2017. február 24., 12:21

Lezárták a balkáni útvonalat, de az embercsempészek így is jó üzleteket kötnek

ATHÉN. Az athéni diplomaták dicshimnuszokat zengenek: a Balkánon át vezető útvonalat lényegében lezárták, a Közép-Európába ezen az úton eljutni szándékozó migránsok és menekültek száma drasztikusan visszaesett - írta a dpa német hírügynökség helyzetelemzésében.
201702240812550.migr01.jpg

2016 januárjában még mintegy 67 500 migráns és menekült érkezett Törökországból Görögországba és utazott tovább Közép-Európába. Egy évvel később - 2017 januárjában - a Görögországba érkezettek száma 1393 volt. A legtöbben közülük, további 61 ezer emberrel együtt, a szigeteken és a szárazföldön menekülttáborokban várakoznak.

Az embercsempészek azonban még mindig jó üzleteket kötnek. Átálltak más útvonalakra: "Ismerek egy titkos utat" - mondják a migránsoknak és továbbra is gazdagodnak a kétségbeesett emberek rovására.

A szigeteken a legrosszabb a helyzet

A legnehezebb sors a szigeteken tengődőknek jutott. 2016 áprilisa óta érvényben van az EU-török megállapodás. Az, aki Törökországból eljut valamelyik szigetre az Égei-tenger keleti medencéjében, várnia kell a menekültügyben döntő bírók állásfoglalására. Azt, aki nem kap menedéket, vissza kell küldeni Törökországba. Eddig csaknem 900 embert fordítottak vissza. A visszafogadásért cserébe Ankara lépcsőzetesen hárommilliárd eurót kap az uniótól a menedékkérők ellátására.

A menekültügyi eljárások Görögországban a személyzet hiánya miatt a végtelenségig elhúzódnak. Az EU eddig csak a megígért 400 bíró töredékét küldte ki Görögországba. Az eredmény: veszekedések, verekedések, randalírozások Leszbosz, Híosz, Számosz, Lérosz és Kósz regisztrációs központjainál.

"A szigeteken rossz a helyzet. Hat év után kértem az áthelyezésemet" - mondta a parti őrség egyik tisztje a dpa-nak. A tiszt halott gyerekeket is látott. "Éjszakánként néha verítékben úszva riadok fel" - tette hozzá.

A menedékkérelmeket mérlegelő bírók helyzete sem könnyű. Számos menekült szegezi nekik a kérdést: "Ön manapság elmenne a családjával Törökországba?"

Görögország ura a helyzetnek

Valamivel jobb a helyzet a szárazföldön. Az embereknek itt nem kell félniük attól, hogy visszaküldik őket. Kilátásaik azonban nem rószásak a csődtől fenyegetett Görögországban. Rasszista támadások alig voltak. Itt-ott szélsőjobboldaliak tiltakoztak a "migrációs hullám" ellen - mondta egy rendőrségi szóvivő, "különben nem voltak említésre méltó összetűzések".

Az Alekszisz Ciprasz vezette kormány eddig úgy-ahogy a helyzet ura maradt. Egy évvel ezelőtt még migránsok ezrei tengették mindennapjaikat Idomeni hírhedt táborában a görög-macedón határon. A kerítés felhúzása után összecsapásokra került sor a határrendészettel, ismételten megrohamozták a határzárat. Úgynevezett autonómok tüzelték az embereket, hogy keljenek át a zúgó patakokon és kerüljék meg a kerítést. Többen belehaltak az akciókba.

A görög hatóságoknak végül sikerült a tábort erő alkalmazása nélkül felszámolni. A migránsokat raktárcsarnokokban, konténerlakásokban és sátortáborokban helyezték el Theszaloniki körül. Nem mindegyik tábor alkalmas a tél átvészelésére. Van néhány tábor Közép-Görögországban is. Fejtörést okoz a Hellinikonban, Athén régi, lezárt repülőterén létesült illegális tábor.

Az embercsempészek találékonyak

A csempészbandák rugalmasak, alkalmazkodnak a helyzethez. Azt igérik a migránsoknak, hogy alternatív útvonalakon sok pénzért északra szállítják őket. A rendőrség szinte naponta vesz őrizetbe csempészeket Észak-Görögországban. Kisebb migránscsoportokat megpróbálnak személygépkocsikon és minibuszokon az Évrosz (Marica) görög-török határfolyó környékéről Nyugat-Görögországba eljuttatni. Theszalonikinél elválnak az utak. A migránsok egy részét a macedón határon át továbbszállítják, olyan átkelőkön keresztül, ahol nincs kerítés.

Egy másik részük az Olaszországba vezető régi migrációs útvonalat veszi igénybe. Pátra és Igumenitsza nyugat-görögországi kikötők az elmúlt húsz évben  az illegális migráció elosztó pontjai voltak a Törökország-Görögország-Olaszország útvonalon. Naponta több komphajó is kifut ezekből a kikötőkből Brindisi, Bari, Ancona, Velence és Trieszt irányába. Naponta migránsok tucatjai próbálnak feljutni észrevétlenül vagy kamionokban elrejtőzve a hajókra.

Athéni szakértők nem tudják megjósolni, hogy a viszonylagos nyugalom tartóssá válik-e. "A Földközi-tenger egész keleti medencéje destabilizálódott. Nem merném tűzbe tenni a kezemet azért, hogy a balkáni útvonal lezárásával megoldódott a probléma" - mondta egy, a menekültáradat témáját jól ismerő magas állású görög diplomata.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.