Kopaszodást okozhat a helytelen fogmosás
Azt, hogy a nem megfelelő szájápolásnak is következményei vannak, csak évekkel, évtizedekkel később tapasztaljuk meg. A helyes szájápolást gyerekkortól kellene tanítani, és nem elméleti oktatás formájában - állítják a fogorvosok. Azt mondjék, lényeges, hogy minden felszínt alaposan megtisztítsunk. "Nem a fogmosások száma vagy a fogkefe minősége a lényeg, hanem hogy minden felszínt érintő legyen a folyamat.
Amit a fogmosás során a fogfelszínekről nem távolítunk el, két hét alatt rétegzett lepedékké alakul. A fogkő tulajdonképpen elmeszesedett, ételeredetű, szerves lepedék a fogakon. Ha a fogkő közvetlenül az íny közelében található, az íny könnyen fellazul, felduzzadhat, ödéma alakulhat ki, aminek következtében a fogkő könnyen behatol az íny alá is.
"Az állandó érdes felszínre újabb lepedékrétegek rakódnak le. Biológiailag olyan rendszer alakul ki, amely az oxigént nem kedvelő baktériumoknak kedvez, a lepedék lerakódása az íny alatt egyre mélyül, ez pedig komoly fogágybetegséget okozhat" - mondja dr. Windisch Péter, a Magyar Paradontológiai Társaság elnöke.
A lepedékre, fogkőre mindenkinek van válaszreakciója, néha ez "csak" ínygyulladás. De kialakulhat kiterjedt ínygyulladás, a fogágy csontállományának lebomlása, és egyéb súlyos előrehaladó fogágybetegség is, amely már a szervezet egyéb folyamataira is kihathat.
Egy magyar kutató mutatta ki először, hogy a fogágybetegséget okozó baktériumtörzsek megjelenhetnek az érfalakban is, emlékeztet Windisch doktor hozzáfűzve: a fogágybetegség szerepet játszhat az érelmeszesedésben vagy a körülírt kopaszodásban is. "Számos kutató feltételez bizonyos kapcsolatot a koraszülés és a kisebb magzati súly, valamint a fogágybetegségek között is" - nyilatkozta az origonak.