Kegyelmet kapott az emírségekben kémkedésért elítélt brit férfi
Az Egyesült Arab Emírségek hatóságai megkegyelmeztek a kémkedésért életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélt Matthew Hedges brit kutatónak - jelentették be hétfőn Abu-Dzabiban. Hedges ezután nem sokkal szabadon távozhatott a börtönből.

Hedges több száz más elítélttel együtt elnöki kegyelemben részesült az ország nemzeti ünnepe alkalmából. Előtte az újságíróknak levetítettek egy videót, amely azt hivatott bizonyítani, hogy Hedges az MI6 brit hírszerző szolgálat századosa. Egy hangfelvétel szerint ezt a bírósági meghallgatásán jelentette ki, egy videofelvétel szerint pedig feltehetőleg egy irodában azt mondta valakinek: a tudományos munka csak ürügy volt arra, hogy bejusson az emírségekbe, utána már kémként tevékenykedett.
A felvételeket az újságírók nem rögzíthették. Az AP hírügynökség szerint az irodában készült videón nem látszott, hogy Hedgesen előzőleg bármilyen erőszakot követtek volna el, a tárgyalótermi hangfelvétel azonban manipuláltnak tűnt.
Matthew Hedgest, a Durhami Egyetem 31 éves doktoranduszát május 5-én vették őrizetbe a dubaji repülőtéren, miután két hetet töltött kutató munkával az Egyesült Arab Emírségekben. Mint Közel-Kelet-kutató interjúkat készített az ország kül- és biztonságpolitikájáról. Hedgest október végén óvadék ellenében szabadlábra helyezték, az előtt viszont öt hónapon át magánzárkában tartották fogva a családja szerint. A múlt héten ítélték életfogytiglani börtönbüntetésre.
A vádirat felolvasásakor az ügyész kijelentette: a tudományos kutatás csak fedőtevékenység volt, Hedges valójában külföldi kém, és erre bizonyítékaik is vannak. A család szerint Hedges bírósági meghallgatásán védője nem lehetett jelen, és az egész nem tartott tovább öt percnél.
Az Egyesült Arab Emírségek Nagy-Britannia és az Egyesült Államok egyik fontos szövetségese a térségben. Az ítélet miatt erős nyomás alá került a részükről, de az AP hírügynökség szerint Hedges szabadon engedésével valószínűleg megoldódott az ügy.
Az emírségek törvényei szerint az életfogytiglani szabadságvesztés külföldiek esetében legfeljebb 25 év börtönt, majd kitoloncolást jelent.