Legkevesebb 272 áldozatot követelt az ecuadori földrengés

Correa azt mondta, a mentőcsapatok és tűzoltók most a túlélők felkutatására összpontosítanak, és vannak arra utaló jelek, hogy sokan lehetnek még életben az összedőlt épületek romjai alatt. Hamarosan két mobilkórházat létesítenek a térségben.
A mentési munkálatok a latin-amerikai ország számos térségében továbbra is tartanak, így valószínű, hogy az áldozatok száma tovább emelkedhet. Az ecuadori kormány számos térségben szükségállapotot rendelt el, mozgósították a rendőrséget és a nemzeti gárdát a közrend fenntartására.
A fegyveres erők mintegy tízezer tagját vezényelték az érintett területekre a mentőmunkálatokhoz, illetve mexikói és kolumbiai mentőcsapatok érkeznek a Csendes-óceán partján fekvő dél-amerikai országba. Az ecuadori Vöröskereszt közlése szerint mintegy 1200 önkéntes vesz részt a mentésben.
Az ecuadori konzulátus munkatársa, László György a helyszínről tudósította az M1 Híradót. Elmondta: az Ecuadorban élő magyarok többsége Quitóban és környékén lakik. Akikkel eddig fel tudták venni a kapcsolatot, mindannyian jól vannak. Beszéltek a Guayaquilben élő magyarokkal is, ők sem sérültek meg, és anyagi kár sem érte őket.
A földrengés helyi idő szerint szombat este nyolc órakor történt, fészke 19 kilométeres mélységben, epicentruma pedig 14 kilométerre északnyugatra volt Pedernales városától. Az első, nagy erejű földmozgást 55 utórengés követte, volt köztük 5,6-es is.
Előbb szökőárriadót rendeltek el Ecuadorban és Peruban is, de utóbbi országban rövid időn belül lefújták a riasztást.
Jorge Glas ecuadori alelnök nyugalomra intette a lakosságot, és közölte: a mobiltelefon-hálózat szolgáltatói ingyenes üzenetküldést tettek lehetővé a tengerpart menti Manabi és Esmeraldas tartományokban.
A földrengés jelentős károkat okozott az epicentrumhoz közeli területeken, de tőle messzebb is, például Guayaquil városában. A közösségi médiában fényképek jelentek meg egy összedőlt guayaquili hídról, bevásárlóközpontok megrepedt falairól és beomlott tetőszerkezetéről, valamint megsemmisült lakóházakról.
Bezárták a Manabi tartományban lévő Manta város repülőterét, miután a földmozgás következtében komoly károk keletkeztek az irányítótoronyban. A guayaquili repülőteret a megszakadt távközlési összeköttetés miatt kellett lezárni.
Az epicentrumhoz közeli 40 ezres lélekszámú Pedernales város polgármestere - mentőalakulatokat kérve - közölte, hogy az egész település összeomlott. A város sok lakosa a romok alatt rekedt, mások fosztogatásba kezdtek a káoszt kihasználva.
A legfrissebb hírek szerint az első, pusztító földrengést 230 utórengés követte. Hat tartományban szükségállapotot hirdettek ki.
Helyszíni jelentések szerint hétfőre virradóra esett az eső a katasztrófa sújtotta térségben, ahol a szabad ég alatt töltötték az éjszakát a túlélők. Kígyózó sorokban álltak az emberek élelemért, ivóvízért és takarókért az epicentrumtól mindössze 14 kilométerre fekvő város, Pedernales stadionjánál, ahol sátrakat állítottak fel a halottak elhelyezésére és a sérültek kezelésére. Milton Zarata rendőrfőnök szerint a városban 91 ember halt meg, az épületek hatvan százaléka romba dőlt.
Hírügynökségi jelentések szerint a Pedernalestől 180 kilométerre délre fekvő Portoviejóban 130 elítélt megszökött az El Rodeo börtönből, miután leomlottak az intézet falai. Eddig harmincötöt sikerült kézre keríteni közülük. Ecuadorban mintegy 13,5 ezer embert mozgósítottak a biztonsági szolgálatok a közrend fenntartására.
A rengéseket érezni lehetett az epicentrumtól 170 kilométerre fekvő fővárosban, Quitóban is, ahol negyven másodpercen át mozogtak az épületek, az emberek pedig pánikszerűen menekültek az utcára. A főváros egyes részein rövid időre megszűnt az áram- és telefonszolgáltatás.
Bolívia, Venezuela és Kolumbia katasztrófavédelmi szakembereket és segélyt küldött a bajba jutott országba, és Chile meg Mexikó is segélyt, szakértő személyzetet ígért. Felajánlotta országa segítségét John Kerry, az Egyesült Államok külügyminisztere is. Az ecuadori Vöröskereszt nyolcszáz önkéntest mozgósított. Az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi segélyszervezet közölte, hogy Ecuadorba küld egy csapat orvost Kolumbiából.
Nincs összefüggés a japán és az ecuadori földrengések között
A Magyar Tudományos Akadémia szeizmológusa szerint nincs összefüggés az elmúlt napokban előbb Japánt, majd Ecuadort megrázó nagy erejű földrengések között. Tóth László az M1 aktuális csatorna műsorfolyamában azt mondta: még az ilyen nagy erejű földrengések sem ritkák. Egy évben még 8-as magnitúdójú földrengés is van kettő, 7-es erősségű pedig általában húsz történik.
"Véletlen egybeesés", hogy rövid időn belül két ilyen erős földrengés ilyen súlyosan érintett lakott területeket - fogalmazott a szeizmológus. Megjegyezte, hogy Japán és Ecuador térségében egyébként is gyakoriak a földrengések: Ecuador környékén 1900 óta már hét legalább 7-es erősségű földrengés volt. Tóth László elmondta, hogy utórengésekre akár hónapokig is számítani lehet az érintett térségekben.
Japánban három nap 388 földrengés - köztük két nagy erejű, a Richter-skála szerint 7,3-as és 7,1-es erősségű - volt, amelyekben 41-en vesztették életüket.
Habár mindkét ország - Ecuador és Japán is - az úgynevezett csendes-óceáni Tűzgyűrű mentén fekszik, ahol erős és gyakori a vulkanikus tevékenység, az Egyesült Államok Földtani Kutatóintézete szerint az egymástól ilyen nagy távolságra bekövetkező erős földrengések általában nincsenek összefüggésben egymással. Egy nagy erejű földrengés legfeljebb néhány száz kilométeres távolságon belül válthat ki másik nagy földrengést.
Kilenc szlovák állampolgár tartózkodik az országban
A külügyminisztérium adatai szerint jelenleg kilenc szlovák állampolgár tartózkodik Ecuadorban, melyet legkevesebb 272 halálos áldozatot követelő, 7,8-es fokozatú földrengés sújtott. A tárca azonban rámutatott, hogy számuk magasabb is lehet, ugyanis a külföldre utazók számára a regisztrációs nyomtatvány kitöltése önkéntes. „A földrengés napján öt regisztrált szlovák állampolgár tartózkodott az országban” – közölte Peter Stano, a külügyminisztérium szóvivője. Hozzátette: nem kaptak információkat arról, hogy valamelyik szlovák bajba került volna a földrengés vagy annak következményei miatt.
A cseh közszolgálati rádió arról számolt be, hogy két szlovák állampolgár tartózkodik Ecuadorban, ők három cseh kollégájukkal egy fotográfuscsoportot alkotnak, amely az Away utazási iroda szervezésében utazott az országba. Olga Šilhová, az utazási iroda munkatársának közlése szerint a csoport nem a földrengés által sújtott régióban tartózkodik. A fotósok az amazóniai esőerdőt járják, és a legfrissebb információk szerint mindannyian jól vannak – tette hozzá.
