2013. szeptember 25., 13:39

Kihelyezett osztállyal küzdenek a magyar gyermekekért

DUNASZERDAHELY. Dunaszerdahelyen a Szabó Gyula Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola szeptembertől kihelyezett osztályt nyitott a város Kelet lakótelepén, ahol eddig csak szlovák tanítási nyelvű alapiskola működött. A kihelyezett osztályban 16 magyar kiselsős tanul.

 

 

Szinte nincs olyan országos rendezvénye a szlovákiai magyar szervezeteknek, ahol nem esik szó a legutóbbi népszámlálás riasztó adatairól: tíz év alatt 62 ezerrel lettünk kevesebben. Sok településen radikálisan megváltoztak az etnikai arányok, és nem a magyarok javára. A közösségünket negatívan érintő változás még a korábban majdnem színmagyar Dunaszerdahelyen is tetten érhető.

A felvidéki magyarság fellegvárának tartott város három magyar alapiskolájában összesen 166 elsős kezdte meg tanulmányait az új tanévben, a két szlovák alapiskolában pedig 99. Ha a szlovák és a magyar nemzetiségűek számát vesszük alapul, feltűnő a különbség: a magyar nemzetiségűek aránya a városban 75 százalék, a magyar alapiskolába íratott gyermekek aránya csupán közel 63 százalék.

A Dunaszerdahely keleti városrészében működő Jilemnický utcai szlovák alapiskola népszerű oktatási intézmény. Sok magyar szülő küldi ide a gyermekét. Évről-évre egyre több.

A 2003/2004-es tanévben 62 elsős tanult a Jilemnický utcai iskolába, a 2010/2011-es iskolaévben már 88. Tavaly, minden korábbi rekordot megdöntve, 93 elsőst írattak a szülők ebbe az oktatási intézménybe. Ezeknek az elsősöknek egy része a környező falvakból kerül ki.

Az ok prózai: aki a Keleti lakótelepről magyar iskolába küldte gyermekét, a közlekedést nagyrészt személygépkocsival vagy a városi tömegközlekedéssel tudja megoldani. Több magyar szülő megerősítette: azért választotta gyermekének a Jilemnický utcai szlovák alapiskolát, mert ez van lakhelyükhöz legközelebb.

A városi önkormányzat úgy döntött, alternatívát kínál fel a környéken lakóknak a kihelyezett magyar tanítási nyelvű osztály megnyitásával.


"A szülők részéről nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk. A kihelyezett osztály a Barátság téri óvoda egyik szárnyában működik. Ahhoz, hogy az osztály megnyíljon, az önkormányzat hathatós segítségére is szükség volt. Az önkormányzat finanszírozta ugyanis az osztálytermek és a hozzá tartozó szociális helyiségek teljes felújítását. A gyerekek testnevelés órája és étkeztetése a szomszédos szlovák alapiskolában biztosított" - mondta portálunknak Molnár Tímea, a dunaszerdahelyi városi hivatal közoktatási, szociális, sport és kulturális főosztályának vezetője.

A kihelyezett osztály megnyitását az oktatási intézmények finanszírozásáról szóló 325/2012. számú törvény teszi lehetővé. A városi hivatal illetékes főosztálya erre hivatkozva kért engedélyt az oktatási minisztériumban a kihelyezett osztály megnyitására.

 

"Az engedély kérvényezésénél fel kellett mutatni az iskola alapítólevelét, továbbá igazolást arról, hogy a kihelyezett osztály számára fenntartott helyiségek munkabiztonsági szempontból megfelelőek. Emellett szükség volt azon település képviselő-testületének beleegyező döntésére, amelynek a területén működik majd a kihelyezett osztály. Ez a mi esetünkben a dunaszerdahelyi volt." - tájékoztatott Molnár Tímea.

 

 

A kihelyezett osztály működtetése az anyaiskola költségvetését terheli. Neki kell megtérítenie a bérleti díjat, a pedagógus és nem pedagógus alkalmazottak bérét, valamint a fenntartási költségeket.

Az elkövetkező évek mutatják majd meg, hogy a kihelyezett osztály mennyire lesz népszerű a dunaszerdahelyi Kelet lakótelep magyar családjai körében. Nem mondhatják azonban, hogy a választás lehetősége nem adatik meg számukra. Gyermekük - ha úgy döntenek -, anyanyelvén tanulhat, lakóhelyükhöz közel. Még nagyobb a magyar tanítási nyelvű iskolák kihelyezett osztályainak létjogosultsága az ún. szórványban, ahol nem él tömbben a magyarság.

Szigeti László volt oktatási miniszter, az MKP Országos Tanácsának elnöke a dunaszerdahelyi kihelyezett osztály megnyitását követendő példának tartja. "Fontos, hogy minél több gyermek anyanyelvű képzésben vegyen részt. A helyi közösségeknek meg kellene vizsgálniuk azt a lehetőséget, hogy a nagyobb városokban, járási székhelyeken, szórványvidéken, mindenütt, ahol lehetőség van rá, magyar tanítási nyelvű kihelyezett osztály nyíljon. Valószínűnek tartom, hogy a későbbiekben ezt az osztályt tovább lehet bővíteni. Úgy gondolom, a kihelyezett osztályok megnyitása hatékony módszer lehet annak megelőzésére, hogy a magyar gyerekeket a szülők szlovák iskolába írassák." - mondta portálunknak az MKP volt oktatási minisztere.

Megosztás