2015. október 19., 13:54

Kerry az erőszak megfékezésére szólította fel Izraelt és a palesztinokat

MADRID. A fokozódó erőszak megfékezésére szólította fel Izraelt és a palesztinokat az amerikai külügyminiszter hétfői madridi látogatásán.

John Kerry sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy nem lát semmiféle változást a jeruzsálemi Templomhegy státuszával kapcsolatban, azt az Egyesült Államok nem is javasolja, és a status quo fenntartásának jelentőségét Izrael is érti.

Az elmúlt hetek véres támadásainak oka, hogy a palesztin médiában megjelent híresztelések szerint az izraeli kormány megpróbálja megváltoztatni a Jeruzsálem óvárosában található Mecsetek terének látogatási szabályait, bár ezt az izraeli vezetés számos alkalommal cáfolta. Az arabok által Haram as-Sarífnak hívott Mecsetek tere az iszlám harmadik legszentebb helye, és egyben a zsidók legszentebb helye, amelyet ők Templomhegynek neveznek.

John Kerry elmondta, hogy az erőszakhullám megállítása érdekében a héten tárgyal Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel, és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel is. "Nincs konkrét elvárásom", haladni kell előre a békefolyamattal - jegyezte meg, és kitért arra is, hogy ellenzi külső szereplők bevonását a palesztin-izraeli konfliktusba.

A külügyminiszter szólt a szíriai helyzetről is. Szíriával és Irakkal kapcsolatban kiemelte, hogy meg kell akadályozni a humanitárius katasztrófát. Aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Oroszország beavatkozásával kizárólag Aszad elnököt akarja támogatni, ez pedig szerinte továbbra is ösztönzi a dzsihadistákat és növeli a menekültek számát.

John Kerry bejelentette, hogy a héten Európában találkozik Oroszország, Törökország, Szaúd-Arábia és Jordánia képviselőivel, hogy előmozdítsák a szíriai válság politikai rendezését.    

Ismét merénylet hajtottak végre Izraelben

Egy feltehetően palesztin támadó késsel és lőfegyverrel merényletet követett el a Jeruzsálemtől délre fekvő Beér-Sevában, a központi buszpályaudvaron vasárnap este, az egyik merénylő és egy áldozat meghalt - jelentette az izraeli média. Az első értesülések még két merénylőről szóltak, későbbi információk szerint azonban egyedül volt a támadó.

 A tízes tévécsatorna híradása szerint legkevesebb öt izraeli sebesült meg, egyikük nem sokkal később belehalt sérüléseibe. Ketten súlyosan, ketten pedig könnyebben sérültek meg. Az események forgatagában először két merénylőt feltételeztek, az első híradások szerint mindkettejükre rálőttek, egyikük meghalt, a másikukat elfogták.

A televíziónak a rendőrség nyomozást vezető helyi képviselője nem sokkal később elmondta, hogy tévedésből egy eritreai vendégmunkást is terroristának néztek és megsebesítettek a biztonsági szolgálatok. Az első híradásokkal ellentétben a merénylő egyedül jutott be, revolverrel és késsel felfegyverkezve a pályaudvar épületébe, ahol egy katonát lelőtt és elvette annak M-16-os típusú fegyverét, majd azzal lövöldözött tovább, nyolc embert megsebesítve. Ezután megpróbált kimenekülni, de az épületet addigra körülvevő biztonságiak lelőtték. A sebesülteket a helyi kórházba szállították. A rendőrök lezárták a környéket és esetleges további merénylők után kutatva átfésülik.     

Szeptember közepén Izraelben erőszakhullám kezdődött napi rendszerességgel ismétlődő, gyakran halálos kimenetelű erőszakos palesztin tüntetésekkel, valamint sorozatos késeléses merényletekkel, melyeknek elkövetői többnyire palesztinok, de részben izraeliek. Az erőszakhullámot többen "a harmadik intifádaként" (palesztin felkelésként) emlegetik.     

A támadások kiváltó oka az a palesztin médiában lábra kapott híresztelés, hogy az izraeli kormány megpróbálja megváltoztatni a Jeruzsálem óvárosában található Mecsetek terének látogatási szabályait, bár ezt az izraeli vezetés számos alkalommal cáfolta. A Mecsetek tere (arab nevén Haram as-Saríf) az iszlám harmadik legszentebb helye, és egyben a zsidók legszentebb helye, amelyet ők Templomhegynek neveznek.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.