2016. május 19., 13:53

Lezuhant a Párizsból Kairóba tartó utasszállítógép

PÁRIZS. Megerősítette a kairói légi közlekedési minisztérium, hogy lezuhant a Földközi-tenger felett az EgyptAir légitársaság gépe. A Párizs-Kairó járaton 56 utas és tízfős személyzet utazott. A külügyminisztérium információi szerint nem voltak szlovák állampolgárok a fedélzeten. A legfrissebb hírek szerint a gép vészjelzést adott le a tragédia előtt.
201605190806210.egyptair-.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A repülőgép 66 emberrel, 56 utassal és 10 fős személyzettel a fedélzetén szerdán 23.09 órakor szállt fel Párizsból, és kairói idő szerint 2.45 órakor veszett nyoma.

A légitársaság először azt a tájékoztatást adta, hogy a repülő mintegy 80 mérföldre, nagyjából 10 percre az egyiptomi légtértől tűnt el, majd ezt pontosítva azt írta: a repülőgép 10 mérföldet tett meg Egyiptom légterében mielőtt eltűnt. A repülő 37 000 láb, körülbelül 11 300 méter magasan repült, amikor nyoma veszett.   

A flightradar24.com járatkövető honlap adatai szerint az eltűnt repülő egy 2003-ban gyártott Airbus A320-as, utolsó ismert helyzete pedig a Földközi-tenger fölött volt. A honlap adatai megerősítik, hogy a gép 37 000 láb magasan repült. Utolsó ismert sebessége 534 csomó, ami körülbelül 990 kilométer óránként.  

A Reuters szerint a görög légi irányítók akkor beszéltek a pilótával, amikor a gép Kea sziget fölött repült. Valószínűleg ez volt az utolsó kommunikáció a gép és a földi irányítás között. A pilóta ekkor még nem jelezte, hogy bármi probléma lenne - írja a Reuters.   

Az egyiptomi Ahram lap értesülése szerint a földi irányítás 10 perccel az eltűnés előtt kommunikált utoljára a géppel. 

Az EgyptAir azt közölte, hogy kaptak vészjelzést a géptől, de nem az eltűnése előtt, hanem az után, kairói idő szerint hajnali fél 5-kor. Elképzelhető, hogy ez egy automatikus jelzés volt. A légitársaság azt írta, hogy a mentő és kutató egységek már elindultak, hogy kiderítsék, mi történt az eltűnt repülővel.

A CNN-nek a légitársaság illetékese azt közölte, hogy a gép nem küldött segélyhívást, egyszerűen csak eltűnt a radarról. A CNN által megszólított egyik szakértő szerint  valami "gonosz" dolog történhetett, mert nem valószínű, hogy a gép az időjárási viszonyok miatt került volna bajba. Más szakértők is arról beszéltek, hogy a pilóták tapasztaltak, műszaki hibára utaló jel nem volt, ezért "nagyon szokatlan", ami történt és "aggodalomra ad okot". 

A légitársaság a twitteren közölte, hogy a másodpilótának 2776 repülési órája volt, míg a pilótának 6275, ebből 2101 alkalommal Airbus 320-ast vezetett.  

A francia elnök, Francois Hollande és Abdul Fattah al-Sisi egyiptomi elnök telefonon beszélt egymással, megbeszélték, hogy a két ország szorosan együttműködik annak a feltárásában, hogy mi történt a géppel. Manuel Valls francia kormányfő azt nyilatkozta, hogy egyelőre semmilyen hipotézist nem lehet kizárni azzal kapcsolatban, hogy mi okozta a gép eltűnését. A történtek miatt Francois Hollande francia elnök válságstábot hívott össze a kulcsfontosságú minisztériumok vezetőinek részvételével.

Lángokat láttak a levegőben

A személyzet nem adott le vészjelzést, amiből arra lehet következtetni, hogy hirtelen bekövetkezett esemény okozta a katasztrófát.

A brit és a görög sajtó arról írt, hogy egy görög kereskedelmi hajó legénysége "lángokat" látott a levegőben nagyjából akkor, amikor a gép eltűnt.

Közben kiderült, hogy több mint egy órával az eltűnés után az egyiptomi katonaság vészjelzést rögzített, amelyet valószínűleg a gép automatikus vészjelző rendszere adott le.

Az Airbus A320-as típusú repülőgép utoljára a görög légiirányítással beszélt, akkor még nem jeleztek rendkívüli eseményt. 20 perccel leszállás előtt azonban megszűnt a kapcsolat a pilótákkal, azután, hogy a Földközi-tenger fölött, 11 ezer méter magasan beléptek az egyiptomi légtérbe.

Tengerbe zuhanhatott az EgyptAir gépe

Egyiptomi légiforgalmi irányítók szerint tengerbe zuhanhatott az EgyptAir légitársaság Párizsból Kairóba tartó MS804-es járata, amely csütörtök hajnalban tűnt el a radarernyőről.

A légiirányítók szóvivője a SkyNews Arabia tévéadónak elmondta: a gép még azelőtt tűnt el a radarernyőkről, hogy belépett volna az egyiptomi légtérbe. Az al-Ahram című egyiptomi lap úgy tudja, hogy a gép pilótái nem adtak le vészjeleket.

Az EgyptAir pontosította a gépen tartózkodók számát, eszerint 56 utas és egy tízfős személyzet volt a repülőn. A gépen 15 francia, 30 egyiptomi, egy brit, egy belga, két iraki, egy kuvaiti, egy szaúdi, egy szudáni, egy csádi, egy portugál, egy algériai és egy kanadai állampolgár utazott. Magyar utas nem volt a fedélzeten.

Az egyiptomi fegyveres erők elkezdték a gép felkutatását, de csatlakozott a kereséshez egy görög C-130-as szállítógép és egy felderítő repülőgép is. Egy görög fregatt tart abba a térségbe, ahol a gépet utoljára észlelték, valamint helikopterek állnak készenlétben egy görög szigeten.

Az eltűnt repülőgépről még azt is lehet tudni, hogy azt megelőzően, hogy Párizsból Kairóba ment, Tunéziában és Eritreában is volt. 

Egyiptomban az elmúlt időszakban több, repülőgéppel kapcsolatos incidens történt. Tavaly októberben az Iszlám Állam robbantotta fel egy orosz gépet a Sínai-félszigeten, a terrortámadásban 224 ember halt meg. Idén márciusban pedig az egyiptomi Alexandriából Kairóba tartó repülőt térített el egy férfi, szerelmi bánata miatt. 

Szakértő: óriási területet kell átvizsgálni, hogy megtalálják az eltűnt gépet

Háy György repülésbiztonsági szakértő szerint óriási területet kell átvizsgálni, így hosszú időbe telhet mire megtalálják az EgyptAir légitársaság Párizsból Kairóba tartó, csütörtök hajnalban eltűnt gépét.

Háy György az M1 aktuális csatornán azt mondta: az a környék eléggé le van fedve radarokkal, így ha ott eltűnik egy gép, akkor kicsi az esélye, hogy még valahol a levegőben van. Ráadásul az üzemanyagnak is el kellett fogynia. A szakértő úgy tudja, már körbetelefonálták azokat a repülőtereket, amelyeket a gép elérhetett, de egyik helyen sem szállt le.   

Arra van még - kevés - esély, hogy valahol repülőtéren kívül szállt le a gép, illetve olyan helyen, ahol nem működnek együtt a hatóságokkal - mondta reggel a szakértő.

Kifejtette: minden területnek megvannak a felelősei, akiknek a kutatást és a mentést végre kell hajtani. Ilyenkor riasztják az érintett hatóságokat, amelyek repülőkkel és hajókkal megkezdik a vizsgálódást. Mivel most nagy területről van szó, elképzelhető, hogy az egyiptomi hatóságok mellett más országokéi is csatlakoznak.   

Háy György azt mondta: ha a gép a tengerbe zuhant, súlyosabb részei elsüllyednek, de egyes darabok a felszínen maradhatnak. Hozzátette, ha mentésre már nincs lehetőség, a legfontosabb, hogy az adat- és hangrögzítő feketedobozokat megtalálják, amelyekből sok információt nyerhetnek vissza, hogy kiderítsék az eseményeket.

Nem kizárt, hogy merénylet történt

Hay György repülésbiztonsági szakértő nem zárta ki a terrorcselekmény lehetőségét sem.

Nógrádi György a Kossuth Rádió reggeli műsorában elmondta: az eltűnt Airbus a világ egyik legbiztonságosabb géptípusának számít. Az eddigi adatok szerint megfelelő időjárási viszonyok között repült, így a gép lezuhanását vagy bomba, vagy technikai hiba okozhatta.

A Sky News Arabíja hírtévé idézte Seríf Iszmáíl egyiptomi kormányfőt, aki sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta, hogy terrorcselekmény okozta volna a katasztrófát.

A francia hatóságok szerint a fedélzeten volt az egyiptomi biztonsági szolgálat három tisztje is.

Nem volt különleges rakomány a gépen

Az EgyptAir alelnöke a CNN-nek elmondta, a gép fedélzetén nem volt „speciális” rakomány, veszélyes anyag. A társaság legutóbbi információi szerint a személyzet mégis küldött vészjelzést, de ennek természetéről egyelőre nincs hír. Az alelnök szerint az első kutatógépek már ott vannak a gép eltűnésének feltételezett helyszíne felett, de még nem jelentettek roncsokat a vízen.

A görög meteorológiai szolgálat szerint a gép eltűnésének idején és körzetében tökéletes volt az idő, nem volt erős szél és nem volt felhőzet.

Valószínűleg nem voltak szlovák állampolgárok a gépen

Az EgyptAir egyiptomi légitársaság Párizsból Kairóba tartó MS804-es járatának fedélzetén valószínűleg nem tartózkodtak szlovák állampolgárok. „A rendelkezésünkre álló első információk szerint nem voltak szlovák állampolgárok az utasok között. Továbbra is kapcsolatban vagyunk a francia és az egyiptomi hatóságokkal” – közölte Peter Stano, a külügyminisztérium szóvivője.

201605190806210.egyptair-.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.