Lelőtték a barcelonai gázolót a spanyol terrorelhárítás szerint

A nap folyamán a rendőrség annyit közölt, hogy lelőttek egy férfit, akin úgy tűnt, robbanóöv van.
A hatóságok ezt megelőzően egy "incidensről" számoltak be a Barcelonától 45 kilométerre nyugatra lévő Subirats településen. A Cadena Ser nevű spanyol rádió közlése szerint a Barcelona tartománybeli településen a hatóságok lelőttek egy férfit, aki testére erősített robbanóövet viselt.
A spanyol közszolgálati televízió szerint ő lehetett Abujakub.
A helyszínen jelenleg tűzszerészek dolgoznak, és egy robot segítségével próbálják a lelőtt férfi testéről a feltételezett robbanóövet eltávolítani.
A La Vanguardia című spanyol lap a nap folyamán arról számolt be, hogy Abujakubot a rendőrség elfogta a Subiratstól tíz kilométerre lévő másik településen. Ugyanakkor a hatóságok ezt eddig nem erősítették meg.
A 22 éves marokkói születésű férfi múlt csütörtökön Barcelona központjában a gyalogosok közé hajtott egy kisteherautóval. A támadásban 13 ember vesztette életét, több mint 120 pedig megsérült, kilenc ember állapota továbbra is válságos.
Finnországi késelés - mem zárják ki az összefüggést a barcelonai terrortámadással
A finn rendőrség nem zárja ki az összefüggést a pénteki turkui késeléses támadás, valamint a csütörtöki és pénteki spanyolországi merényletek között, ilyen irányban is nyomoz lehetséges szálak után.
Hétfői közlés szerint a gyanú alapja az, hogy Turkuban és Spanyolországban egyaránt marokkói a fő gyanúsított, csakúgy mint mindkettejük feltételezett cinkosainak többsége.
A turkui fő gyanúsított 18 éves, neve Abderrahmán Meska. Két nőt halálra sebzett késével, további nyolc embert - hat nőt és két férfit - pedig megsebesített. Nevét hétfőn délelőtt hozták nyilvánosságra. A rendőrség a késeléses támadás további négy, ugyancsak marokkói gyanúsítottjának előzetes letartóztatását kérte a bíróságtól. Hogy az utóbbiaknak milyen szerepük lehetett a támadásban, nem közölték. Életkoruk 18 és 28 év között van.
Időközben nyilvánosságra hozták a Turkuban halálra késelt két nő életkorát: egyikük 31 éves volt, a másik 68 esztendős.
Meska 2016 elején érkezett Finnországba. Előzőleg Németországban volt pár hétig, de ott nem nyújtott be menedékkérelmet, mint ahogy Finnországban tette. Kérelmét a hatóság elutasította.
A finn hírszerzés hétfőn felfedte, hogy az év elején olyan információt kapott, miszerint Meska radikalizálódott és érdeklődik szélsőséges eszmék iránt. Konkrét támadási tervekről azonban nem értesült a hírszerzés, ezért nem sorolta a legfontosabb ügyek közé Meskát, aki nem került fel a "terrorelhárítási célszemélyek" mintegy 350 fős finn listájára sem. A lajstromban szereplőket a hírszerzés figyeli.
