2014. szeptember 13., 07:54

Látványos selfie-t készített a Rosetta

WASHINGTON. Az Európai Ûrügynökség (ESA) üstökösvadász Rosetta szondáján utazó Philae landolási egység lőtte a lenyűgöző fotót az űrszondáról és célpontjáról a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökösről. A felvétel új perspektívát nyújt a szondáról és űrvándorról.
201409121859170.selfie02.jpg

A fekete-fehér fotó szeptember 7-én készült, a Philae perspektívájából megmutatja a Rosetta egyik napelempaneljét és a tőle 50 kilométerre haladó üstököst. Eme utóbbi kisebb „feje” és a „teste” is világosan kivehető.

Az ESA szakemberei blogjukon leírták, két eltérő expozíciós idővel készült fotót kombináltak, hogy kiemelhessék a nüansznyi részleteket. A fotó a Philae felkészítésének részeként született, ez lesz az első alkalom, hogy üstökösön próbálnak landolni egy egységgel.

A Philae a várakozások szerint novemberben ér üstökösfelszínt, addig a Rosettával halad az űrvándor mellett. A szakemberek szeptember 15-én jelentik be, melyik landolási helyet választották ki.

A fotót a Philae CIVA (Comet Infrared and Visible Analyzer) készüléke lőtte. Ez egyike annak a 10 műszernek, amely helyet kapott fedélzetén. A Rosetta maga 11 tudományos készüléket szállít (ezek nem ölelik fel a Philae műszereit.)

A kutatók abban reménykednek, hogy a Rosetta és a Philae révén többet kideríthetnek az üstökösök mechanikájáról.

A Rosetta 2004-ben indult évtizedes útjára, augusztusban érkezett meg az üstököshöz, azóta lenyűgöző fotókat küld haza róla. A 67P/C-G 6,5 földi év alatt kerüli meg a Napot. A tervek szerint a Rosetta akkor is mellette lesz, mikor pályája révén a legközelebb kerül a központi csillaghoz, így lehetővé válik nyomon követni, milyen változásokon megy keresztül a felmelegedés során - írja a Híradó.hu portál.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.