Kerry: erősíteni kell az amerikai-német kapcsolatokat
John Kerry hangsúlyozta, hogy Németország nemzetközi jelentősége és felelőssége egyre nagyobb, és a két ország közös munkája a transzatlanti együttműködés "motorja". Ugyanakkor az utóbbi időszakban "a közös úton voltak buktatók" is - tette hozzá, utalva az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtő programjainak lelepleződéséből fakadó feszültségekre.
Washington azt szeretné, hogy 2014 legyen az amerikai-német kapcsolat megújításának éve - emelte ki John Kerry. A legfontosabb a transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodás - az Egyesült Államok és az Európai Unió tervezett egyezménye - ügyének előmozdítása - tette hozzá.
Angela Merkel kancellár a megbeszélés előtt közösen tett sajtónyilatkozatban kiemelte, hogy az NSA-ügy nem fenyegeti a jó viszonyt, de a nézetkülönbségekről nyíltan beszélni kell. Ettől az ügytől függetlenül Berlin és Washington "kéz a kézben" dolgozik tovább a nemzetközi válságok megoldásáért és az európai-amerikai kapcsolatok erősítéséért - mondta a német kancellár.
John Kerry az NSA tevékenységét dokumentáló iratok tavaly nyári kiszivárogtatása óta először járt Berlinben. A titkos minősítésű ügynökségi dokumentumok alapján az NSA Angela Merkel kancellár mobiltelefonját is megfigyelte, ami bizalmi válsághoz vezetett a német-amerikai kormányzati kapcsolatokban.
Az amerikai diplomácia vezetője pénteken tárgyalt Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszterrel is. A megbeszélés után sajtótájékoztatót tartottak, amelyen Steinmeier kiemelte, hogy az NSA-ügy nem sodorja veszélybe a két ország barátságát, és sikerül majd közös nevezőre hozni "az eltérő elképzeléseket a szabadság és a biztonság közötti megfelelő egyensúlyról".
A német kormány szerint az NSA-ügyből okulva az egymás elleni kémkedést tiltó egyezményt kell kötni. Sajtójelentések szerint ezt ellenzik az NSA és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vezetői.
John Kerry a sajtótájékoztatón nem válaszolt egyértelműen arra a kérdésre, hogy Washington hajlandó-e a megállapodni Németországgal az egymás elleni kémkedés tiltásáról, és bocsánatot kér-e a kancellár megfigyeléséért. Hangsúlyozta, hogy a "technológiai környezet" igen összetett, és a tárgyalási folyamat még nem ért véget. Barack Obama amerikai elnök és Angela Merkel személyesen is folytat egyeztetést az ügyben, ami hozzásegít "a gondok jobb megértéséhez mindkét oldalon" - tette hozzá. Kiemelte, hogy az NSA tevékenysége körüli kérdések rendezése és a jövőbeni együttműködés erősítése az amerikai és a német vezetés "közös felelőssége".