2017. augusztus 18., 18:38

Külhoni Magyarságért Díjat kapott Zupko Mária gyógypedagógus és Vadkerti Imre énekes

BUDAPEST. "A külhoni magyarok felelőssége hármas: felelősséggel tartoznak saját maguk iránt, a többi elszakított nemzetrész iránt, valamint az egyetemes magyarság iránt is" – ezzel a gondolattal nyitotta meg Semjén Zsolt, nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a Külhoni Magyarságért Díj átadó ceremóniáját. A díjazottak közt két felvidéki kiválóság is helyet kapott: a kurátorok díjjal jutalmazták Zupko Mária füleki pedagógust és Vadkerti Imre gútai énekes-előadóművész.
201708181849500.DSC_2371.JPG
Galéria
+4 kép a galériában

1995 óta hagyomány, hogy az államalapítás ünnepe közeledtével a kiemelkedő
teljesítményt nyújtó, vagy rendkívüli tehetséggel bíró, és az ezzel együtt a nemzetéért
munkálkodó, külhoni egyéniségeket díjjal jutalmazzák.

A Magyar Országház vadásztermében Semjén Zsolt, a Magyar Köztársaság miniszterelnök-helyettese beszédében úgy fogalmazott, az anyaországi és a külhoni magyarság ezzel a díjjal is bizonyítja, hogy elválaszthatatlan egymástól: „Minden eredmény, amit egy nemzetrész nagyjai elérnek, kihatással van az egyetemes magyarság, valamint a többi külhoni magyar közösség életére is, hiszen a siker mindenki számára precedens. Magyarország feladata, hogy erős diplomáciai háttérrel, s ha kell, anyagi forrásokkal álljon a külhoni magyar közösségek mellett az identitás megőrzéséért folytatott harcban“ – fogalmazott a politikus, aki úgy véli, a magyar állampolgárság felvételének lehetősége „acélabroncsként“ fogja össze a közösséget.

„Hamarosan az egymilliomodik új magyar állampolgárt köszönthetjük közjogi értelemben is közöttünk“ – mondta Semjén, aki leszögezte: a magyar kormány a továbbiakban a személyes és a gazdasági kapcsolatok katalizátora kíván lenni a külhoni közösségek és az Anyaország között.

A Külhoni Magyarságért Díj erősíti a kapcsolattartás és kapcsolatápolás személyes voltát, s azt, hogy egyek vagyunk, egységben élünk és munkálkodunk: „Ugyanazt kell csinálnunk mint Izraelnek, ha Izraelnek szabad, nekünk is. Minden magyart meg kell védenünk, éljen bárhol a világban. Az Anyaország minden magyar otthona, amely haza várja“ – zárta a
gondolatokat a miniszterelnök-helyettes. Õ és Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár fogott kezet a Magyar Köztársaság miniszterelnökének díjazottaival, egyebek mellett Vadkerti Imre gútai énekes-előadóművésszel és Zupko Mária füleki speciális pedagógussal.

"Nagyon-nagyon szeretném, ha a jó Isten adna még jópár évet és sok erőt, egészséget, hogy ezt tudjam tovább vinni. De azt is fontosnak tartom elmondani, hogy ez a díj nem csak engem illet, hanem az összes kiváló zenésztársamat is, akikkel együtt muzsikálhatok és segítettek eljutni idáig. Hálás vagyok a magyar kormánynak azért, hogy nem feledkezik meg a külhoni közösségekről" - mondta a díj átvételekor Vadkerti Imre.

"Teszem a dolgom, amíg tudom, s amíg lehet" - Antall Józseftől idézett Zupko Mária, aki a továbbiakban is "sorkatonaként" kíván szolgálni: "A nemzet házában átvenni ezt a díjat maga a csoda. Nagy lendületet ad a feladataim teljesítéséhez: a fogyatékkal élőkkel, azon belül is a magyarajkúakkal, rengeteg a kihívás. Köszönöm az elismerést, a munka megy tovább!"

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Külhoni Magyarságért Díj tizenegy díjazottja közül kiemelte a venezuelai magyar közösséget, amelyet bár nem üldöznek, de kaotikus, nyilvánvalóan diktatórikus állapotban, létbizonytalanságban él. Semjén Zsolt ezért a venezuelai magyarságnak azt üzente: Magyarország a hazájuk, bármikor jöhetnek, családostul is, és azok is, akik már nem tudnak magyarul, mert Magyarország minden segítséget meg fog adni nekik. Hangsúlyozta: a venezuelai magyaroknak tudniuk kell, hogy ők ide nem menekülnek, nem emigrálnak, hanem hazajönnek. "Ez üzenet minden magyarnak a világban, hogy bármi történik, Magyarország a hazájuk, Magyarország tárt karokkal várja őket" - jelentette ki.   

Semjén Zsolt felidézte, hogy tavaly a díjat zömmel olyanok kapták, akiket Romániában üldöznek és joginak álcázott magyarellenes lépésekkel támadják őket, mert a magyar nemzet emblematikus képviselői. Szerinte ez a tendencia nem ért véget, ezért a díjazottak közül külön szólt Horváth Annáról, Kolozsvár volt alpolgármesteréről, akit szerinte "egyfajta vértanúságot szenvedett", és "nyilvánvalóan koncepciós, mondvacsinált, nevetséges, aljas magyarellenes támadás" áldozata lett. Hangsúlyozta: a magyar állam nem engedi el a kezét, ahogyan egyetlen nemzetrésznek és magyarnak sem, akit azért üldöznek, mert magyar.   

Idén tizenegy ember, illetve szervezet kapta meg Külhoni Magyarságért Díjat, amelynek alapításáról 2011-ben döntött a kormány.   

A díj a külhoni magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, a nemzet örökségének megőrzésében, az egyházi életben, a tudományban a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszervezőségben kiemelkedő tevékenységet végző magyarországi és a külföldi személyeknek és szervezeteknek adományozható.   

Díjat kapott Zupko Mária (Szlovákia) gyógypedagógus, Vadkerti Imre (Szlovákia) színész-énekes, Verebes Krnács Erika (Szerbia) előadóművész, Pénzes János (Szerbia) szabadkai megyéspüspök, a Nagydobronyi Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon (Ukrajna), Cár Anna (Szlovénia) tanár, Lengyel Ferenc és Lengyel Melinda (Ausztria) tanár és a venezuelai magyar közösség. A miniszterelnök díjat adományozott továbbá Horváth Annának, Kolozsvár volt alpolgármesterének, Kató Bélának, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökének és Tamási Zsolt Józsefnek, a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceum volt igazgatójának.

201708181849500.DSC_2371.JPG
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.