2015. szeptember 18., 15:16

Lengyel politikusok álltak ki Orbán migrációs politikája mellett

VARSÓ, PÁRIZS. Egyetértését fejezte ki Orbán Viktor migrációs politikájával Ludwik Dorn egykori lengyel belügyminiszter, aki a TVN24 lengyel hírtelevízió péntek reggeli műsorában az Európai Unió "egyetlen európai" politikusának nevezte a magyar kormányfőt. A francia Le Figaro napilap olvasóinak jelentős része szintén támogatja a magyar kerítés felépítését.

 "Orbán Viktor az EU egyetlen európai politikusa, mivel a migráció ügyében a régi uniós elvek szerint cselekszik" - jelentette ki Dorn, aki 2005 és 2007 között kormányfőhelyettes és belügyminiszter volt a jelenleg ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) kormányában. Mint kifejtette, az egész unió érdekében áll, hogy ne engedjenek be olyanokat, "akik köveket dobálnak". "Ugyanazt tenném, amit Orbán Viktor tesz" - mondta a magyarországi határzárra utalva.

Dorn, aki 2008-ban kilépett a PiS-ből, s az októberben esedékes parlamenti választásokon független jelöltként, a kormányzó Polgári Platform támogatásával indul, a lengyel kormány menekültpolitikájáról szólva úgy vélekedett: Lengyelország válaszúton áll, mert egyrészt a visegrádi négyek tagjaként "közös frontot" alkot a többi V4-országgal, másrészt - a Németországot, Franciaországot és Lengyelországot egyesítő weimari háromszög tagjaként - kapcsolatban van azzal a régi Európával, amely az utóbbi időben hibákat követett el migránsügyben. Ezzel arra utalt, hogy a lengyel kormány egyelőre nem fogalmazott meg egyértelmű álláspontot az Európai Bizottság által javasolt kötelező kvótarendszerről, bár a visegrádi négyek ezt egyhangúlag elutasítják.   

Egy másik ismert lengyel politikus, Krystyna Pawlowicz, a PiS parlamenti képviselője csütörtökön egy Facebook-bejegyzésében a Bécset a török ostrom alól felszabadító Sobieski János lengyel királyhoz hasonlította Orbán Viktort. "Köszönet a magyaroknak!" - írta. Pawlowicz utalt Jaroslaw Kaczynski szerdai, a migrációs válsággal foglalkozó rendkívüli parlamenti ülésen elmondott beszédére, amelyben a PiS elnöke egyetértését fejezte ki Orbán Viktor szeptember eleji nyilatkozatával, miszerint a menekültválság elsősorban Németország problémája.

Médiakampány indult Lengyelországban a migráció ügyében

Országos kampány indult pénteken a lengyel médiában azzal a céllal, hogy a migrációról nyújtott tájékoztatással csökkentsék a lengyel társadalom félelmeit.

A Több tudás - kevesebb félelem elnevezésű akcióban mintegy 40 lengyelországi szerkesztőség, köztük a közszolgálati média és a legnagyobb országos napilapok vesznek részt. A kampányt a Gazeta Wyborcza című baloldali liberális napilap kezdeményezésére, a lengyel bevándorlási hivatallal közreműködve szervezik.   

A migráció kérdése sokat vitatott téma lett Lengyelországban, ebből látszik, "mennyi félelmet vált ez ki, mennyire hiányzik a tárgyilagos és gyakorlati tájékoztatás" - írták a szervezők a kampányt beharangozó sajtóanyagban.   

A kampány egy kérdés-válasz formájában megfogalmazott tájékoztató anyagon alapszik. Ez a lengyelországi letelepedés különféle jogi formáit, az erre vonatkozó statisztikákat, továbbá a migrációval kapcsolatos legfontosabb fogalmakat és a jelenlegi európai migrációs válság fő fejleményeit ismerteti.  

A "Miért kell befogadni, illetve átvállalni a menekülteket?" kérdésre a kézikönyv úgy válaszol: "Hogy szolidaritást mutassunk a menekültek iránt, és segítsünk azoknak az országoknak, ahova a menekültek ma elsősorban érkeznek, vagyis Görögországnak és Olaszországnak".   

A "Jönnek-e hozzánk Magyarországról menekültek?" kérdésre az a válasz, hogy "ezt egyelőre nem lehet tudni". Ezt követően az anyag arra emlékeztet, hogy a lengyel kormány júliusban 2 ezer menedékkérő befogadását vállalta, ezen belül részben átveszi az Európai Unió országaiba már megérkezett migránsokat. Emellett az Európai Bizottság további több mint 9 ezer migráns átvállalását kéri Lengyelországtól.   

A dokumentum úgy értékeli, hogy Lengyelországot egyelőre nem fenyegeti a magyarországihoz hasonló migránshullám, bár növekedhet a Lengyelországba érkezők száma, amennyiben Magyarország kerítést épít a határán. Akkor a migránsok Románián, Ukrajnán és a tranzitországnak tekintett Lengyelországon keresztül próbálhatnak Nyugat-Európába jutni. A kézikönyv szerzői úgy látják, hogy Lengyelország - amely jelenleg 11 befogadóközponttal, s bennük 431 szabad hellyel rendelkezik - bármikor növelheti az igénybe vehető helyek számát.   

A lengyel kormány egyelőre nem közölte, hogy elfogadja-e az Európai Bizottság által javasolt kötelező migránselosztási kvótákat. A kormányzó Polgári Platform politikusai - köztük Rafal Trzaskowski lengyel külügyminiszter-helyettes - többször jelezték, hogy Varsó bizonyos feltételek mellett az eredetileg tervezettnél több menedékkérőt is befogadhat. A legnagyobb ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság ellenzi a nagyobb számú migráns befogadását, Jaroslaw Kaczynski pártelnök szerint ez veszélyeztetné Lengyelország biztonságát.

A francia Le Figaro olvasóinak jelentős része támogatja a magyar kerítés felépítését

Támogatja az illegális bevándorlás korlátozását szolgáló magyar kerítés építését a Le Figaro című francia konzervatív napilap olvasóinak jelentős többsége a honlapon végzett közvélemény-kutatás szerint.

Egyetért-e Magyarország azon döntésével, hogy kerítést épít a határain? - ezt a kérdést tette fel olvasóinak a francia lap. A válaszadók 88 százaléka igennel válaszolt, 12 százaléka pedig nemmel.   

Az internetes szavazáson - amely szerda délután 4 órától csütörtök délután 4 óráig tartott - 56 250-en vettek részt.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.