Ki Spanyolország új miniszterelnöke?
Pedro Sánchez Pérez-Castejón nemcsak a kormányfői posztot, hanem a nagy politikai túlélő címet is megörökölheti elődjétől, Mariano Rajoytól; hiába jósolták többször is bukását, politikai karrierjének végét az elmúlt években, most mégis Spanyolország miniszterelnöke lesz belőle.
A 46 éves közgazdász végzettségű szocialista politikus több mint 20 éves politikai karriert tudhat maga mögött. Sokáig Brüsszelben dolgozott, a spanyol közvélemény előtt a 2015-ös országos parlamenti választások előtt szinte ismeretlen volt.
Pártja tőle remélte, hogy a konzervatívoktól elszenvedett 2011-es súlyos választási vereség után győzelemre vezeti őket, de 2015 decemberében még rosszabbul szerepeltek.
Az akkori választások után, a győztes konzervatív Néppárt (PP) nem tudott kormányt alakítani, mert nem volt meg hozzá a szükséges parlamenti többsége. Mariano Rajoy ezért visszautasította a király felkérését, és nem mérettette meg magát a parlamentben miniszterelnök-jelöltként.
Ezzel szemben Pedro Sánchez, mint a választásokon második helyen végzett Spanyol Szocialista Munkáspárt(PSOE) kormányfő-jelöltje megpróbált létrehozni egy baloldali koalíciós kormányt, ám kísérlete kudarcba fulladt, a parlament nem szavazott neki bizalmat.
A hónapokig tartó belpolitikai patthelyzet után meg kellett ismételni a választásokat 2016 nyarán.
A szocialisták Sánchez vezetésével ekkor történetük legrosszabb választási szereplését érték el, bár megőrizték ellenzéki vezető szerepüket, de eddigi legkisebb, 84 fős frakciójukat alakíthatták meg.
A párt népszerűsége addig soha nem látott mélypontot ért el. A választási kudarcok és bírálatok ellenére a PSOE főtitkára továbbra is talpon maradt, és elszánt ellenzője volt annak, hogy pártja bármilyen módon együttműködjön a parlamenti választásokon győztes, de kisebbségben lévő konzervatívokkal. Pártjában azonban belső válság robbant ki a kérdésben. Sánchez álláspontját a vezetőtestület leszavazta, ez pedig lemondásához vezetett. Parlamenti mandátumát is visszaadta.
A szocialisták pedig végül tartózkodásukkal engedték kormányt alakítani a Néppártot (PP), és így véget vetettek kilenc hónapnyi politikai bénultságnak.
Sánchez azonban tavaly tavasszal újraindult a szocialista párt vezetéséért, és sokak legnagyobb meglepetésére visszanyerte korábbi posztját. Az elemzők győzelmét azzal indokolták, hogy a párttagságot feldühítette, ahogy a pártvezetés ősszel lényegében "eltávolította" őt, valamint az is, hogy a szocialisták hagyták a konzervatívokat kormányt alakítani.
Az elmúlt három évet nagyban jellemezte a két legnagyobb spanyol politikai párt vezetője, Mariano Rajoy és Pedro Sánchez párharca.
Vitáik, ideológiai különbségeik ellenére azonban több jelentős ügyben képviseltek nyilvánosan közös álláspontot, ilyen például a katalán függetlenségi törekvések elutasítása, Spanyolország egységének védelme.
Az egykori kosárlabdázóból lett politikus nős, két lánya van, ha csak teheti minden nyilatkozatában megemlíti őket. Felesége gyakran
vesz részt a politikai eseményeken és nyilatkozik is.