2012. április 4., 22:07

Küzdelmes élete volt a tízezer éves gyerekmamutnak

MICHIGAN. A szerencsétlenül járt állatnak küzdelmes élete volt. Feltehetően barlangi oroszlánok üldözték amikor eltörte a lábát, de a mamuttal végül emberek végeztek - magyarázta a Michigani Egyetem paleontológiai múzeumának igazgatója.

Vadászok mészárolták le Jukát, a fiatal gyapjas mamutot, amelynek tetemét egy jégfalba fagyva találták Jakutföldön, a Laptyev-tenger partján. Az állat földi maradványainak vizsgálatát most fejezték be orosz és amerikai tudósok. Bár a radiokarbonos vizsgálatok eredményeire még várni kell, a tudósok meggyőződése szerint Juka tízezer éve vagy még régebben pusztult el.

A fogazat és az agyarak alapján halálakor az állat két és fél éves lehetett. A tetem vizsgálata fényt derített arra is, hogy a mamutot küzdelmes élete során mind a barlangi oroszlán, mind az ember megtámadta. Ragadozótól származnak Juka oldalán a behegedt karmolások, ahogy a be nem gyógyult sebek a törzsön és a harapásnyomok a mamut farkán. A paleontológusok felfedezték, hogy eltört az ormányos egyik hátsó lába is - olvasható a Discovery News hírportálon.

"A jelek szerint a barlangi oroszlán által üldözött Juka elesett, és eltört a lába, ekkor léptek a színre a vadászok, ők végeztek a mamuttal" - magyarázta Daniel Fisher professzor, a Michigani Egyetem paleontológiai múzeumának igazgatója, aki az állat irháján "bizarr sérülések" sokaságát fedezte fel, beleértve a koponyától a hát közepéig tartó hosszú, egyenes vágást. "Leginkább a mamut hája és a nagy csontok érdekelték a vadászokat" - mutatott rá az amerikai paleontológus. A mamut koponyáját, gerincét, bordáit és medencéjét eltávolították. A koponyát és medencét a közelben fedezték fel, a gerinc jelentős része és a bordák háromnegyede azonban hiányzik.

A vadászok elvitték a belső szerveket, kikanyarítottak néhány jókora darabot a combokból, érintetlen viszont a lábszár és a törzs izomzata. "Ez az első viszonylag ép, lágy részekkel együtt fennmaradt mamuttetem, amelyen láthatók az emberi ténykedés nyomai" - hangsúlyozta Daniel Fisher. Ami megmaradt Jukából, azt a közelben rejtették el a vadászok, és sohasem tértek vissza a zsákmány többi részéért.

A lelet érdekessége a gyapjas mamut szőrzete, amely Juka esetében vörösesszőke. 2006-ban vetették fel a tudósok DNS-vizsgálatok alapján, hogy a mamutok szőrzete a feltételezettnél világosabb lehetett, de Juka szolgáltatta az első bizonyítékot az elmélet alátámasztására.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.