Kettős jubileumot ünnepelt a két Komárom

A többhelyszínes ünnepség a városi rangot adományozó IV. Béla király Európa-udvarban található szobránál helyi középiskolások múltidéző műsorával kezdődött. A díszvendégek között megjelent Czimbalmosné Molnár Éva - Magyarország szlovákiai nagykövete, Berényi József – a Magyar Közösség Pártja (MKP) országos elnöke és Farkas Iván – az MKP gazdasági alelnöke, továbbá Fazekas László – a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke, Beke Sándor rendező – Komárom díszpolgára, valamint Rév- és Dél-Komárom önkormányzata - élén Stubendek László és Molnár Attila polgármesterrel, illetve több helyi kulturális és oktatási intézmény vezetője valamint közeli település polgármestere is.
Az Európa-udvarból az ünneplő tömeg átvonult a szomszédos Klapka térre, ahol Weszelovszky Gábor, a házigazda városi hivatal főosztályvezetője köszöntötte a jelenlevőket, majd Stubendek László, Révkomárom polgármestere engedélyezte a város zászlajának felvonását a kifejezetten erre az alkalomra készített, korabeli címerrel díszített zászlórúdra. A zászlótartó talapzatán egy latin, szlovák és magyar nyelvű emléktábla hirdeti Komárom várossá válásának tényét. A városatyák azt tervezik, hogy ezentúl a jeles napokon, illetve rendezvényeken mindig felvonják majd a város zászlaját.
A kettészelt város képviselő-testületeinek együttes ülése a Tiszti Pavilon dísztermében zajlott, ahol szigorú biztonsági intézkedések mellett megtekinthető volt a komáromi levéltárban őrzött, Mária Teréziától kapott eredeti adományozó oklevél is. A városatyák ünnepélyes bevonulása után Stubendek László nyitotta meg az ünnepi ülést, majd átadta a szót dél-komáromi kollégájának. Molnár Attila polgármester beszédében hangsúlyozta: mindig szívesen jönnek át a Duna bal partjára, mert „másként szól a magyar Himnusz a Felvidék bástyájában, mint a csonka kis Komáromban“. Hozzáfűzte: megpróbálják megérteni, hogy mit jelent magyarnak lenni az immár Szlovákiához tartozó Komáromban. „Két országban, de egy városban élünk – e gondolat jegyében próbáljuk élni a mindennapjainkat. Egy a tábor, egy a zászló...“ – szögezte le.
A magyar és szlovák nyelven zajló ünnepség szervezői a számos jeles helyi és környékbeli személyiség mellett Áder Jánost, Magyarország és Andrej Kiskát, Szlovákia államelnökét is meghívták a jubileumi megemlékezésre. A két államfő ugyan egyéb teendőik miatt nem jelenhettek meg a rendezvényen, de mindketten üdvözlő levéllel tisztelték meg az ünneplő sokaságot.
Áder János levelét Turi Bálint, Dél-Komárom alpolgármestere olvasta fel. Kiemelte: Komáromnak mindig kitüntetett helye volt a Kárpát-medencében. Minden megvolt itt, ami a települést naggyá tehette. Nem csoda, hogy az elsők között kapta meg a város kiváltságait. Az államfő levelében megüzente: erőforrásként tekintsünk az előző évszázadokra. Ne csak a múltban, hanem a jelen kihívásaiban, a személyes és közös céljainkban keressük magunkat. Végül leszögezte: Komáromnak ma is ugyanaz a feladata, ami 750 évvel ezelőtt volt: „összekötni a két partot, sorsokat, célokat és embereket“, s hozzátette: Isten éltesse Komáromot.
A levél felolvasása után Stubendek László a jeles évfordulóhoz kötődő történéseket idézte fel, eközben méltatva Komárom jelentőségét – azokat az eseményeket, amelyekkel a város beírta nevét a történelembe. Hangsúlyozta: Komáromban az elmúlt évszázadokban mindig toleráns lakosság élt, azaz a különféle nemzetiségű és vallási hovatartozású emberek békésen, jól megfértek egymás mellett, s ennek napjainkban is így kell lennie. Kiemelte a komáromiak sokszor bizonyított, példaértékű hazaszeretetét, bátorságát és szabadságba vetett hitét. „A város nem csak falakból áll, hanem a közösség adja meg az esszenciáját... Utódainknak olyan jövőt biztosítsunk, ahol nem csak a jelennek, hanem a jövőnek is élhetnek!“ – szólt a város vezetőjének üzenete.
Andrej Kiska levelét Weszelovszky Gábor olvasta fel. A szlovák államfő abban megköszönte a komáromiak meghívását, és üdvözölte az ünneplőket, majd elismerő szavakkal illette a rév- és dél-komáromiak együttműködés iránti nyitottságát, amivel nem csupán két várost, hanem két országot is összekötnek. Úgy véli, hogy együttműködésük valóban gyümölcsöző, aminek egyik ékes bizonyítéka a tervezett Duna-híd. Hangsúlyozta: ezeken a szilárd alapokon tovább kell építkezni, s ehhez mindkét parton ügyes, céltudatos emberekre van szükség.
A képviselő-testületek együttes ülése után a két város polgármestere aláírta az ünnepi eseményt rögzítő díszoklevelet. Végül a Selye János Gimnázium, az Ipari Középiskola és a Marianum Egyházi Iskolaközpont diákjai, valamint az ÉS Színház és a Matica slovenská helyi alapszervezete mellett működő Dramaťák színjátszó csoport tagjai zenés-dalos-irodalmi műsor (rendezte: Kiss Péntek József) keretében mutatták be Komárom történelmének jelentős állomásait. Klapka György szerepében Dráfi Mátyás, Jászai Mari-díjas, érdemes művész lépett a közönség elé, közreműködött a Concordia Vegyeskar.
