2018. július 7., 08:25

Korea: Valós leszerelés?

Észak-Korea értékelése szerint a Mike Pompeo amerikai külügyminiszter vezette delegáció phenjani tárgyalásai "sajnálatos" kimenetelűek voltak, és a találkozókon Washington egyoldalúan próbálta rákényszeríteni Észak-Koreát arra, hogy feladja atomprogramját, s emiatt "meginoghat az atomfegyver-mentesítést illetően eddig szilárdan vallott" eltökéltségük.

Korea - rakéta
Fotó: TASR

Heather Nauert szóvivő tudatta: az észak-koreai fővárosban folytatott megbeszéléseken az atommentesítés mellett a koreai háborúban elesett amerikai katonák földi maradványainak hazaszállítása is téma volt.

Az amerikai külügyminisztert kísérő újságírók beszámolója szerint Pompeo rövid időre otthagyta a tárgyalóasztalt, hogy biztonságos vonalon tájékoztassa Donald Trump amerikai elnököt a fejleményekről.

Pompeo Kim Jong Csollal, az észak-koreai állampárt központi bizottságának alelnökével folytatott megbeszélése előtt kijelentette: az Egyesült Államok célja Észak-Korea teljes atommentesítése.

Kim Jong Csol nem nyilatkozott az atommentesítésről, mindössze azt mondta: "vannak dolgok, amelyeket tisztáznom kell".
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető június 12-én találkozott Donald Trump amerikai elnökkel, akinek azt állította: elkötelezett a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése mellett. Ennek pontos részletei viszont egyelőre nem ismertek.

Észak-Korea május végén külföldi újságírók jelenlétében leszerelte nukleáris kísérleti telepét Punggje-riben, ahol hat kísérleti atomrobbantását korábban végrehajtotta. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség azt írta: teljesen felszámolták a létesítményt annak érdekében, hogy Phenjan mindenki számára átláthatóan biztosítsa, felhagyott a kísérleti atomrobbantásokkal.

Phenjan nemzetközi szakértőket nem hívott meg az eseményre, ami megfigyelők szerint csökkenti a rezsim által tett engedmény értékét.
Szakértők véleménye megoszlik azzal kapcsolatban, hogy a kísérleti telepet valóban használhatatlanná tették-e. A tamáskodók szerint Phenjannak a hat kísérleti robbantás után már nincs szüksége a punggje-ri telepre, és szükség esetén rövid idő alatt újjá is lehet építeni.
Mások azt emelik ki, hogy Észak-Korea előfeltételek nélkül vállalta az üzem lerombolását, illetve anélkül, hogy bármit kért volna cserébe az Egyesült Államoktól, ami szerintük arról tanúskodik, hogy a phenjani rezsim komolyan gondolja változtatási szándékát.

A koreai ügyekkel foglalkozó, 38 North nevű amerikai portál június végén azt jelentette, hogy Észak-Korea továbbra is végez fejlesztési munkálatokat a jongbjoni atomerőműben. Ezek a munkálatok azonban lehet, hogy teljesen függetlenek Phenjan nemrég tett ígéreteitől a nukleáris leszerelésre vonatkozóan.

Észak-Korea kifejezetten borúlátóan összegezte az amerikai delegáció látogatását. A külügyminisztérium egyik szóvivője közleményében azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy elárulta a Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető között júniusban létrejött csúcstalálkozó szellemiségét azzal, hogy "egyoldalú és rablásszerű" követeléseket fogalmazott meg arra vonatkozóan, hogy Phenjan számolja fel nukleáris programját teljes egészében, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan módon.

A phenjani közlemény szerint "nagyon aggasztó" kimenetelűek voltak a Pompeo által folytatott megbeszélések, mert azok egy olyan "veszélyes szakaszhoz vezettek, amely miatt meginoghat az atomfegyver-mentesítést illetően eddig szilárdan vallott eltökéltségünk".
"Az elvárásaink és a reményeink (az amerikai féllel szemben) olyan naivak voltak, hogy az már szinte bolondság" - tette hozzá a szóvivő.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.