Lemondott a német államfő
Az utóbbi időszak fejleményei azonban megmutatták, hogy ez a bizalom "tartósan kárt szenvedett", emiatt pedig nem lehetséges az államfői munka folytatása. "Hibákat követtem el,- mondta Wulff, hozzátéve, hogy "mindig őszinte voltam".
Közölte, az elnöki teendőket átmenetileg Horst Seehofer, a Bundesrat, a törvényhozási felsőház elnöke, bajor miniszterelnök látja el. A kereszténydemokrata politikus azt követően jelentette be lemondását, hogy a hannoveri ügyészség csütörtökön a törvényhozáshoz fordult az államfő mentelmi jogának felfüggesztését kérve.
Wulff december közepe óta bírálatok kereszttüzében áll gazdag vállalkozókhoz fűződő kapcsolatai miatt. Az ügyészség is egy ilyen kapcsolattal összefüggésben kérte mentelmi jogának feloldását, azzal a céllal, hogy vizsgálatot kezdhessen, mert felmerült a jogtalan előnyszerzés gyanúja.
Wulff nyilatkozatában kiemelte: meggyőződése szerint a felmerült ügyek jogi természetű tisztázása "a legteljesebb mértékben felmenti" a vele szemben megfogalmazott vádaskodások alól. Hozzátette: sértő volt számára és felesége számára az a mód, ahogyan a sajtó az utóbbi hetekben tálalta a személyéhez kötődő híreket.
A december közepén megjelent első hír egy feltűnően kedvező, félmillió eurós baráti kölcsönről szólt, azóta pedig egymás után kerültek elő kínosnak tűnő ügyek Wulffról és időközben menesztett szóvivőjéről, aki ellen megvesztegetés gyanúja miatt ügyészségi nyomozás is indult. Ennek során az elnöki hivatalban is tartottak házkutatást, ilyenre korábban nem volt példa.
A közvélemény a szűnni nem akaró botránysorozat hatására másfél hónap alatt elpártolt az államfő mellől: egy február elején végzett reprezentatív felmérés szerint a németek túlnyomó többsége támogatja a lemondás gondolatát, és ugyancsak nagy többség úgy vélekedik, Wulff nem tisztességes, nem szavahihető ember.
Christian Wulff 20 hónapon belül a második német államfő, aki távozik hivatalából. Elődje, a szintén kereszténydemokrata Horst Köhler 2010-ben, május végén mondott le, miután a sajtó bírálta egy félreérthető, a német haderő afganisztáni szerepvállalása kapcsán tett nyilatkozata miatt. Wulffot egy hónappal később, 2010 június végén választotta meg elnöknek az erre hivatott testület, a Bundestag - a törvényhozás alsóháza - képviselőiből és a tartományok azonos számú küldötteiből álló úgynevezett szövetségi közgyűlés.
Angela Merkel a német szövetségi elnök lemondása után közölte: összpárti egyeztetéssel fognak dönteni Christian Wulff utódjáról.
A német kancellár a közszolgálati televízióban élőben sugárzott beszédében leszögezte: a jobbközép kormánykoalíció csak tanácskozik a lehetséges államfőjelöltről, de az ellenzéki pártokkal egyeztetve, az SPD-vel és a zöldekkel közösen hoznak majd döntést.
"Tárgyalni fogunk azzal a céllal, hogy ebben a helyzetben közös jelöltet tudjunk javasolni a Német Szövetségi Köztársaság következő elnökének megválasztásához" - hangsúlyozta Merkel.