Letette esküjét Milo Djukanović új montenegrói államfő
Az alkotmány díszpéldányára tett esküt a parlamenti képviselők és a kormánytagok, valamint az ország egykori elnökei, miniszterelnökei és házelnökei előtt Milo Djukanović.

Beszédében kiemelte, hogy Montenegró felelős őseinek, akik lerakták a jelenlegi állam alapjait, de utódainak is, akik a jövőben az elért eredményeket élvezhetik. Emlékeztetett arra, hogy 2006-ban az ország visszanyerte függetlenségét, és azóta is folyamatosan fejlődik, minden évben jobb gazdasági eredményeket és bővülést tud felmutatni, számos reformintézkedést hajtott végre, és ezzel elérte, hogy a NATO felvegye a tagjai közé, valamint kiérdemelte, hogy az Európai Unió következő tagországává váljon.
Ígéretet tett arra hogy a gazdasági fejlődés mellett áll majd ki, támogatja az oktatás és a kultúra fejlesztését, valamint minden lehetséges módon segíti az ország európai integrációját, illetve azt, hogy minél több külföldi befektető érkezzen az országba. Megfogadta azt is, hogy igyekszik felszámolni a megosztottságot az országban, amely főként a politikában jelenik meg, de a vallás terén is tapasztalható.
Emlékeztetett arra, hogy Montenegrónak nincsenek nyitott kérdései egyetlen szomszédos országgal sem, és jó kapcsolatokat ápol az Európai Unió országaival is, ő pedig elnökként ezeknek a kapcsolatoknak a további javításán dolgozik majd. Kitért mindazonáltal arra, hogy az országnak nem ígéretekre van szüksége, nem kell az sem, hogy Brüsszel 2025-ös csatlakozási dátumot tűzzön ki, Podgorica kiérdemelte, hogy az EU tagországává váljon, és ígéretek nélkül is folytatja a megkezdett reformintézkedéseket.
Az április 15-i elnökválasztáson Milo Djukanović, a Szocialisták Demokratikus Pártjának (DPS) elnöke a voksok 53,9 százalékát szerezte meg. A kampány során azt ígérte, hogy országa továbbra is az európai uniós tagságra törekszik majd.
A köztársasági elnök megbízatása öt évig tart, s legfeljebb még egy időszakra választható újra. Az államfő tisztsége protokolláris, képviseli az országot külföldön, jóváhagyja a törvényeket, kiírja a parlamenti választásokat, javaslatot tesz a miniszterelnök személyére, valamint az alkotmánybíróság elnökére és tagjaira. Emellett javaslatot tehet a parlamentnek népszavazás megtartására, amnesztiát hirdethet, valamint különböző állami kitüntetéseket adhat át.
A montenegrói alkotmánybíróság öt évvel ezelőtt, Filip Vujanović elnöksége kapcsán megállapította, hogy az ország függetlenségének elnyerése előtti időszakból származó politikai funkciókat nem kell figyelembe venni a 2006 utáni időszakban. Vujanović így lehetett harmadszor is elnök, és ez egyben azt is jelenti, hogy Milo Djukanović - újraválasztása esetén - akár tíz évig is az elnöki székben maradhat. Ez esetben Djukanović több ideig vezetné az országot, hogy mint a korábbi csúcstartó, Josip Broz Tito, aki 36 éven át volt Jugoszlávia miniszterelnöke, illetve elnöke, és utolérné a világrekorder Robert Mugabét is, aki 37 évig vezette Zimbabwét, azzal a különbséggel, hogy Djukanović szabad, demokratikus választás révén kerülne hatalomra.