2015. december 2., 12:33

Közzétette a legjobb alap- és középiskolák ranglistáját az INEKO

POZSONY. A Gazdasági és Szociális Reformok Intézete, az INEKO kedden közzétette a legjobb szlovákiai alap- és középiskolák ranglistáját.
201512011652020.Ineko00.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A rangsor élmezőnyét az a pozsonyi Karloveská utcai alapiskola vezeti, amely az Assisi Szent Ferenc Összevont Iskola szerves részét képezi. Második helyre a vágbesztercei (Považská Bystrica) Szlovák partizánok utcájában található alapiskola került, a 3. helyre pedig az eperjesi (Prešov) Fürdő utcai alapiskola jutott.

A középiskolák rangsorát a nagyszombati (Trnava) Kukuèín utcai Kereskedelmi Akadémia vezeti, amelyet az eperjesi (Prešov) Pilzeni utcában működő Elektrotechnikai Szakközépiskola, illetve a trencséni (Trenèín) Milan Hodža Kereskedelmi Akadémia követ. A gimnáziumok között a vezető helyet a pozsonyi Juraj Hronec Gimnázium foglalja el, amelyet a különlegesen tehetséges gyerekek által látogatott, szintén fővárosi Teplická utcai gimnázium, továbbá a kassai Posta utcai gimnázium követ.

A további iskolák eredményei a skoly.ineko.sk portálon érhetők el, amely adatai a tanulók rendkívüli eredményeivel, a középiskolák esetében pedig a végzősök munkanélküliségére vonatkozó adatokkal egészülnek ki. "Azon adatok közül, amelyek nem számítanak be az értékelésbe, ám az iskolákról alkotott világosabb képhez azokra is szükség van, időszerűsítettük az Állami Iskolai Felügyelet (ŠŠI) eredményeit, a diákonkénti pénzösszegek nagyságát és az információs, illetve kommunikációs technológiák oktatás során történő kihasználásának mértékét" – tette hozzá az INEKO.

Az INEKO honlapján arra hívja fel a figyelmet, hogy az új ranglisták több időszerű adat kiegészítésével függnek össze. Az alapiskolák esetében az értékelés során figyelembe veszik a Kilencedikesek tesztelését (Monitor 9), ami 80 százalékos súllyal bír, továbbá az oktatási tárca által értékelt rendkívüli eredményeket, amelyek 20 százalékot képeznek. A szakközépiskolák esetében a Tesztelés 9-et az írásbeli érettségi helyettesíti (40 százalék). Legnagyobb súllyal (50 százalék) azonban a diákok régión belüli érvényesülése bír, tehát a végzősök munkanélkülisége mértékének és a járás (az iskola székhelye szerint) munkanélkülisége mértékének az arányát veszik figyelembe. A rendkívüli eredmények a szakközépiskolák esetében 10 százalékos súllyal bírnak. A gimnáziumok esetében az INEKO ugyanazokat a mutatókat vette figyelembe, mint a szakközépiskolák esetében, de a gimnáziumok esetében ezek a mutatók másféle súllyal bírnak (60, 25 és 15 százalék). Valamennyi iskola esetében azonban úgy veszik figyelembe az utóbbi négy tanévre vonatkozó adatokat, hogy az újabb adatok az értékelés során nagyobb súllyal bírnak.

Az INEKO arra is figyelmeztet, hogy a diákok eredményeinek értékelése nem tükrözi az egyes iskolák tanulói közti olyan különbségeket, amelyeket az oktatási folyamaton kívüli más tényezők (pl.: a szociális különbségek) okoztak. Az értékelések az iskola hozzáadott értékét, tehát azt sem mérik, hogy az iskola az adott időszakban milyen ismeretekkel és képességekkel vértezte fel saját tanulóit. Az INEKO ezért arra hívja fel a figyelmet, hogy az értékelés teljes mértékben nem árulkodik az iskola minőségéről.

201512011652020.Ineko00.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.