Keddre várható a német repülésirányítók sztrájkja
AA munkabeszüntetés tervezett újabb időpontját a repülésirányítók szakszervezete hétfő reggel jelentette be. Eszerint a repülésirányítók reggel hat órakor kezdik a sztrájkot, és a munkabeszüntetés déli 12 óráig tart. Korábbi tapasztalatok alapján a sztrájk óriási fennakadásokat okozhat a németországi légi közlekedésben, de jelentős mértékben befolyásolhatja a német repülőtereket érintő nemzetközi, így a magyarországi légi forgalmat is.
A szakszervezet a sztrájkot eredetileg múlt hét csütörtökre tervezte, az utolsó pillanatban azonban lefújta. Ehhez hozzájárult az is, hogy a frankfurti munkaügyi bíróság a munkabeszüntetést első fokon törvénytelennek nyilvánította. A német repülésbiztonsági hatóság a keddre tervezett sztrájkot ismét megtámadta a frankfurti bíróságnál, amely azonban hétfő délután a munkabeszüntetést ezúttal jóváhagyta. A bíróság úgy ítélte meg, hogy a szakszervezet módosított követelései immár nem törvénybe ütközőek.
Ez azonban még mindig nem az utolsó szó, értesülések szerint a munkáltató, a repülésbiztonsági hatóság ugyanis az első fokon született ítélet ellen a hesseni tartományi bíróságnál fellebbez. A tartományi bíróság határozata csak késő estére várható. A repülésirányítók szakszervezete az alkalmazottak számára 6,5 százalékos béremelést követel, sürgeti továbbá a túlóra csökkentését, valamint általánosságban a munkakörülmények javítását.
A Lufthansa és a többi légitársaság a hírek szerint rendkívüli intézkedésekkel, így úgynevezett szükségtervekkel készül a keddi sztrájkra. A légitársaságok azt tervezik, hogy néhány járatot korábban, már reggel 6 óra előtt indítanak útnak, többet pedig kora délutánra halasztanak. Mindez azonban szakértők szerint aligha mérsékli majd a várható fennakadásokat.
A tervezett sztrájkot a német lakosság körében nagy elutasítás fogadta. Ennek oka egyrészt az, hogy a légiirányítók munkabeszüntetésére a turista-, illetve szabadságszezon kellős közepén kerülne sor. Másrészt pedig az a tény, hogy a német repülésirányítók keresete jóval az átlag feletti, megközelíti az évi 120 ezer eurót.
Amennyiben a keddi sztrájkra sor kerül, előzetes becslések szerint a német repülőtereken mintegy 2000-2500 repülőgép maradhat a földön. A munkabeszüntetés mintegy 400 ezer utast érinthet, akik a jogszabályok szerint különböző követeléseket támaszthatnak a légitársaságokkal szemben.
Az utasoknak mindenesetre azt ajánlották, hogy indulás előtt mindenképp érdeklődjenek a légitársaságoknál.
frissítve 18:24