Kinevezték az Andrej Babiš vezette új cseh kormányt

A kormányfővel együtt 15 tagú kabinetben a miniszteri tisztségeket az októberi képviselőházi választáson győztes ANO mozgalom 5 képviselője és 9 párton kívüli szakember töltik be. Babiš az előző Bohuslav Sobotka (ÈSSD/ Cseh Szociáldemokrata Párt) vezette kormányból 5 minisztert megtartott.
Közülük Martin Stropnický korábbi védelmi miniszter lett az új külügyminiszter. Karla Šlechtová, az eddigi regionális fejlesztési miniszter pedig ezentúl a védelmi tárcát fogja irányítani, míg az új pénzügyminiszter Alena Schillerová, aki eddig a tárcavezető helyettese volt. Tovább folytathatja eddigi munkáját Richard Brabec környezetvédelmi miniszter, Robert Pelikán igazságügyi- és Dan ok közlekedési miniszter. Az új cseh kabinet szerda délután meg is tartotta első kormányülését.
Az Andrej Babiš vezette új cseh kormánynak egy hónapja van arra, hogy elnyerje a prágai törvényhozás jóváhagyását. Szakértők szerint biztos, hogy a 200 fős alsóház jelenleg nem szavazna bizalmat a Babiš-kabinetnek.
Elutasította a kötelező kvótákat az új cseh kormányfő
Andrej Babiš új cseh kormányfő elutasítja a migránsok kötelező kvóták szerinti elosztásának állandó mechanizmusát az Európai Unió tagállamai között, ahogy azt az európai menedékrendszer (dublini szabályozás) megreformálására kidolgozott javaslat tartalmazza.
A cseh képviselőház európai ügyekkel foglalkozó bizottságának szerdai ülésén Prágában Andrej Babiš felhívta Brüsszel figyelmét arra a veszélyre, hogy az ügy új feszültséget teremthet az Európai Unióban, s ennek következtében esetleg további országok válhatnának ki a szervezetből.
"Az Európai Parlament javaslata (a dublini szabályozás módosítására) elfogadhatatlan, mi nem értünk egyet vele. Kitartunk amellett, hogy a kvóták ne legyenek a javaslatban" - jelentette ki Babiš a cseh parlamenti bizottságban. Ugyanakkor - jegyezte meg - a dublini szabályozás reformjára irányuló javaslat néhány eleme pozitívnak minősíthető. Példaként a menedékkérelmek gyorsabb elbírálását hozta, ami hatékonyabbá tehetné a be nem fogadott migránsok visszaküldését származási országukba.
A parlamenti bizottság javasolta a cseh kormányfőnek: követelje, hogy minden változtatásról csak konszenzuális alapon születhessen döntés.
Az Európai Bizottság kvótaügyben Csehország, Magyarország és Lengyelország ellen indított eljárásával kapcsolatosan Babiš közölte: levelet ír Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben részletesen megindokolja Prága álláspontját, és személyes találkozót is kér Junckertől. Erre várhatóan a jövő évben kerülhet csak sor. "Eljárásomat egyeztetni kívánom Lengyelországgal és Magyarországgal, amelyeket szintén érint a kvótaper" - szögezte le Andrej Babiš, akinek kormányát szerdán nevezte ki a cseh államfő.
A bizottsági ülésen Babiš azt is kijelentette, hogy ellenzi a közös európai hadsereg felállítását. "A tagállamok hadseregeinek anélkül kellene elmélyíteniük együttműködésüket, hogy integrálódjanak" - vélekedett a cseh kormányfő.