2017. június 5., 12:53

Londoni merénylet - Az Iszlám Állam vállalta magára a támadást

LONDON. Az Iszlám Állam terrorszervezet vállalta magára vasárnap késő este a hét ember életét követelő londoni gázolásos és késeléses merényletet. Közben folytatódnak a házkutatások Londonban, a rendőrség állítólag tudja az elkövetők kilétét.
201706050813550.3-49310520d320e6fca1e4876874ca903534b33ce3.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

"Az Iszlám Állam harcosainak egy alakulata hajtotta végre a tegnapi londoni támadást" - olvasható a dzsihadista terrorszervezet szócsöveként működő hírügynökség, az Aamák közleményében.   

Vasárnap éjjeli hírügynökségi közlések szerint az Iszlám Állam már a merénylet előtt, a szombat reggeli órákban felhívást tett közzé a Telegram internetes oldalon, és ebben ismét arra sürgette követőit, hogy teherautókkal, késekkel és lőfegyverekkel kövessenek el támadásokat a "keresztesek" ellen a ramadán - a most zajló böjti hónap - idején.   

Szombat este egy fehér furgon gyalogosokat ütött el a London hídon. A jármű ezután a Borough Market piachoz hajtott tovább, ahol három férfi kiszállt és sok embert megkéselt. Az elkövetőkkel a rendőrség végzett. A merényletben hét ember meghalt, 48-at kórházba szállítottak, közülük hétfőn még 36-an voltak kórházban. Huszonegy sérült állapota válságos. A sérültek között négy rendőr van, kettőjük állapota súlyos. A halálos áldozatok között egy francia és egy kanadai állampolgár is van.   

A támadás elkövetőinek kilétét a hatóságok egyelőre nem közölték.   

Egy francia állampolgár is meghalt, hét megsebesült

Egy francia állampolgár is meghalt a londoni merényletben, hét másikat kórházban ápolnak - közölte vasárnap Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter.

"Terroristák hihetetlen aljassággal az ártalmatlan tömegre támadtak szombat este, a támadásnak több tucatnyi áldozata van, közöttük több honfitársam" - mondta a hivatalos tunéziai látogatáson tartózkodó miniszter a tuniszi Bardo múzeumban, ahol 2015 márciusában 22 embert mészároltak le egy dzsihadista támadásban.

A miniszter közölte: egy francia állampolgár meghalt, heten megsebesültek, négyük állapota súlyos. Egy francia állampolgárt eltűntként tartanak nyilván - tette hozzá. A korábbi hírek még négy francia sebesültről szóltak.   

A manchesteri pokolgépes és a márciusi londoni merényletet követően ez már a harmadik olyan terrortámadás az idén Nagy-Britanniában, amelynek elkövetőjeként az Iszlám Állam jelentkezett. A terrorszervezet ugyanakkor előszeretettel reklámozza magát olyan merényletekért is, amelyek elkövetői nem a tagjai, de tettüket az iszlamisták ideológiája inspirálta.

Folytatódnak a házkutatások, a rendőrség tudja az elkövetők kilétét

Folytatódtak hétfőn az intenzív házkutatások London keleti városrészeiben a szombat éjjeli londoni merénylettel összefüggésben. A Scotland Yard vezetője szerint a nyomozás abból a feltételezésből indul ki, hogy a brit terrorfenyegetettség mögött nincs meghatározó külföldi hálózat, a veszély jórészt hazai eredetű. A rendőrség hétfőn közölte: tudja, hogy ki volt a három merénylő, de kilétüket akkor hozza nyilvánosságra, ha ez "műveleti szempontból lehetségessé válik".

Cressida Dick, a Scotland Yard főparancsnoka hétfőn a BBC közszolgálati televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy az újabb házkutatások során a rendőrségi egységek hatalmas mennyiségű vizsgálati anyagot gyűjtöttek össze, ezek mibenlétét azonban nem részletezte. Kijelentette, hogy továbbra is tizenkét ember van őrizetben. Õket előző nap, a kelet-londoni Barking és Newham városrészekben elvégzett házkutatások eredményeként vették őrizetbe.   

A Scotland Yard vezetője elmondta: a merénylet helyszínére érkező fegyveres rendőri osztag az első riasztástól számított nyolc percen belül "semlegesítette a fenyegetést", és végzett a három támadóval.   

A merénylőkkel a Scotland Yard terrorellenes osztagának nyolcfős egysége végzett, összesen ötven lövést leadva a három terroristára. Az akcióban véletlenül lövés ért egy civilt is, de állapota a rendőrség tájékoztatása szerint nem súlyos.   

A rendőrséghez szombaton 22:08 órakor érkeztek az első bejelentések arról, hogy egy fehér furgon gyalogosokat ütött el a London híd járdáján. A jármű ezután a Borough Markethez hajtott tovább, ahol a három merénylő kiszállt és sok embert megkéselt. Az elkövetőkön talált, robbanómellényekhez hasonló szerkezetekről a rendőrség már megállapította, hogy utánzatok voltak.   

A vizsgálat kiderítette azt is, hogy a gázolásos merénylethez használt Renault furgont az egyik támadó bérelte nem sokkal a terrorcselekmény előtt.   

A Scotland Yard főparancsnoka a BBC televíziónak elmondta: a nyomozás nagyon gyorsan halad, és az elsődleges feladat most annak felderítése, hogy a támadókon kívül részt vettek-e mások is a merénylet előkészítésében.   

Cressida Dick elmondta azt is, hogy az elhárító szolgálatok 2013 óta 18 terrortámadási kísérletet hiúsítottak meg, és az azóta eltelt időszakban naponta átlagosan egy embert vettek őrizetbe a terrorelhárítási műveletek keretében. A Scotland Yard főparancsnoka kijelentette: nagyon jó a hírszerzési munka is, és ennek révén a szolgálatok rendszeresen meg tudják akadályozni a készülő merényleteket.   

Cressida Dick hétfőn nyilatkozott a BBC rádiónak is, elmondva: a március vége óta Nagy-Britanniában elkövetett három terrorcselekményt nem külföldről irányították, a merényletek tervezése "jórészt hazai súlypontú" volt.   

A Scotland Yard vezetője elmondta, hogy a londoni Westminster hídon március 22-én elkövetett - a szombatihoz hasonló jellegű - gázolásos és késeléses merénylet óta az elhárító szolgálatok öt további merényletkísérletet hiúsítottak meg. Hangsúlyozta: ezeknek, és az elmúlt három hónap három terrortámadásának "vannak nemzetközi dimenziói", de a nagy-britanniai terrorfenyegetettség jelentős részben nem külföldi eredetű.   

Hétfő reggelre a rendőrség megnyitotta a London hidat és környékét kiszolgáló, rendkívül forgalmas London Bridge vasúti és metróállomást, és eltávolították a térséget lezáró kordonokat is, lehetővé téve a közúti közlekedés újraindulását.

Üvegekkel és székekkel próbálták megállítani a merénylőket

Üvegeket, poharakat, székeket és asztalokat dobáltak a merénylőkre az emberek. Így próbálták megállítani a késsel támadó terroristákat Londonban - erről számoltak be a szemtanúk a Buzzfeed internetes oldalon.

Az egyik rémült szemtanú azt mondta, hogy a támadók véletlenszerűen, élvezettel szurkálták az embereket szombat éjjel a forgalmas londoni bárban.

Egy másik férfi, Gerard azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy megpróbált megakadályozni egy fiatal lány elleni támadást, aki segítségért kiáltozott, mert megragadta őt egy késelő merénylő. Hozzátette: minden merénylő kiabálta az “ezt Allahért” mondatot, közben késekkel szúrták le az embereket, a megragadott lány is többek között 10-15 késszúrást kapott.

Egy Ben nevezetű szemtanú, aki a feleségével volt a helyszínen elmondta, a szeme láttára szúrt le egy embert az egyik merénylő egy hatalmas késsel, üvegeket és székeket dobálva próbálta megfékezni, sikertelenül.

Szakértő: jól reagáltak a rendőrök

Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő szerint a szombat esti londoni merényletnél jól reagáltak a rendőrök, mivel egy váratlan esemény elkezdődésétől számítva nyolc perc alatt megfékezték a támadókat.

Gyarmati István az M1 aktuális csatornán elmondta, az ilyen merényletekhez nincs szükség különösebb előkészületekre, a szervezés legsebezhetőbb részét, a kommunikációt gyakorlatilag ki tudják küszöbölni az elkövetők. Ráadásul a céljukat elérik, mert a merénylet ugyanúgy félelmet kelt, mintha felrobbantanának egy bombát - mutatott rá.   

Kitért arra is, hogy a terrorkészültséget csak rövid időre emelték meg Nagy-Britanniában, mivel a legmagasabb fokozatát akkor lehet elrendelni, ha bizonyíték van arra, hogy közvetlen támadás veszélye áll fenn. A második legmagasabb és a legmagasabb fokozat között azonban a végrehajtott ellenőrzésekben nincsenek olyan jelentős különbségek - jegyezte meg.

201706050813550.3-49310520d320e6fca1e4876874ca903534b33ce3.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás