltűntként nyilvántartott francia állampolgár holttestét.
Franciaországot súlyos veszteség érte ebben a támadásban - írta komor hangvételű, rövid közleményében Macron.
Már szerda reggel ismert volt, hogy a két ausztrál és egy-egy új-zélandi, brit és spanyol mellett legkevesebb két francia állampolgár halt meg a támadásban: egy 26 éves, kilenc hónapja Londonban felszolgálóként dolgozó fiatalember, akit apja szerint munka közben szúrt le az egyik támadó az őt alkalmazó vendéglátóhely teraszán, és a francia média értesülése szerint egy 36 éves szakács, akit szintén a munkahelyén öltek meg. Kerestek egy 45 éves francia állampolgárt is, aki a szombati merénylet óta nem adott életjelet magáról. Elképzelhetőnek tartották, hogy őt is elgázolták a tettesek a London hídon, és a vízbe esett, ezért kutattak utána a Temzében.
Szerdán napközben találtak egy holttestet lejjebb a folyóban. Hivatalosan még nem azonosították, de legközelebbi hozzátartozóját már értesítették - közölte a londoni rendőrség. A 45 éves férfi a barátnőjével sétált a hídon, amikor a tettesek a teherautóval elütötték. Barátnője súlyosan megsérült - írta az AP hírügynökség.
Ha bebizonyosodik, hogy a merénylet egy újabb áldozatát találták meg a Temzében, akkor ő már a nyolcadik, aki életét vesztette a támadásban. Negyvennyolcan megsérültek, köztük nyolc francia állampolgár, akiknek a fele súlyos állapotban van.
Egy spanyol férfit is keresnek
A spanyol hatóságok arra kérték szerdán a briteket, hogy a hozzátartozókra való tekintettel gyorsítsák fel a halálos és a sérült áldozatok azonosítását.
Egy 39 éves spanyol férfit is eltűntként tartanak nyilván a merénylet óta. Utoljára a London híd mellett a földön fekve látták, miután gördeszkáját a kezébe véve felvette a küzdelmet a támadókkal.
Londonban kedd éjjel azt bejelentették be, hogy a brit rendőrség a Heathrow repülőtéren elfogott egy férfit a múlt havi manchesteri robbantással összefüggésben, amelyben egy öngyilkos merénylő 22 embert ölt meg egy popkoncert helyszínén. A Twitter közösségi oldalon megjelent rendőrségi közlés szerint a 38 éves férfit a terrorizmus elleni törvények megsértésének gyanúja miatt vették őrizetbe. Az intézkedést előre megtervezték, és a repülőteret nem fenyegette közvetlen veszély - olvasható a bejegyzésben.
Theresa May: az emberi jogi törvények is módosíthatók a terror elleni küzdelemben
Theresa May brit miniszterelnök szerint kormánya kész akár az emberi jogi törvényeket is módosítani, ha ez szükséges a terrorizmus elleni fellépéshez. May a Londontól nyugatra fekvő Slough városában tartott kedd esti kampánygyűlésén, az elmúlt nem egészen három hónap három nagy-britanniai terrortámadására utalva kijelentette, hogy "ebből elég volt", és a terror elleni harchoz változtatásokra van szükség.
A szükséges változtatások között említette, hogy a terrorcselekményekért elítéltekre a jelenleginél hosszabb börtönbüntetéseket kell kiróni, könnyebbé kell tenni a hatóságok számára a terrorista tevékenységgel gyanúsított külföldiek visszatoloncolását saját országukba, és korlátozni kell a gyanúsítottakat szabadságjogaikban és mozgásukban olyan esetekben is, amikor bizonyítható ugyan, hogy veszélyesek, de a bizonyítékok nem elégségesek a bírósági büntetőper megindításához. Theresa May szerint ha a brit emberi jogi törvények e cselekvési program megvalósítását gátolják, akkor e törvényeket is módosítani kell.
