2013. december 30., 17:50

Lassú forintgyengülés várható jövőre

BUDAPEST. Stabil árfolyammozgás jellemezte a forint jegyzését az idén az elemzők szerint. Míg a korábbi években túlzott gyengülés vagy éppen nagymértékű erősödés volt megfigyelhető az euróhoz képest, idén mindössze plusz-mínusz 8-10 forintos sávban történt elmozdulás. Elemzők jövőre sem számítanak jelentős változásra.
Gabler Gergely, az Erste Bank elemzője jövőre sem számít drámai változásra, szerinte kiderülhet azonban hogy melyik régiós valuta állja meg a helyét nehezebb nemzetközi helyzetben is.

"Minimális mértékben gyengül idén a forint az euróhoz képest, gyakorlatilag egész évben stabil volt az árfolyam. Nagyon nagy izgalmak 2013-ban nem voltak. Az elmúlt öt év közül talán az idei volt a legnyugodtabb a magyar fizetőeszköz szempontjából, az árfolyam nagyjából a 290-305 forint/euró közötti tartományban mozgott 2013-ban" – mondta a 180 percben Gabler Gergely, az Erste bank elemzője.

A szakember hangsúlyozta: nagyon kedvező volt a külső környezet az amerikai Fed, a jegybank szerepét betöltő intézmény pénznyomtatási programja a feltörekvő piacok számára elég kedvező helyzetet teremtett a világban, amelyből a forint is sokat tudott profitálni. "A forint a leggyengébb a márciusi jegybankelnök-váltás idején, valamint május-június folyamán volt, amikor belengették, hogy az amerikai eszközvásárlási programot esetleg visszafogják, és nagyobb nemzetközi piaci feszültséget okozott" - jegyezte meg.

Az árfolyam alakulása kapcsán az elemző kiemelte: két fontos tényező dolgozik egymással szemben. Az egyik, hogy az ügyfelek folyamatosan fizetik vissza a devizaalapú hiteleiket, és így a bankok folyamatosan váltják vissza a forintot svájci frankra, euróra, egyéb más devizákra, ami fokozatos nyomást helyez a magyar fizetőeszközre. A másik oldalon azonban a folyó fizetési mérleg erős többlete – ami egyébként a harmadik negyedév során rekordot döntött – stabilitást ad a forintnak.

A forint nagyon hasonlóan teljesített a régiós devizákhoz, a lengyel zloty pont ugyanakkora mértékű elmozdulást mutatott az év során. Ha a cseh koronát nézzük, akkor kicsit más a kép, hiszen a helyi jegybank egész évben igyekezett azt gyengíteni. A cseh valuta így kicsit nagyobb mértékben gyengült, mint a forint.

A magyar alapkamat-vágásokat a piac nagyon kedvezően fogadta, nem büntette a forintot a folyamatosan csökkenő szint miatt. Az azonban a jövő évben derül ki, meddig tud elmenni a Magyar Nemzeti Bank, mikor jön el az a pont, amikor esetleg kamatemelésre is sor kerülhet. 2013 ugyanis a Fed eszközvásárlási programja jegyében telt, amely során már 2012 októbere óta folyamatosan havi 85 milliárd dollárnyi friss pénzt pumpált a rendszerbe. Ezt idén decemberben 75 milliárdra csökkentették, és nagyon valószínű, hogy 2014-ben fokozatosan kivezetik a programot. Év végére tehát akár teljesen meg is szűnhet, így a globális likviditás, ami 2013-at jellemezte, 2014-ben sokkal kisebb mértékű lesz. Ebben a helyzetben már sokkal feszültebb lehet a nemzetközi piaci légkör, és kiderülhet, melyik az a deviza a régiónkban, amelyik az új környezetben is erős lehet.

Az is pozitívan hatott a forintra és az állam külső megítélésére is, hogy az Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, de a nemzetközi hitelminősítők sajnos még nem vették ki hazánkat a befektetési besorolás bóvli kategóriájából – tette hozzá az elemző, aki elmondta még: annak, hogy az IMF-hitelt vissza tudta fizetni az ország, lényegi hatása nem volt a forintra.

A forint 2014-es kilátásai kapcsán Gabler Gergely hangsúlyozta, a legfontosabb, hogy miként alakulnak a nemzetközi folyamatok, de a belpolitika is szerepet játszhat az árfolyam alakulásában. A belső tényezők közül nem annyira a jövő évi országgyűlési választás, hanem inkább az azután következő kormányzati lépések lesznek meghatározóak. "Kérdés, hogy mi lesz a bankszektorral, mi lesz a devizahitelek sorsa" - tette hozzá. "A trend várhatóan a magyar fizetőeszköz lassú leértékelődése lesz, az árfolyam 300-310 forint/euró sávban mozoghat, de lehetnek nagyobb kilengések is. Ha az árfolyam eléri a 320-as szintet, akkor sem kell valószínű, nagyon megijedni" – hangsúlyozta az elemző a Kossuth Rádió műsorában.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.